Menu Zavřít

Evropští developeři Jana Kasla

9. 10. 2003
Autor: Euro.cz

Bývalý pražský primátor se těší neobyčejné přízni stavitelů

Říká se, koho chleba jíš, toho píseň máš zpívat. Pokud by bylo možné starou lidovou moudrost vztáhnout i na českou politickou scénu, tak v případě Evropských demokratů, šéfovaných bývalým pražským primátorem Janem Kaslem, budou těmito opěvovanými chlebodárci převážně developerské firmy a subjekty působící v oblasti stavebnictví. Ze tří desítek firem, které v loňském roce založené partaji daly peníze, jsou plné dvě třetiny z této branže (viz tabulka). Pokud si v Parlamentu prolistujeme soupisky dárců, které musí stranické sekretariáty odevzdávat, nelze nedojít k závěru, že takto úzce sektorově vyhraněné portfolio sponzorů nemá žádná jiná politická strana. Zevrubná analýza sdělených údajů navíc ukazuje, že jde velmi často o subjekty se zahraničními vlastníky.

Ani lékař, ani strojař.

S ohledem na Kaslovu profesi architekta se zdá být logické, proč tomu tak je. „Je to dané znalostí prostředí. Kdybych byl doktor, tak budu oslovovat dodavatele krevní plazmy. Branži architektury a stavebnictví znám nejlépe, pohyboval jsem se v ní jako architekt dlouhá léta. Nikdy jsem neměl kontakty s lidmi ze strojírenství nebo z těžebního průmyslu,“ vysvětlil anomálii Kasl minulé pondělí týdeníku EURO. „Nejsme žádní profesionální lovci sponzorů. Kdybych uměl oslovit třeba Mosteckou uhelnou, tak by portfolio vypadalo jinak. Jenže já s nikým takovým nikdy nejednal,“ tvrdí bývalý pražský primátor. Rychle se však opravuje, že mají-li mít Evropští demokraté úspěch na celostátní úrovni, bude se muset setkávat i s představiteli firem, jejichž předmět podnikání mu není blízký.
Říká, že pražské společnosti při sponzoringu Evropských demokratů sehrály dominantní roli proto, že se loni konaly volby na pražskou radnici a že strana se ustavila nejdříve v metropoli. „Zcela určitě nám nepřispěly firmy, které jsou svým objemem práce závislé na městském rozpočtu. Od žádné firmy, která dělá něco pro město, jsme nic nedostali, viz Metrostav, Subterra, Skanska atd. Tam jsou cesty, jak přispívají ódéesce, aniž by to bylo patrné v jejích přiznáních sponzorských darů,“ kontruje Kasl (ODS loni od sponzorů dostala 62 milionů korun).

Dohnat a předehnat.

Avšak přestože Evropští demokraté Jana Kasla vznikli teprve před loňskými komunálními volbami a svou činnost v počátku rozvinuli pouze v hlavním městě, oficiální statistiky uvádějí, že od sponzorů získali více než mnohé parlamentní strany. Přes pět milionů korun. Lidovci, US-DEU i komunisté na tom byli v tomto směru hůře, ač působí celostátně. Čísla v oficiálních dokumentech svědčí o tom, že firmy daly Janu Kaslovi dohromady 2,9 milionu korun (všechny až na karlovarskou stavební firmu Bau-Stav jsou z Prahy), fyzické osoby 2,142 milionu (přiložená tabulka nezahrnuje menší dárce pod 30 tisíc korun).
Parlamentní strany ovšem nejsou na darech existenčně závislé. Živí je státní příspěvky za úspěch ve volbách. Překročení tříprocentní hranice je honorováno šesti miliony korun, každá desetina procenta navíc znamená dalších 200 tisíc, maximum je deset milionů. Voličský hlas má cenu 100 korun. Za každý poslanecký i senátorský mandát je navíc příspěvek 900 tisíc korun a za mandát krajského zastupitele stát platí 250 tisíc korun.
Se vstupem do klubu vyvolených počítal i Kasl. Loňský úspěch na pražské radnici (druhá nejsilnější strana, patnáct mandátů) mohl Evropským demokratům vynést 3,75 milionu korun, všechno ale dopadlo jinak.

Nehorázná lumpárna.

