Evropští politici označovaní za populisty Trumpovi až do konce minulého týdne fandili. Představoval pro ně spolu s brexitem vzor antisystémové politické síly, kterou je vhodné následovat. Nečekaný úder proti syrské letecké základně však představuje zvrat.
Ostře reagoval na Twitteru například jeden ze strůjců brexitu a bývalý lídr euroskeptici britské strany UKIP Nigel Farage. „Mnoho Trumpových voličů bude údery v Sýrii znepokojeno. Kde to skončí?,“ tweetoval kontroverzní politik. Jeho nástupce v čele UKIP Paul Nuttal byl ostřejší. „Bylo to hrubé, brutální a beze smyslu,“ nechal se slyšet ráno po útoku na Twitteru. Podle Nuttala, jak sdělil pro list Express, může Trumpův úder násilí v Sýrii dále eskalovat a ve svém důsledku vést k dalším obětem na životech.
Představitelé UKIP kritizovali Trumpa:
Many Trump voters will be worried about this military intervention. Where will it end?
— Nigel Farage (@Nigel_Farage) 7. dubna 2017
The U.S. bombing of Syria last night was rash, trigger happy, nonsensical and will achieve nothing. I hoped for better.
— Paul Nuttall (@paulnuttallukip) 7. dubna 2017
Rozhořčení zaznělo i z Itálie od vůdce Ligy severu Matta Salviniho. „Hrozný nápad, strašlivá chyba a dárek pro ISIS,“ zatweetoval. Komentáře se nezdržela ani pravděpodobně nejznámější evropská populistka Marine Le Penová. „Trochu mne to překvapilo, protože naznačoval (Trump), že USA již nebudou hrát roli „světového četníka“ a právě to zrovna udělal,“ sdělila televiznímu kanálu France 2 vůdkyně francouzské Národní fronty a adeptka na prezidentku země Galského kohouta.
Kritika i v domácích řadách |
---|
Nepříjemně překvapeni Trumpovým syrským úderem nezůstali jen evropští populisté, ale i někteří politici ve Spojených státech. Rozhořčení neskrýval například republikánský senátor za stát Kentucky Rand Paul, který je známý svou propagací amerického izolacionismu. „Ačkoliv hlasitě odsuzujeme zvěrstva, ke kterým v Sýrii dochází, Spojené státy nebyly napadeny,“ uvedl s tím, že podle americké ústavy potřebuje k jakémukoliv vojenskému zásahu tohoto druhu prezident souhlas Kongresu. Podle Johna Glasera z liberálního institutu Cato zase Trumpovo rozhodnutí nemá žádnou oporu v mezinárodním právu a s vysokou pravděpodobností přinese jen pramalý efekt v tom, jak ulevit občanskou válkou zasaženým Syřanům. |
Trumpův syrský úder představuje pro „populistické“ evropské strany podle agentury Bloomberg vážné dilema. Na jedné straně dostávají tzv. populisté možnost být ve svých postojích konzistentní a od Trumpova zbrklého úderu se distancovat. Na straně druhé však riskují ztrátu podpory veřejnosti a to vzhledem k tomu, že došlo k použití zakázaných a nehumánních chemických zbraní, přičemž bylo vše zdokumentováno a odvysíláno prostřednictvím televizních záběrů. Lídři antiestablishmentových stran tak musí citlivě bilancovat.
Přečtěte si, kdo na Trumpově úderu na Sýrii vydělal:
Útok na Sýrii zvýšil hodnotu výrobce Tomahawků o miliardu dolarů
Hmatatelný důkaz, že by za chemický útok v syrském Idlíbu skutečně byla odpovědna Asadová Ruskem podporovaná vláda, zatím nikdo nepředložil. A právě na to kromě Le Penové poukazují i Rusové. Podle serveru Russia Insider dokonce existuje možnost, že útok zinscenovali sami rebelové, jež v dané oblasti reprezentuje místní odnož teroristické skupiny Al Kaida.
Jak navíc poznamenává komentátorka serveru Literarky.cz Tereza Spencerová, k chemickému útoku došlo v místech, která jsou plně pod kontrolou rebelů (tedy místní odnože organizace Al Kaida). V oblasti se podle ní údajně nevyskytují ani žádní nezávislí novináři. Získat nezaujaté svědectví či provést vyšetřování přímo na místě činu je tak téměř nemožné.
O Trumpově obratu v zahraniční politice USA čtěte více: