„Je to zcela nový způsob ochrany povrchu palivových článků,“ uvedla Irena Kratochvílová z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR.
Původně se přitom výzkum soustředil spíše na zvýšení odolnosti palivových článků, k čemuž vědce inspirovala například havárie v japonské jaderné elektrárně Fukušima v roce 2011. „Prakticky nikdo nečekal, že velmi tenká polykrystalická diamantová vrstva tak významně zhorší podmínky pro korozi kovového substrátu v jaderném reaktoru, a to dokonce o desítky procent,“ doplnila vědkyně. S velmi dobrými výsledky podle ní proběhly také testy pokrytí dvojitou vrstvou. „Snižují oxidaci povrchů oproti nechráněným vzorkům o více než 88 procent při pracovních podmínkách a o 17 procent při havarijních teplotách reaktoru,“ upozornila spoluautorka řešení.
Nyní vědci usilují o získání patentu také v USA a Jižní Koreji. Centrum pro Inovace a transfer technologií Fyzikálního ústavu AV ČR současně jedná o prodeji řešení s řadou evropských, asijských a amerických výrobců jaderného paliva (CNNC, Westinghouse, BAE Systems a další).