Pavel Telička pro Profit Evropská unie se v posledních letech stále více věnuje otázkám globalizace a snaží se čelit negativním důsledkům. Jedním ze záporných projevů může být přemístění výroby firmy do země mimo Unii, omezení výroby či značný nárůst dovozů a s tím spojené propouštění zaměstnanců.
Pavel Telička pro Profit
Evropská unie se v posledních letech stále více věnuje otázkám globalizace a snaží se čelit negativním důsledkům. Jedním ze záporných projevů může být přemístění výroby firmy do země mimo Unii, omezení výroby či značný nárůst dovozů a s tím spojené propouštění zaměstnanců. Politika zaměstnanosti a vytváření nových pracovních míst patří mezi priority Unie v rámci tak zvané Lisabonské strategie. Z tohoto důvodu lídři členských zemí odsouhlasili v prosinci 2005 návrh na vytvoření Globalizačního fondu. Dne 1. března 2006 Evropská komise předložila konkrétnější návrh na jeho fungování.
Hlavním cílem tohoto fondu je pomoci těm, kteří v důsledku rostoucí otevřenosti evropské ekonomiky přišli o svou práci. O podporu z fondu bude moci požádat při splnění stanovených podmínek kterýkoliv členský stát, který bude schopen prokázat souvislost mezi ztrátou minimálně 1000 pracovních míst a strukturálními změnami způsobenými globálními aspekty.
Hlavním znakem fondu je skutečnost, že finanční prostředky budou poskytnuty prostřednictvím členského státu přímo propuštěným pracovníkům na pomoc při hledání nového zaměstnání, rekvalifikaci či podporu podnikání.
Návrhem na zřízení fondu se bude v brzké době zabývat Rada EU a Evropský parlament. Diskuze bude jistě zajímavá, protože navzdory dohodě Evropské rady mají některé členské státy pochybnosti o smyslu fondu. Stejně tak zástupci podnikatelské sféry dali najevo, že místo Globalizačního fondu by se EU měla zaměřit spíše na důraznější podporu podnikání, zvýšení prostředků na vědu a výzkum, zpružnění pracovního trhu anebo posílení vnitřního trhu.
Pavel Telička Petra Gombalová, BXL Consulting, Brusel