„Předpokládali jsme, že letos pojedeme s minimálním rozpočtem na úhradu základních režijních nákladů a že se v červnu dočkáme příspěvku za volby. Ministerstvo financí nám ale škodolibě napsalo, že prý pražské volby neproběhly dle zákona o krajských volbách, ale dle zákona o komunálních volbách, a že prý nemáme nárok. To je lumpárna nehorázná, obrátili jsme se proto na Ústavní soud,“ říká Kasl.
Přesto se šéf strany, která se v politice snaží etablovat jako garant průhledného podnikání a nekorupčního prostředí, nedostatku peněz na „evropské“, senátorské ani krajské volby v příštím roce neobává. „Přemýšlím o profesionálním ‚fundraisingu‘ a začneme to znova,“ načrtává nové kolo shánění peněz.

Svobodní zedníci.

Na české politické scéně má stavebně zabarveným portfoliem sponzorských firem k Evropským demokratům nejblíže Unie svobody (z darů a dědictvím loni získala téměř čtyři miliony korun). V tomto směru jsou obě partaje kompatibilní a jejich loga s řetězci evropských hvězdiček to podtrhují. I tak ovšem stavitelé z různých krajů republiky představují přibližně jen třetinu jedenadvacetipoložkového seznamu firemních donátorů US-DEU. První místopředsedkyně Evropských demokratů Jana Vohralíková vidí další důvod silné účasti stavebních firem na sponzoringu Kaslovy strany: „Myslím, že velkou roli hrály i kontakty Milana Urbana (člen republikové rady ED, člen pražského zastupitelstva - pozn. red.), který se v prostředí developerských firem pohybuje,“ uvádí funkcionářka strany, profesí taktéž stavařka, nyní šéfující provozní sekci ministerstva informatiky. Ona sama má prý ale na sehnaných penězích malou zásluhu. (Vohralíkové manžel Jan, vedený v obchodním rejstříku jako zástupce předsedy Bytového družstva Nástavby – Dlouhý lán, věnoval Kaslově straně 20 tisíc korun.)

Evropská Urbanistika.

Zmíněný Milan Urban je stejně jako předseda Kasl architekt. Působí v kanceláři Aukett, patřící do britské skupiny Aukett Group. Firma se kromě jiného podílí například na novém smíchovském projektu Anděl Park, za nímž stojí rakouský developer Karimpol (výstavba dvou budov se uskuteční na velkém pozemku mezi ulicemi Radlická a Kováků). Dalším projektem ve výstavbě, kde můžeme najít i Urbanův Aukett, je Optima Butovice – víceúčelový objekt v Nových Butovicích, který zahrnuje obchodní centrum, administrativní budovu, zónu zábavy a volného času. Za projektem stojí dánský developer TK Development. Za historicky první koncentrovaný záblesk budoucí kaslovsko-developerské vzájemnosti v oblasti politiky by mohla být považována výstavba administrativního centra poradenské firmy PricewaterhouseCoopers a dvou hotelů (Novotel a Ibis) v Kateřinské ulici na Praze 2. Na návrhu celého komplexu se ještě jako architekt podílel Jan Kasl (stavbu navštívil 5. dubna 2000 už ve funkci primátora). Za vlastní realizací stojí francouzská firma Bouygues Batiment, která loni darovala Evropským demokratům 150 tisíc korun, investorem je americký AIG/Lincoln (daroval 100 tisíc). Pod návrhem interiérů budovy je podepsána Urbanova kancelář Aukett.

Hrátky s Pankrácí.

Značný ohlas ale vyvolal sponzorský dar od německé developerské firmy ECE a její dceřiné společnosti Pankrác Shopping Center. Dohromady daly loni 20. října Kaslovi & spol. 70 tisíc korun. Na tom by nebylo nic špatného, kdyby kaslovci v pražském zastupitelstvu letos na konci června nehlasovali pro odprodej městských pozemků firmě ECE k výstavbě pankráckého administrativně-obchodního komplexu. A to i přes protesty některých občanských iniciativ. Na obranu Kasla je ale třeba dodat, že ještě předtím, než zvedl ruku, střet zájmů ohlásil a jeho lidé nebyli zdaleka jedinými, kdo transakci podpořili (pro hlasovalo 46 z 55 přítomných, přičemž kaslovci mají v zastupitelstvu jen patnáct hlasů). Kasl se na výzvu šéfa pražské ODS Jana Bürgermeistera před plénem omluvil za svůj výrok, že „nějaké směšné částky od té společnosti (ECE –pozn. red.) dostala i ODS a Unie svobody“.

