Menu Zavřít

EVROPSKÁ UNIE ŽÁDÁ PŘÍSNÉ ZÁKONY

24. 8. 2001
Autor: Euro.cz

K a p i t á l o v ý     t r h

Jejím posláním je chránit kapitálový trh před lidmi, kteří se pohybují na hraně zákona nebo jej překračují a nelegálními investičními obchody vysávají drobné investory. Jane Ridley působí jako vedoucí prokurátorka britské Financial Services Authority (FSA), tedy komise pro cenné papíry.

Co znamená FSA v Británii?

FSA je trochu unikátní organizace v tom, že je podřízena ministerstvu financí, ale zároveň je financována a řízena soukromými společnostmi, jako například bankami či různými většinou finančními institucemi. Na konci každého roku musí FSA vydat výroční zprávu, aby investorům vykázala činnost.

Kdy byla tato organizace založena a proč?

Agentura pro finanční služby je zcela nová organizace na ochranu bankovního a finančního trhu ve Velké Británii, od ledna příštího roku bude dohlížet také na pojišťovnictví. Důvod, proč FSA vůbec vznikla, je jednoduchý - kapitálový trh musí být čistý a důvěryhodný.

Vy jste vedoucí oddělení vyšetřování. Co má takové oddělení na starosti?

Mám na starosti vyšetřování kriminálních činů. Agentuře se podařilo vytypovat a vypátrat mnoho osob, které se pohybují na hraně zákonů o kapitálovém trhu a vykořisťují drobné investory. Podle charakteru případu pak přestupky nebo trestné činy stíhají obchodní nebo kriminální soudy.

Jaké případy jsou nejobvyklejší?

Tito lidé nejčastěji provozují ilegální obchody s falešnými investicemi.

Jde tady o organizovaný zločin?

Ani ne. I když na veřejnosti se často hovoří o tom, že organizovaný zločin má v této oblasti nemalý podíl. Většina případů jsou prostě ilegální investiční švindly. Všeobecně se ale očekává, že takových činů bude ubývat. Doufáme, že tito podvodníci opustí území Evropské unie kvůli zpřísněným zákonům a soustředí se na státy, kde pravidla nejsou tak jasná.

Domníváte se, že k takovým zemím by mohla patřit i Česká republika?

Do Prahy na konferenci s názvem Český finanční a kapitálový trh na cestě do EU jsem přijela právě proto, abych země střední a východní Evropy před takovým nebezpečím varovala. Ano, postkomunistické státy mohou být dalším cílem těchto kriminálních živlů. Nemají totiž tak striktní zákony o kapitálových trzích jako Evropská unie.

Jenže takové osoby už v tomto regionu dávno působí.

To je sice pravda, ale stále se objevují nové osoby či skupiny s novými metodami a nápady, jak využít slabosti v legislativě dané země. A samozřejmě mají k dispozici i nejrůznější nové technologie.

Kupříkladu?

Agentura, ve které působím, musí neustále dohánět pokrok v telekomunikačních a elektronických technologiích na přesun peněz. Náš problém je, že FSA je v mnoha případech jeden krok za osobami, které stíhá, právě díky technologickým mezerám. Existují například případy, kdy podvodníci investorům tvrdí, že působí v některé zemi Evropské unie, ale ve skutečnosti sídlí ve státech s chabou legislativou. A potom jsou v podstatě nepostižitelní.

S jakými případy přicházíte do kontaktu?

Během minulého roku jsem se zaměřila na lidi, kteří nabízeli investorům obchody s měnami. Některé nabídky se týkaly takzvaných derivátů - ty totiž investoři pořádně nechápou. Jsou i případy, kdy nabízené investice dokonce vůbec neexistují. Kupříkladu vloni to byla řada nabídek na koupi podílů na pštrosích farmách nebo falešných dluhopisů pojišťovacích agentur.

Co praní špinavých peněz?

Doposud má na starosti tuto problematiku někdo jiný, od začátku příštího roku však bude tento problém spadat pod mé oddělení - legislativní úpravu by měl co nejdříve schválit britský parlament.

Jak zvládáte rozdíly mezi různými typy práva a soudnictví v Evropské unii?

Ve Velké Británii máme výhodu dvojího soudního systému - civilního a kriminálního. Pro země, kde neexistuje, je těžko pochopitelný. Ve Velké Británii například mohu požádat civilní soud, aby vydal předběžný zákaz určité činnosti. Jestliže v ní pak dotčená osoba pokračuje, požádám tento soud, aby ji poslal do vězení. Nemusím tedy čekat na zdlouhavé kriminální vyšetřování. Což v České republice nebo jiných evropských zemích nelze.

Je možné vystopovat nejhojnější výskyt kriminálních činů?

Podle našich statistik četnost finančních a investičních skandálů roste v době, kdy je ekonomika v recesi. Pak se stává, že lidé ve finanční nouzi snadněji podvodníkům naletí. Problém je, že podvodníci pošlou peníze do třetí země, kam pravomoc britských soudů nesahá, a tak jsem nucena obvolávat banky a úřady těchto států a přesvědčovat je, aby spolupracovaly.

MM25_AI

Na koho se obracíte, když řešíte problém, který překračuje mezinárodní hranice?

Často se obracíme na Interpol nebo na vyšetřovací či regulační úřady, pokud v daných zemích existují.

  • Našli jste v článku chybu?