Pokud Kanada nepřijde do konce roku s návrhem, jak v blízké budoucnosti obnovit bezvízový styk s Českou republikou, Komise Radě doporučí přijmout odvetná opatření v podobě víz pro kanadské diplomaty a držitele služebních pasů. O návrhu budou v pátek jednat v Lucemburku ministři vnitra EU.
Autor: Kimberly Faye
Kanada 14. července 2009 jednostranně zavedla víza pro občany České republiky. Poprvé v historii tak nastala situace, kdy třetí země obnovila vízovou povinnost pro občany některé ze zemí Evropské unie.
K opětovnému zavedení víz se Kanada rozhodla poté, co tamní úřady zaregistrovaly zvýšený počet žadatelů o azyl z České republiky, většinou Romů. Jejich počet začal dramaticky stoupat již koncem roku 2008 a jen během první poloviny letošního roku kanadské úřady přijaly na 1.700 žádostí. Pro srovnání, v roce 2006, krátce před zrušením vízové povinnosti pro občany ČR, zažádalo v Kanadě o azyl pouze pět Čechů.
Česká republika na obnovení vízové povinnosti zareagovala 16. července symbolickým zavedením víz pro kanadské diplomaty a požádala své partnery v Evropské unii o vyjádření solidarity a pomoc při řešení vízového sporu. Ministr zahraničí Jan Kohout v této souvislosti několikrát zdůraznil, že vláda neusiluje o zavedení recipročních schengenských víz neboť nechce způsobit krizi ve vztazích mezi EU a Kanadou.
Místo toho vláda požadovala, aby Češi nemuseli pro víza do Vídně, ale aby je mohli vyřídit v Praze. Zároveň usilovala o to, aby formuláře žádostí o vydání víz byly „férovější“ a aby v nich nebylo zapotřebí vyplňovat takové údaje, jako jsou například informace o rodinných příslušnících a partnerech.
EU vyjádřila solidaritu
Ministři zahraničí EU na svém jednání 27. července České republice vyjádřili solidaritu, ale zároveň připomněli, že s návrhem řešení musí na podzim přijít Evropská komise.
Evropská exekutiva včera představila zprávu, v níž vyjádřila politování, že k česko-kanadskému sporu vůbec došlo a vyzvala k jeho rychlému urovnání.
Komise zároveň ocenila, že se obě strany snaží při vzájemných jednáních nalézt řešení a Kanadu pochválila za to, že se způsob vydávání víz pro občany České republiky snaží zjednodušit. Na druhou stranu jí ale vyzvala, aby Čechům umožnila žádat o víza na pražském konzulátu. Kanada by navíc měla předložit návrh kroků, které je potřeba učinit k tomu, aby bylo možné vízovou povinnost v „blízké budoucnosti“ opět zrušit.
Pokud Kanada uvedené požadavky do konce roku „uspokojivým způsobem“ nevyřeší, Komise Radě navrhne, aby EU zavedla vízovou povinnost pro kanadské diplomaty a držitele služebních pasů.
Více na EurActiv.cz.