Menu Zavřít

Evropský parlament vyzval Španělsko k dialogu s Katalánci. Ústavu je ale třeba dodržovat

4. 10. 2017
Autor: čtk

Ústavy členských států Evropské unie je třeba dodržovat, nikoliv porušovat, jako se to stalo v neděli v Katalánsku, kde tamní vláda uspořádala referendum o nezávislosti na Španělsku i přes nesouhlas vlády v Madridu a zákaz španělského ústavního soudu. Během debaty o situaci ve španělské autonomní oblasti Katalánsko to dnes v Evropském parlamentu prohlásil místopředseda Evropské komise Frans Timmermans.

Předseda unijního zákonodárného sboru Antonio Tajani v závěru rozpravy vyzval jménem celého europarlamentu k obnovení dialogu, k nalezení řešení a k dodržení autonomního statusu Katalánska.

„Katalánská vláda se rozhodla ignorovat zákon i nařízení soudu,“ řekl Timmermans s tím, že právě právní stát je hodnota, na které je EU založena. Řekl, že chápe, že lidé chtějí vyjádřit svůj názor, nesmějí tak ale činit na úkor názoru ostatních.

Ke spornému zásahu španělské policie, při kterém bylo zraněno na 900 lidí, Timmermans řekl, že násilí nic nevyřeší. „Někdy si situace přiměřené použití síly vyžaduje,“ dodal s tím, že nyní je čas jednat.

K jednání Madridu a Barcelony vyzval i předseda socialistů v europarlamentu Gianni Pittella, který katalánskou vládu varoval před očekávaným vyhlášením nezávislosti. Takový krok by podle Pittelly ohrozil celý systém v Evropě. Řekl také, že není důležité bavit se o tom, jak kontroverzní referendum dopadlo, ale o jeho legálnosti. Plebiscit se totiž nekonal v souladu se španělskou ústavou.


Komentář: Jak zařídit nezávislost Katalánska…

Kuřácký koutek Daniela Deyla


„Že to referendum bylo protiústavní, není z mé strany to hlavní. Faktem ale je, že referendum postrádalo jakoukoli základní demokratickou legitimitu,“ řekl šéf liberálů v Evropském parlamentu Guy Verhofstadt. Dodal, že většina Katalánců dobře ví, že většina obyvatel tohoto španělského autonomního regionu se hlasování nezúčastnila. Právě tato většina je podle Verhofstadta proti nezávislosti.

Verhofstadt rovněž varoval, že vyhlášení nezávislého Katalánska povede k tragickému rozdělení tamní společnosti. V této souvislosti vyzval k jednání a ke kompromisním řešením.

Násilnosti v Katalánsku během rozpravy tvrdě kritizovala spolupředsedkyně ekologické frakce v europarlamentu Ska Kellerová. „To, co se stalo ve Španělsku, je nepřijatelné,“ řekla s tím, že španělská policie se uchýlila k neospravedlnitelnému násilí. „Bez ohledu na názory na referendum je strategie španělského premiéra Mariana Rajoye špatná,“ uvedla. Španělského ministerského předsedu rovněž nařkla, že v katalánské otázce odmítl cestu dialogu.


O průběhu referenda čtěte více ZDE

 Španělská policie proti stoupencům referenda použila gumové projektily.


Přístup španělských úřadů k referendu jako brutální a kontraproduktivní odmítl rovněž europoslanec britské protievropské strany UKIP Raymond Finch, který je členem europarlamentní frakce Evropa svobody a přímé demokracie. Kritická slova adresoval také Evropské unii, která podle něj místo řádného odsouzení násilností zvolila raději pedantské plkání o ústavnosti. Finchův britský kolega Steven Woolfe, který v Evropském parlamentu zasedá jako nezařazený, prohlásil, že EU k nasazení policie ve Španělsku v kritické chvíli mlčela.

Mlčení unie k násilnostem kritizoval i Patrick Le Hyaric, místopředseda frakce Evropské sjednocené levice a Severské zelené levice. Ten se obrátil na španělskou vládu s tím, aby se vyvarovala dalších násilných zákroků. Obě strany sporu pak Le Hyaric vyzval k opuštění konfrontační rétoriky a varoval, že prvními oběťmi v případě vyhrocení situace budou obyčejní lidé.

V závěru zhruba hodinové debaty vystoupil znovu Timmermans, který europoslancům řekl, že dodržování zásad právního státu je jediným způsobem, jak jako celek může fungovat. „Právní stát v EU je jediná věc, která chrání slabé před silnými a bezbranné před mocnými,“ řekl.

MM25_AI

Timmermans také zopakoval, že dialog v katalánské otázce musí začít okamžitě. Evropská komise považuje dění v Katalánsku za vnitřní záležitost Španělska, pokud by o to však tato jihoevropská země stála, je Brusel připraven ujmout se role prostředníka.

Dále čtěte:

Vzkaz z Barcelony

V Barceloně se po referendu demonstruje, Madrid hrozí koncem autonomie

Katalánci přišli o nejsilnější hlas. Vzali jim fotbal


  • Našli jste v článku chybu?