Obchodní neshody ohledně státní pomoci francouzskému Airbusu a americkému Boeingu se datují až do roku 2004. Ani o 16 let později se nepovedlo spory vyřešit. Od minulého roku byla navíc zavedena cla na evropské výrobky jako jsou skotská whisky, německá káva nebo francouzský sýr. Na jaře se spekulovalo, zda ekonomická krize a dílčí kroky, které učinila EU, nepovedou ke zrušení celních bariér. Nestalo se tak a americká administrativa Donalda Trumpa omezení prodloužila. Ke stejnému kroku dostala během října od WTO svolení i EU.
Někteří experti nyní očekávali, že by případné zvolení demokrata Joe Bidena do Bílého domu mohlo Unii přesvědčit, aby cla znovu neprodlužovala. Bidenova administrativa by měla převzít moc 20. ledna příštího roku. Avšak ani to evropské politiky nepřesvědčilo, aby celní omezení prozatím neprodlužovali. „Myslím, že to je neuvěřitelně krátkozraké. Biden převezme úřad za dva měsíce. Proč nemůžeme vyčkat? A najít cestu, jak to vyřešit, společně?“ pozastavil se nad rozhodnutím EU Frank Sportolari, předseda Americké obchodní komory v Německu.
„Jak bylo řečeno při mnoha příležitostech, ze strany EU jsme připraveni pozastavit či zrušit naše celní tarify kdykoliv, kdy Spojené státy zruší nebo pozastaví ty své,“ uvedl Valdis Dombrovskis, místopředseda Evropské komise, pod něhož obchodní politika spadá. Podle eurokomisaře Dombrovskise je tak cesta k vyřešení celních sporů otevřená. V to doufá i Sportolari, který dodal, že Donald Trump řešil své geopolitické zájmy i pomocí obchodních omezení.
Stejně jako během první vlny celních tarifů jejich zavedením dojde zejména k poškození dotčených producentů. Například export whisky z Evropy do Spojených států podle zástupců odvětví klesnul o jednu třetinu. Zřejmě nejvíce zasaženým odvětvím bude to letecké, které už kvůli koronaviru utržilo rozsáhlé rány. Právě na prodej civilních letadel Američané zavedli 10procentní cla, která byla letos v březnu zvýšena o dalších pět procent.
Spektrum výrobků, na než EU nově uvalí cla, je široké. Mražené ryby, sušené ovoce, tabák, rum, vodka, kabelky, součástky motocyklů a traktory. Celkově by cla měla být uvedena na produkty v objemu čtyř miliard dolarů. Podle agentury Reuters by měla platit od úterý 10. listopadu.