1 Duben 2003, smlouva o přistoupení. Prezident Václav Klaus, předseda vlády Vladimír Špidla a ministr zahraničí podepsali v řeckých Aténách Smlouvu o vstupu republiky do Evropské unie.
2 Květen 2004, Dublin. Z moře tryskal roj světlic, ráj výčepů Temple Bar praskal ve švech. EU se rozrostla o desítku nových členů.
3 Březen 2007, Berlín. Německá kancléřka Angela Merkelová uspořádala oslavy 50. výročí od podepsání zakládajících Římských smluv a naordinovala Unii nový „společný základ”, který by zajistil chod klubu s 27 členy a více.
4 Prosinec 2007, lisabon. Unijní lídři parafovali reformní Lisabonskou smlouvu, pozměňující Smlouvu o EU a Smlouvu o založení Evropského společenství. V platnost vstoupila 1. prosince 2009. 5 Prosinec 2007, Schengen. EU nadělila devíti novým zemím včetně Česka režim nekotrolovaného pohybu osob na svých vnitřních hranicích. Odpadly fronty na přechodech a ukazování pasů.
1 Jaro 2009, České pŘedsednictvÍ v Radě EU. Premiéra skončila neslavně, v březnu padla vláda Mirka Topolánka. Vicepremiér pro Evropu Alexandr Vondra měl co vysvětlovat ještě dlouho po skončení předsednictví.
2 Červen 2010, Brusel. Úřednický kabinet Jana Fischera torpédoval uvalení nové, v té době ještě blíže neurčené daně na banky. Češi zůstali osamoceni, původně solidární Itálie od bojkotu couvla.
3 květen 2010, Brusel.
Kolabující Řecko přimělo eurozónu k bezprecedentnímu kroku: spolu s MMF se dohodly na vyvtvoření záchranného fondu s kapacitou 750 miliard eur. Spirála dluhové krize se roztočila naplno.
4 červenec 2013, záhřeb.
Chorvati se dočkali, po deseti letech od podání přihlášky se připojili k EU. Radost z „cestování na občanku“ zavládla i v Česku, jehož občané jezdí ve velkém počtu k Jadranu na dovolenou.
5 Květen 2014, paříž.
Polonahé dívky pochodují na protest proti možnému nástupu pravicových extremistů do lavic Evropského parlamentu. Volby v Česku se konaly 23. a 24. května.