Menu Zavřít

Evropské fórum: Spolupráce vysokých škol a podniků je nedostatečná

10. 2. 2010
Autor: profit

Spolupráce evropských podniků a vysokých škol, týká se to i České republiky, není nastavena dostatečně efektivně. Jedním z důsledků tohoto stavu je skutečnost, že Evropa zaostává ve vzdělání, výzkumu a inovacích za Spojenými státy i Japonskem a tudíž v konkurenceschopnosti.

Autor: Martin Siebert

To se potvrzuje i v nynější době řešení dopadů globální recese, kdy má Evropa 20 milionů nezaměstnaných a současně existují stále ještě čtyři miliony volných pracovních míst.

Jednou z cest odstranění této disproporce a posílení evropské konkurenceschopnosti je systematické předvídání budoucích dovedností a jejich lepší sladění s potřebami podniků.

A právě na partnerství vysokých škol a podniků a jejich posílení a na připravenost absolventů na budoucí potřeby trhu práce se zaměřilo Evropské fórum, které proběhlo v Brně ve dnech 2. a 3. února 2010. Za účasti zástupců českého průmyslu bylo organizováno Evropskou komisí, Ministerstvem školství, mládeže a sportu ČR a Fakultou sociálních studií Masarykovy university v Brně.

Diskuse, které byli přítomni i hosté z evropských zemí, potvrdila, že mezi podniky a vysokými školami nadále existuje propast. „Vysoké školy a průmysl mají příliš odlišný jazyk a hodnoty. Základem efektivnější spolupráce je proto jejich sbližování a kvalitnější komunikace. Nejde o to, aby vysoké školy byly servisním centrem pro firmy, ale aby byly schopny rozumět a reflektovat to, co určuje byznys, tedy zákazníci a trhy. Proto je důležité, aby tyto hodnoty byly cíleně přibližovány pomocí zprostředkovatelů, například v podobě speciálních institutů. Osvědčilo se to v některých evropských zemích.“ uvedl Pavel Kafka, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

bitcoin_skoleni

Vladimíra Drbalová, ředitelka Sekce mezinárodních organizací a evropských záležitostí SP ČR, která na Fóru zastupovala Evropský hospodářský a sociální výbor, komentovala výsledky jednání: „Zájem účastníků byl zejména o konkrétní případy z praxe v jednotlivých členských zemích.

Více na BusinessInfo.cz.

  • Našli jste v článku chybu?