Menu Zavřít

Evropská komise přitvrdila. Polsko má měsíc na nápravu justiční reformy

26. 7. 2017
Autor: čtk

Evropská komise dnes dala Polsku měsíc na to, aby uvedla kontroverzní justiční reformu v zemi do souladu s unijním právem. Jinak zemi hrozí zahájení procedury, která může vést k odejmutí hlasovacích práv Polska. Informoval o tom dnes místopředseda unijní exekutivy Frans Timmermans.

Komise konstatovala, že polské úřady stále nereagovaly na obavy, které vyjádřila v prvních dvou doporučeních. Varšava naopak podnikla další kroky, které ještě zhoršují obavy o nezávislost justice v zemi a výrazně zvyšují systémové ohrožení právního státu v Polsku. K tomu by přispělo zejména propuštění soudců nejvyššího soudu, domnívá se komise.

„Naše doporučení polským úřadům jsou jasná. Je čas obnovit nezávislost ústavního soudu a buď stáhnout zákony reformující soudnictví, nebo je uvést v soulad s polskou ústavou a s evropskými standardy nezávislosti justice,“ prohlásil dnes Timmermans.

Pokud by byli soudci nejvyššího soudu propuštěni, je komise připravena okamžitě aktivovat mechanismus podle článku sedm smlouvy o EU, na jehož konci by mohlo být až odejmutí hlasovacích práv.

„Komise po polských úřadech žádá, aby nepodnikaly žádná opatření směřující k odvolání nebo přinucení k odchodu soudců nejvyššího soudu,“ prohlásil místopředseda komise. „Pokud bude takové opatření podniknuto, komise je připravena okamžitě spustit proceduru podle článku sedm,“ dodal Timmermans.

Místopředseda komise sice uvítal, že polský prezident Andrzej Duda tento týden oznámil vetování dvou kontroverzních zákonů - o nejvyšším soudu a o soudcovské radě - ale ohrožení právního státu v zemi nadále trvá. „Za poslední týden se několik věcí v Polsku změnilo, několik nezměnilo,“ řekl Timmermans.

Komisaři dnes také rozhodli, že připraví řízení vůči Polsku kvůli možnému porušení unijní legislativy.

Komisi vadí diskriminace pohlaví

Hlavní obava komise spočívá v diskriminaci pohlaví vzhledem k zavedení různých věkových limitů pro odchod do důchodu u soudkyň (60 let) a soudců (65 let), což je v rozporu s unijním právem v oblasti rovnosti pohlaví v zaměstnání. Dále je EK znepokojena tím, že napříště má být na uvážení ministra spravedlnosti, zda prodlouží mandát soudců, kteří dosáhli důchodového věku, a také má mít právo odvolávat a jmenovat předsedy soudů. To ohrožuje nezávislost polských soudů, uvedla komise v dnešním stanovisku.

Jakmile příslušné zákony oficiálně vejdou v platnost, zašle EK Varšavě formální upozornění, které je prvním krokem v řízení, které může skončit až předložením záležitosti Soudnímu dvoru EU.

Evropská komise je z postupu polské vlády strany Právo a spravedlnost (PiS) vůči polskému soudnictví velmi znepokojena delší dobu. Timmermans už minulý týden vyzval k zastavení reformy, která je podle něj systémovým ohrožením právního státu. Dnešní doporučení ke zlepšení situace bylo už třetí.

Jeden z trojice nedávno parlamentem schválených zákonů naopak Duda v úterý podepsal. Zákon mění fungování obecných soudů v zemi. Zákon dává ministru spravedlnosti právo jmenovat a odvolávat předsedy a místopředsedy soudů, u předsedů soudů po konzultaci s národní soudcovskou radou. Podle kritiků je takový postup neústavní.

MM25_AI

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v dnešním prohlášení zdůraznil, že EK je „odhodlána bránit právní stát“ ve všech členských zemích. „Nezávislé soudnictví je nezbytnou podmínkou členství v naší unii. EU proto nemůže akceptovat systém, který umožňuje svévolně propouštět soudce,“ prohlásil Juncker.

Dále čtěte:

Bruselská inkvizice neuspěje. Orbánovo Maďarsko stojí za Polskem

Přijdete o dotace, hrozí Jourová Polsku kvůli zákonu o nejvyšším soudu

Jak naplnit pravidla EU? Snižte výdaje a zlepšete výběr daní, nabádá MMF Polsko


  • Našli jste v článku chybu?