Celková hodnota stavební výroby v devatenácti evropských zemích, které spolupracují v rámci výzkumné organizace Euroconstruct, loni stoupla zhruba o tři procenta.
Přesáhla tak půldruhého bilionu eur (v běžných cenách). Evropské stavebnictví má za sebou období růstu (1999 až 2006). Horší časy stavebnictví nastávají v západní Evropě, kde jeho výkon loni ještě stoupl o 2,5 procenta. V období 2008 až 2009 lze hovořit o recesi, mírné zotavení by mělo nastat v roce 2010 (vzestup o 1,3 procenta).
Do recese už sklouzlo španělské stavebnictví a míří do ní italské. Slábne také aktivita ve Francii. Německý stavební trh může v období 2008 až 2010 počítat jen se skromným růstem, v ročním průměru mírně přesahujícím jedno procento. Ve Velké Británii by se měl tento průměrný roční ukazatel pohybovat kolem 0,8 procenta.
Stavebnictví táhnou byty
V celé Evropě táhne stavebnictví bytová výstavba, která představuje téměř polovinu výkonu (718 miliard eur). Nebytová výstavba představuje asi třetinu. Na inženýrskou výstavbu připadlo 21 procent investic (319 miliard eur). Pro Evropu jsou velice významné rekonstrukce a modernizace, na které v průměru připadá 43 procent stavebních aktivit. Nová výstavba představuje 57 procent. Avšak ve čtyřech středoevropských zemích (Česku, Polsku, Maďarsku a Slovensku) je podíl nové výstavby, včetně infrastrukturních projektů, zhruba sedmdesátiprocentní.
Propad na západě
Euroconstruct je v otázce dalšího vývoje zejména středoevropského stavebnictví poměrně optimistický. Zatímco v západní Evropě by během let 2008 až 2010 měl údajně přijít útlum a v některých zemích (Španělsko, Irsko, Británie) dokonce propad, ve střední Evropě si stavebnictví i nadále udrží svižnou dynamiku. Největší zásluhu na tom má Polsko, které představuje více než polovinu středoevropského stavebního trhu. Polsko si podle všeho i v příštích letech udrží loňské dvanáctiprocentní tempo růstu.
Český trh (tvoří asi čtvrtinu středoevropského) údajně poroste stabilně, asi o pět procent ročně. Maďarsko přidá z loňských tří procent na přibližně šest procent v roce 2010, naproti tomu zvolní stavební dynamika na Slovensku.