Bratři Ryvolové.

Nejštědřejší vůči ED byla česká firma Ryvola, s. r. o. Ve dvou splátkách kaslovcům darovala 650 tisíc korun. Pražská společnost bratří Václava a Vojtěcha Ryvolových se zabývá technickou správou obchodních center a dalších velkých objektů v České republice i na Slovensku. Do portfolia jejích zákazníků patří pražské Centrum Černý Most, Metropole Zličín, tři centra Olympie (v Brně, Mladé Boleslavi a Teplicích), obchodní centrum Tesco Plzeň, dále některé banky a multiplexy (viz www.ryvola.cz). „Pan Kasl nám připadá jako férový člověk a jeho strana jako čestná a solidní, která má velkou budoucnost. Vycházeli jsem z toho, že když ji podpoříme, tak nastane v politickém dění čestnost. Toť vše,“ uvedl v rozhovoru pro týdeník EURO Vojtěch Ryvola. Ohradil se proti spojování se stavebními podniky. „My nemáme se stavebnictvím nic společného. Jsme obyčejná údržbářská firma a neděláme jednu jedinou zakázku, která by byla napojena na kohokoli, na radnici a tak dále. Našimi zákazníky jsou zahraniční firmy – Angličané, Američané, Holanďané,“ uvádí a nevylučuje, že v politickém sponzoringu budou pokračovat. „Jsme banánová republika - na 54. místě z hlediska obálek a nečistých praktik. To není dobré. Doufáme, že se tady už konečně něco změní, předně na komunální úrovni,“ přeje si bratr Václav Ryvola.

Chudý rok.

Fráze, že firmy dávají politickým stranám statisícové nebo milionové dary z čiré sympatie k idejím, které zastávají, patří i k profesionální výbavě partajních funkcionářů. O žádném očekávání protislužeb netuší nikdo nic. Například místopředseda České strany sociálně demokratické Martin Starec, který má na starosti stranickou kasu, týdeníku EURO řekl, že jeden z největších loňských sponzorů ČSSD (v roce 2002 na darech získala patnáct milionů korun – pozn. red.), pražská společnost B. H. Centrum, dala vítězi voleb půl milionu, protože „jsme sousedé, sídlíme na stejném pozemku, máme společný dvůr, průchody, jistě se najde hromada důvodů k dobré spolupráci“. Letošní nevolební rok prý je na dary chudý, od jara na dveře ČSSD nezaklepal jediný významný sponzor. Za nejčastějším důvod k obdarování označuje Starec sympatie vůči straně. „Pokud nám někdo dává dar, podepisuje smlouvu, kde nemusí uvádět důvody. A přiznám se, my po důvodech ani nepátráme,“ dodal.

Nečekejte od nás zakázky.

Také generální sekretář KDU-ČSL (peněžitými dary loni lidovci získali 4,8 milionu korun) Petr Rybář pro týdeník EURO zdůraznil, že jeho strana se na dary spoléhat nemusí, protože vystačí se státními příspěvky. Drobní lidovečtí donátoři jsou prý rozvrstveni rovnoměrně po celé republice, neboť strana má silnou pozici v komunální politice a má své zástupce na řadě radnic. „Nemyslím si - i když to nemohu vyloučit - že by mohlo jít o očekávání protislužeb,“ poznamenal Rybář k firemnímu sponzoringu. „Spíše mají podnikatelé třeba dobré zkušenosti s dosavadním starostou, tak mu přispějí na kampaň,“ myslí si.
A co Evropští demokraté? „Uspořádali jsme setkání s podnikateli, na kterém jsme rovnou všem řekli: nečekejte, že částky, které firmy věnují, by mohly znamenat šanci na státní zakázky,“ říká Kasl. „Nikdy jsem nevysílal žádné dvojznačné signály a nevím o nikom, kdo by říkal - my vám přispějeme, a co nám dáte?“ Kasl tvrdí, že systém zaběhaných skupin ve vedení města má naopak v plánu rozbít, a myslí si, že většina sponzorů Evropských demokratů byla motivována právě touhou, aby se Praha stala fér kolbištěm pro firmy, zejména nadnárodní.

Recyklace olova.

