Průmyslníci uvítali výsledky voleb do Evropského parlamentu, avšak některé lobbyistické skupiny vyjádřily své znepokojení z toho, že se k volbám dostavil nízký počet voličů.
Autor: Profit
Philippe de Buck, generální ředitel BusinessEurope, je nízkou volební účastí zklamán a považuje ji za jasný signál pro politiky. Také říká, že zatím není jisté, jaké kroky podnikne nově zvolený Parlament vůči finanční krizi. „Výsledky upevnily postavení středopravicových stran, což demonstruje neexistenci ideologie v debatě o boji s finanční krizí. Parlament se musí nejdříve sejít a pak bude jasné, jaká většina bude mít hlavní slovo.“
De Buck podotýká, že kontinuita posílí pozici Evropského parlamentu a dokonce i předsedy Komise José Manuela Barrosa, který usiluje o své znovuzvolení.
Andrea Benassi, generální ředitel Evropského sdružení řemeslníků a malých podnikatelů (UEAPME), také vyjádřil své zklamání z nízké volební účasti. „Nízká účast voličů je znepokojivým ukazatelem, který signalizuje, že se nepodařilo vtáhnout občany do debaty o Evropě. Na druhou stranu občané, kteří se k volbám dostavili, hlasovali pro proevropské a prointegrační kandidáty.“
Dodal, že předpovědi o tom, že ve volbách posílí nacionalisté a euroskeptici, se nenaplnily.
Gábor Papanek, výkonný ředitel GKI Economic Research v Maďarsku, prohlásil, že je velice obtížné stanovit, jakým způsobem výsledky eurovoleb ovlivní evropské podniky, a připomněl, že „kroky Evropského parlamentu mají velice malý dopad na hospodářský život a nejsou transparentní.“
Více na EurActiv.cz.