Evropská komise (EK) nezakázala ministerstvům, aby senátorům poskytla návrhy auditních zpráv ohledně premiéra Andreje Babiše. Tvrdí to předseda senátní komise pro posouzení auditů Zdeněk Nytra na základě vyjádření EK. Komise si proto podle něj audity i českou odpověď na ni znovu vyžádá.
Ministerstva dosud odmítala audity poskytnout s odůvodněním, že jsou neveřejné. Ministerstvo financí vyjádření Nytry označilo za „nekorektní interpretaci“ a zdůraznilo, že podle nařízení Evropské komise nesmí návrh auditní zprávy poskytovat třetím osobám, senátory nevyjímaje.
„EK nezakázala ministerstvům, aby nám poskytla auditní zprávy. Ministerstva jednala svévolně. Naší komisi nezbývá než opětovně požádat o auditní zprávy a o reakce na ně,“ uvedl dnes Nytra na senátním twitteru.
Aktuálně @ZdenekNytra, předseda senátní komise k auditním zprávám: EK nezakázala ministerstvům, aby nám poskytla auditní zprávy. Ministerstva jednala svévolně. Naší komisi nezbývá než opětovně požádat o auditní zprávy a o reakce na ně. https://t.co/iPuDkaVfhG pic.twitter.com/oIGUWGLTZF
— Senát Parlamentu ČR (@SenatCZ) September 5, 2019
„Protože se na ministerstvo financí sesypala celá řada dotazů a žádostí o vydání, obrátili jsme se na Evropskou komisi s tím, ať se prostě k tomu vyjádří, zda můžeme tuto zprávu zveřejnit. Evropská komise jasně odpověděla, že je důvěrná, v gesci Evropské komise a kdokoli by ji chtěl, tak se musí obrátit na Evropskou komisi,“ řekla dnes novinářům v Maďarsku ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Setrvává tak na svém stanovisku zprávu neposkytnout. Důvěrná je podle ní proto, aby nenarušila nestrannost celého procesu.
Ministerstvo financí v tiskové zprávě napsalo, že opakovaně předsedovi senátní komise doporučilo, aby se s žádostí o poskytnutí dokumentu obrátil přímo na jeho autora, tedy na EK. „Je otázkou, proč tak senátní komise, případně některý ze senátorů doposud neučinili,“ dodalo ministerstvo.
Věříte, že Andrej Babiš neovládá Agrofert?
Odmítavá reakce ministerstev k poskytnutí zpráv senátorům byla podle Nytry záměrně nepravdivá, neboť se opírala o vyjádření EK ze 17. června o neveřejnosti auditů. Nemohl se ale týkat poskytnutí dokumentů senátní komisi, neboť ta o audity požádala až o den později na základě zákona, podle něhož mají senátoři právo na informace od členů vlády.
„Na naši žádost adresovanou Evropské komisi o svolení českým ministerstvům poskytnout Senátu předběžné auditní zprávy jsme nyní obdrželi odpověď ve smyslu, že Evropská komise nezaujímá stanovisko ke vztahům a odpovědnosti orgánů České republiky podle jejího vnitrostátního práva. Proto jsem přesvědčen, že ministerstva svým odmítavým přístupem nejenže pohrdají Senátem, ale porušují zákon o jednacím řádu Senátu,“ uvedl Nytra na senátním webu. Opětovně tedy požádá ministerstvo financí, ministerstvo pro místní rozvoj a Státní zemědělský intervenční fond o poskytnutí předběžných auditních zpráv a ministerstvo financí o předběžnou reakci na auditní zprávu, řekl senátor webu Seznam Zprávy.
Čtěte komentář: Babiš nejsilnější
Senátor Lukáš Wagenknecht (za Piráty) už počátkem srpna uvedl, že EK na základě svého vyjádření nemá žádný dokument, který by ministerstvům bránil poskytnout Senátu vyžádané auditní zprávy.
Ministerstvo financí už dříve ve reakci zveřejnilo červnový dopis EK, podle něhož si komise nepřeje zveřejnění auditní zprávy. Podle dopisu, který je podepsán šéfkou jednoho z auditních oddělení Ilsou Van den Abeeleovou, EK „nemůže dát souhlas k poskytnutí návrhu zprávy o auditu třetím stranám“. Zároveň EK podle ministerstva uvedla, že „neidentifikovala ani žádný veřejný zájem na zveřejnění“.
Dále čtěte:
Přežil by Agrofert bez státu? Výrobci biopaliv a lesnické firmy jsou na veřejných zakázkách závislé
Komentář: Agrofert ukázal, že má co skrývat
Zadlužení Agrofertu u bank prudce narostlo, dosahuje už 44 miliard
Agrofert omezí investice, zaměří se na snížení dluhů
Babišův střet zájmů: auditoři EU zkoumají dokumenty ve Státním zemědělském fondu
Andrej I. Nedotknutelný. Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo se natahuje
OLAF: Stínání Babiše je v českých rukou, na stavbu Čapího hnízda nešly peníze z EU