Mezi fyzickými osobami na seznamu ED dominuje s půl milionem korun podnikatel Milan Sládek, majitel Kovohutí Příbram - čtyřiasedmdesátiletý muž, který prožil větší část života v cizině (Kanada, USA, Švýcarsko, Nizozemsko). „Byli jsme mu sympatičtí,“ komentuje jeho angažmá ve prospěch strany Kasl. Sládkův příbramský podnik – největší český zpracovatel olověného odpadu (především z autobaterií) – také vydává časopis Xantypa, jehož redakci vede Sládkova přítelkyně Magdalena Dietlová. Pro Sládka a Dietlovou to není v oblasti politického sponzoringu premiéra. V roce 2000 podpořili v senátní kampani na Chrudimsku lidovce Petra Pitharta, nynějšího předsedu horní komory parlamentu. Milana Sládka se týdeníku EURO nepodařilo kontaktovat. Momentálně je prý v zahraničí. Druhým největším mecenášem je Ingo Bellman. Jde o jednoho ze zakladatelů a bývalého člena folkové skupiny Jablkoň, kterého obchodní rejstřík dříve uváděl ve firmě Koncept CZ a v Bytovém družstvu „Pšenčík“, nyní je jednatelem a společníkem kladenské firmy Enertop. V letošním prvním červencovém čísle Týdeníku Rozhlas o Bellmanovi hovořil kapelník Jablkoně Michal Němec. „Ingo dělá manažera v jedné úspěšné softwarové firmě. On byl vždycky rozpolcený mezi úředničinou, dneska se tomu říká manažerstvím, a muzikou. Rozdíl mezi námi spočívá v tom, že on nemá hudbu, ale má peníze, kdežto já sice hudbu mám, ale prachy mi schází.“ Mezi jednotlivci významněji sponzorující Evropské demokraty najdeme čtveřici předních funkcionářů strany (Kasl, Witzany, Reedová, Kaňák) a ve zbylé skupině několik ostřílených osob českého byznysu (mimochodem Kasl s přáteli nad to straně půjčili 1,5 milionu korun). Předně dvě osoby spojené s první fází privatizace Českého Telecomu: Bessel Kok (zastupující nizozemsko-švýcarské konsorcium TelSource) a investiční poradce Pedro J. Pick. Ten v minulosti pomáhal shánět sponzorské peníze pro nynějšího unionistického ministra informatiky Vladimíra Mlynáře či pro exministra zahraničí Josefa Zieleniece (viz EURO 26/2003).

Muroň sponzorem průhlednosti.

Další muž na seznamu - Petr Nevický je bývalým předsedou představenstva a spoluzakladatelem APP Group – IT firmy, která se zabývá systémovou integrací (dnes je už APP součástí izraelské skupiny Ness Technologies). Bez povšimnutí ovšem hloubavější čtenáři nenechají ani jméno právníka Jaroslava Muroně, který straně věnoval sto tisíc korun. Jde o někdejšího náměstka ministra pro privatizaci, který bývá spojován se starou korupční aférou v souvislosti s privatizací Jihočeských mlékáren (nyní společnost Madeta). V roce 1992 prý Muroňovi v autě před vládním zámkem ve Lnářích nabídl člen akciové společnosti Investiční klub Miroslav Velát úplatek 300 tisíc dolarů. Ředitel mlékáren Milan Teplý, který se setkání údajně také zúčastnil, o tom druhý den informoval tehdejšího ministra zemědělství Bohumila Kubáta a ten věc předal policii. Několikaleté vyšetřování „Muroňovy kauzy“ ale vyznělo do ztracena.

Sponzoři Evropských demokratů v roce 2002 (částky v Kč, dárci podle abecedy)

