Menu Zavřít

Evropská komise chce kontrolovat pohyb tabáku

23. 6. 2017
Autor: Jan Rasch, Euro

Mezi prodejci a distributory tabákových výrobků roste nervozita ohledně diskutovaného systému sledování pohybu tabákových výrobků v celé EU. 17 národních svazů nedávno důrazně apelovalo v otevřeném dopise na evropského komisaře pro zdraví a bezpečnost potravin Adriukaitise, který má tuto agendu na starosti, aby přehodnotil své dosavadní návrhy.

Nejpozději v květnu 2019 má začít fungovat celoevropský systém sledování pohybu tabákových výrobků. Vyplývá to z evropské tabákové směrnice, která byla schválena již v roce 2014. Avšak ani pět let, které byly určeny na přípravu tohoto projektu, se nezdají být dostatečné.

Evropská komise chce totiž navrhnout zcela nový systém, kterým se sleduje pohyb tabákových výrobků od továrny až po maloobchod. Ten mimo jiné nutí všechny články obchodního řetězce vést detailní evidenci, skenovat kódy produktů a následně tato data odesílat. Nejde o zástupný problém, v Evropské unii se distribucí těchto výrobků zabývá okolo 20 000 firem a celkově zhruba 2 miliony zaměstnanců.

Svazy v otevřeném dopise varovaly, že takto komplikovaný systém vytvoří enormní zátěž a mimořádné náklady, které mohou fungování obchodních řetězců i individuálních prodejců výrazně poškodit. Svazy rovněž upozornily na fakt, že v současnosti už v EU existují na národní úrovni mnohé efektivní a daleko méně zatěžující systémy, které zajišťují přehled o pohybu tabákových výrobků na trhu. Evropská komise je ovšem při svém návrhu vůbec nevzala do úvahy.


Přečtěte si komentář Pavla Párala: Kuřáci platí za děti a důchodce

Pavel Páral


Základní spor se tedy vede o to, zda má jít o systém zcela nový a centrálně řízený, nebo zda do něj lze integrovat systémy již existující – ať už ty, které mají sami výrobci, tak i systémy provozované jednotlivými evropskými zeměmi. Kritici centralizačního návrhu přitom mimo jiné upozorňují, že existuje silný tlak lobbistických skupin, které mají o lukrativní zakázku zájem; náklady na novou databázi a s tím spojené další výdaje dosáhnou výše stovek milionů EUR.

Tvrdý postoj Evropské komise však nevyvolává odpor pouze u prodejců. Minulý týden jednala Rada pro zaměstnanost, sociální politiku, zdraví a ochranu spotřebitele (EPSCO), na které mnozí ministři členských států v čele s Francií vyjádřily své obavy. Francouzské ministerstvo zdravotnictví prohlásilo: „Sledování pohybu tabákových výrobků spojuje zájmy zdravotnické i obchodní. Je proto nutné, aby navržený systém značení a sledování tabákových výrobků byl efektivní, ale zároveň aby přinášel pouze přiměřenou zátěž“. Návrh předložený komisí podle nich těmto požadavkům neodpovídá.

MM25_AI

Celá situace je velmi překvapivá, protože všichni aktéři mají stejný cíl: omezit nelegální trh s tabákovými výrobky. Tento nelegální obchod je dlouhodobě významnou hrozbou pro všechny evropské země, a to jak kvůli významným výpadkům daní, tak i kvůli dalším bezpečnostním hrozbám. Členské státy, stejně jako výrobci i distributoři, jsou nelegálním obchodem s tabákem výrazně poškozovány. Nejde tedy o konflikt ohledně cíle regulace, pouze o spor o její formě.

V České republice je situace relativně příznivější. Díky důsledné práci celníků se daří nelegální výrobu i obchod držet na velmi nízké úrovni. Postoj České republiky je proto blízký francouzským návrhům, které zbytečně složitý a drahý systém odmítají. Případné zavedení nevhodného či neefektivního systému kontroly pohybu tabákových výrobků by navíc mohlo situaci v Česku významně zhoršit.


  • Našli jste v článku chybu?