Menu Zavřít

Evropská komise zlepšila výhled růstu ekonomiky. Unii čeká solidní a trvající expanze

7. 2. 2018
Autor: Profimedia.cz

Evropská komise dnes zlepšila výhled růstu české ekonomiky na letošní rok na 3,2 procenta z předchozích tří procent. Tempo růstu sice zpomalí z loňských odhadovaných 4,5 procenta, ekonomika však zůstává silná a zažívá hospodářský vzestup díky domácí poptávce.

Nadále se má zvyšovat i vývoz za podpory globální poptávky, což podle komise neutralizuje vliv silného dovozu na hrubý domácí produkt (HDP). Odhad na příští rok zůstal beze změny, HDP se má zvýšit o 2,9 procenta.

Loňský odhad růstu Evropská komise zlepšila z listopadových 4,3 procenta. Ekonomiku loni táhla podle komise hlavně soukromá spotřeba a investice. Trh práce se potýká s nedostatkem pracovních míst, což způsobuje růste mezd a zvyšuje spotřebu domácností. K celkovému růstu opět přispívají i investice.

Evropský komisař pro hospodářské a finanční záležitosti, daně a cla Pierre Moscovici upozornil, že evropská ekonomika se na počátku roku těší pevnému zdraví. „Eurozóna si užívá tempo růstu, které bylo naposledy zaznamenáno před krizí. Nezaměstnanost a deficity pokračují v poklesu a investice se konečně významně zvyšují. Ekonomický růst je také více vyrovnaný než před desetiletím, a za předpokladu, že uskutečníme chytré strukturální reformy a zodpovědnou fiskální politiku, může být také trvanlivější. Toto okno příležitosti k reformám nezůstane otevřené navždy: chvíle pro uskutečnění nezbytných ambiciózních rozhodnutí k posílení hospodářské a měnové unie je nyní,“ uvedl Moscovici.

Vývoj HDP Evropské unie (v procentech)

Eu GDP Growth Rate

Zdroj: iEconomics.com

Rizika jsou převážně vyrovnaná. Ekonomický růst by podle EK mohl v krátkodobém výhledu překonat očekávání, což naznačuje současná optimistická nálada. Zpomalit růst však mohou výsledky jednání o odchodu Británie z EU, ale také geopolitické napětí a snahy některých zemí o větší ochranu vlastního trhu.

Harmonizovaná inflace loni zrychlila na 2,4 procenta z 0,6 procenta v roce 2016, hlavně po růstu cen potravin a služeb. Rozhodnutí centrální banky loni v dubnu ukončit devizové intervence a následné zvýšení úrokových sazeb zřejmě zvýšily inflační tlaky na dovoz zboží a služeb. Letos by inflace měla podle komise zůstat na 2,4 procentech a příští rok se stabilizuje na dvou procentech.


Česko loni získalo z EU o 55,4 miliardy více, než zaplatilo. Čistá pozice se ale snížila

 Koruny a eura - ilustrační foto


Letos budou mít největší vliv na růst spotřebitelských cen opět ceny potravin a služeb. V první polovině roku by se měly zvyšovat i ceny energií.

MMF24

Česká národní banka na počátku tohoto měsíce zlepšila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 3,6 procenta z 3,4 procenta odhadovaných v listopadu. Pro příští rok ČNB zlepšila odhad na 3,2 procenta z předchozích 3,1 procenta. Pro rok 2017 nechala ČNB odhad růstu na 4,5 procenta.

Přečtěte si také:

Inovátorské hvězdy snižují emise a spotřebu energie za peníze z EU

Trhliny v krásném světě. Co může v roce 2018 zastavit růst?

Evropa roste, Česko brzdí. Došly pracovní síly


  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).