FIRMY Název firmy - Částka - Vybrané předměty podnikání

WT100

  • A Project - 300 000 - Projektová činnost v investiční výstavbě (Architektonická kancelář, kde byl od roku 1992 do roku 1998 Jan Kasl spolumajitelem a ředitelem)
  • Agentura Carolina - 35 000 - Pořádání odborných kursů, školení, výstav, veletrhů, přehlídek, provozování cestovní agentury
  • AIG/Lincoln CZ - 100 000 - Pronájem nemovitostí, správa nemovitostí
  • Architektonický ateliér Holub - 10 000 - Projektová činnost v investiční výstavbě
  • Atkins a Langford Devolopment - 50 000 - Konzultační činnost v oblasti realit, organizování rekonstrukcí objektů, správa nemovitého majetku
  • A.C.E. Media Ventures - 50 000 - Propagační a reklamní činnost
  • Bau–Stav - 100 000 - Provádění staveb
  • Bouygues Batiment - 150 000 - Provádění staveb
  • Brüder Henn Praha - 60 000 - Koupě zboží za účelem dalšího prodeje (stroje pro polygrafický a papír zpracující průmysl – pozn. red.)
  • CMC Architects - 100 000 - Projektová činnost v investiční výstavbě
  • DuoDom - 30 000 - Zprostředkovatelská činnost v oblasti investiční výstavby, činnost realitní kanceláře, konzultační činnost ve stavebnictví
  • ECE Projektmanagement Praha - 50 000 - Obstaravatelská činnost v oblasti bytového a nebytového fondu, projektová činnost ve výstavbě
  • Eurest - 50 000 - Hostinská činnost, projektová činnost v investiční výstavbě-gastronomie, provádění staveb (cateringová firma - pozn. red.)
  • FCC – První česká projekční a stavební - 50 000 - Poradenská činnost ve stavebnictví, zprostředkovatelská činnost v oblasti stavebnictví, provádění staveb, projektová činnost ve výstavbě
  • Gennet CZ - 50 000 - Provozování nestátního zdravotnického zařízení v oboru lékařské genetiky
  • Hornbach Baumarkt CS - 100 000 - Koupě zboží za účelem jeho dalšího prodeje (řetězec hobbymarketů – pozn. red.)
  • INTV - 40 000 - Poskytování neveřejné telekomunikační služby přenosu rozhlasových a televizních programů prostřednictvím pozemských stanic, provozovatel televizního vysílání prostřednictvím satelitu
  • N.Y.P.T. - 30 000 - Reklamní činnost a marketing, realitní činnost, činnost podnikatelských, finačních, organizačních a ekonomických poradců (vlastník firmy Yoram Z. Naor od letošního roku vede kancelář Česko-izraelské smíšené obchodní komory v Tel Avivu - pozn. red.)
  • Orco Asset Management - 35 000 - Realitní kancelář, koupě zboží za účelem jeho dalšího prodeje
  • Pankrác Shopping Center - 20 000 - Pronájem nemovitostí, bytů a nebytových prostor
  • Prague Invest - 200 000 - Inženýrská činnost v investiční výstavbě, zprostředkování obchodu a služeb, správa a údržba nemovitostí
  • Real Estate Management - 350 000 - Pronájem vlastního nemovitého majetku, správa a údržba nemovitostí, provádění staveb, inženýrsko-technická činnost ve stavebnictví
  • Reality hlavního města Prahy - 50 000 - Zprostředkování koupě a prodej nemovitostí, marketingové služby, reklamní činnost, provádění veřejných dražeb
  • Remin - 50 000 - Inženýrsko-technické služby ve výstavbě, projektová činnost ve výstavbě, projektování staveb, realitní kancelář
  • Remu - 50 000 - Realitní kancelář, zahradnická činnost, provádění staveb, pronájem průmyslového zboží
  • Ryvola - 650 000 (300 + 350) - Pronájem bytů a nebytových prostor, správa nemovitostí, realitní činnost
  • The Acred Group - 50 000 - Zprostředkování obchodních kontaktů, správa nemovitostí, poradenská činnost v oblasti technicko-administrativních prací
  • Waldeck Capital - 40 000 - Činnosti podnikatelských, finančních, organizačních a ekonomických poradců (firma působí v oblasti investičního bankovnictví – pozn. red.)
  • Zlatý lihovar - 50 000 - Pronájem nemovitostí, bytů a nebytových prostor, inženýrská činnost ve výstavbě

FYZICKÉ OSOBY (nad 30 000 Kč) Jméno dárce - Částka - Účast ve firmách a nadacích

  • Bellman, Ingo - 300 000 - Enertop
  • Kok, Bessel - 35 000 - (Český Telecom)
  • Janíková, Monika - 50 000
  • Kaňák, Jiří (člen republikové rady ED) - 100 000 - Dopravní podnik hl. m. Prahy, Pražská vodohospodářská společnost, České aerolinie, PVA)
  • Kasl, Jan (předseda ED) - 50 000 - (Pražské jaro, ABF-Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství)
  • Muroň, Jaroslav - 100 000 - Real-Centrum, Capital Reality, Mills, Euromobil CZ, Adamil, R&H Consulting, Nadace dětských domovů, Union Měcholupy, Ballena, Abex Zlín, Bohemia-pharma
  • Nevický, Petr - 30 000 - SRF, HSC
  • Nussbaum, George - 50 000 - A. C. E. Media Ventures, American - Central European Ventures, Velapidi
  • Palička, Petr - 30 000
  • Pick, J. Pedro - 30 000 - (Warren Partners, Pivovary Staroparmen, Reditus, Spolchemie, Epispol)
  • Reedová, Markéta (členka republikové rady ED) - 40 000 (20+20)
  • Sládek, Milan - 500 000 - Kovohutě Příbram
  • Šilha Josef - 250 000 (100+90+60) - Nadační fond svaté Ludmily
  • Witzany Jiří (místopředseda ED) - 100 000 (50+50) - CAC Leasing

