Státní zástupce podal obžalobu v kauze vynesení odposlechů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. Na posun v případu upozornila Česká televize. V případu čelí od roku 2013 stíhání někdejší šéf Věcí veřejných a exministr dopravy Vít Bárta společně s policistou Janem Petržílkem. Oba muži vinu ze zneužití pravomoci a ohrožení utajované informace odmítají.
„Podání obžaloby v této věci mohu potvrdit. Bližší informaci k jejímu obsahu ale nemohu poskytnout, protože je vedena v utajeném režimu,“ sdělil mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala bez dalších podrobností. Mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci uvedla, že soud zatím tuto obžalobu neeviduje.
Odposlechnuté telefonické hovory Janouška a Béma, v nichž se muži oslovují „Mazánku“ a „Kolibříku“, zveřejnil v březnu 2012 deník Dnes. Odposlechy odhalují Janouškův vliv na kroky hlavního města pod Bémovým vedením. Deník tehdy uvedl, že nahrávky pořídila v roce 2007 Bezpečnostní informační služba (BIS).
Janoušek má šanci na nový proces. Ústavní soud dal lobbistovi naději
Bárta byl na podzim roku 2013 obviněn z toho, že v roce 2009 jako majitel bezpečnostní agentury ABL navedl tehdejšího agenta BIS Petržílka, aby zmíněné citlivé dokumenty vynesl. Petržílek, který v době svého zadržení vedl u protikorupční policie odbor analytiky a informatiky, skončil po zatčení ve vazbě. Bártu policisté stíhali na svobodě.
Bárta po zadržení uvedl, že se ničeho nezákonného nedopustil. Petržílek řekl, že BIS je jeho srdcová záležitost a nikdy by ji nezradil.
Čtěte také:
Kauza Rath: Žalobci podají dovolání, řekla Bradáčová
Rath půjde na 7 let do vězení. Odvolací soud potvrdil vinu bývalého hejtmana
Žalobkyně pro mě chce majetkový trest smrti, řekl Rath k návrhu na zabavení veškerého majetku
Soud zpřísnil podnikateli Zadehovi trest za ovlivňování svědků na osm let