Od Kasla ke Clintonovi Symbolem politicko-developerské spolupráce v Praze se stalo dlouholeté přátelství mezi Janem Kaslem a podnikatelem Sebastianem Pawlowským. Pawlowski pochází z rodiny architektů, vyrůstal v Mnichově a podnikat začal ve Švýcarsku, kde je dodnes v dozorčí radě Neue Privat Bank v Zurichu. Do Prahy přenesl investiční aktivity své společnosti Copa v roce 1994. Od radnice si vítězstvím ve výběrových řízeních, provázených často pochybnostmi o regulérnosti, pronajal na desítky let řadu kulturních památek (například Slovanský dům, Kaunický palác, Neubergovský palác, Hergetova cihelna, dům v Celetné 29, Dům hraček v Havířské nebo byt po Haně Benešové) a většinu rekonstrukčních projektů mu připravoval atelier A-Projekt, jehož šéfem byl do roku 1998 právě Jan Kasl. „Pan Pawlowski je můj přítel,“ konstatoval Kasl pro týdeník EURO. „Nechodíme spolu na pivo a naše rodiny spolu nekamarádí, ale pojí nás přátelské pracovní vztahy, jeden druhého si vážíme,“ dodal.
V Praze se Pawlowski oženil s Katharine Butlerovou, sestrou britského podnikatele Charlese Butlera. Ten působí v řadě realitních společností, mimo jiné ve skupině firem podílejících se na přestavbě Karlína (projekty Palác Karlín, Nový Karlín, Corso Karlín, Crystal Karlín, chystá se výstavba bytového komplexu na Libeňském ostrově). Butler je jednatelem developerské firmy Real Estate Management, která Kaslově straně věnovala 350 000 korun. V této firmě se ovšem sešel s dalším Kaslovým přítelem, Serge Borensteinem. „Toho znám už od roku 1992. Loni přišli lidé z jeho firmy a ptali se, jak by nám mohli pomoci, protože jim byla sympatická moje snaha, aby Praha byla výstavným městem. A přispěli,“ líčí pro týdeník EURO Jan Kasl.
Základním kapitálem společnosti Real Estate Manegement jsou v současnosti peníze od dvou pozoruhodných firem: ACX International N. V. sídlící na Nizozemských Antilách a Marc Rich Real Estate Gmbh ze švýcarského Zugu. Obchodník se surovinami Marc Rich je ovšem spojen s největším odhaleným daňovým únikem v historii USA, za který mu v polovině osmdesátých let hrozil souhrnný trest odnětí svobody v trvání 325 let (EURO 7/2001). Multimiliardář Rich před trestem uprchl do Švýcarska a v devadesátých letech začal čile podnikat v zemích východní Evropy. Když Richova manželka Denise požádala prezidenta Billa Clintona na sklonku jeho éry koncem roku 2000 o amnestii a její příspěvky do kasy Demokratické strany dosáhly výše 867 tisíc dolarů, Clinton Riche těsně před odchodem z Bílého domu omilostnil, což vyvolalo v USA pobouření. Ovšem Jan Kasl (dříve ODS, nyní ED) není na pražské radnici jediný, od něhož prostřednictvím přátel nebo firemních partnerů vedou nitky ke kontroverznímu nadnárodnímu podnikateli. Blízko Marku Richovi je zastupitel a radní za ODS Radovan Šteiner, který má na starosti dopravu (v současnosti čelí nařčením z korupce). Zatímco v dozorčí radě Dopravního podniku hlavního města Prahy dle obchodního rejstříku figuruje pod výše uvedeným jménem, v roli jednatele společnosti Glencore ČR, která vznikla přeměnou ze společnosti Marc Rich (ČSFR), vystupuje pod jménem Radovan Francis Steiner.

  • Našli jste v článku chybu?