Evropa stojí nad propastí a hrozí jí hospodářská katastrofa, pokud se neodvrátí od současného úsporného kurzu, který jí diktuje německá kancléřka Angela Merkelová. V pondělním vydání listu Süddeutsche Zeitung to napsal bývalý německý ministr zahraničí Joschka Fischer.
Foto: Profimedia
Někdejší předseda německých Zelených považuje současnou situaci v eurozóně za velmi vážnou. “Evropský dům stojí v plamenech,“ uvedl Fischer. Evropa v čele s Německem však podle něj “raději dále hasí benzinem než vodou, a úsporná politika vnucená Merkelovou tak oheň urychluje“.
Právě politice omezování výdajů Fischer přičítá za vinu, že se “finanční krize v eurozóně rozrostla do skutečné existenční krize“. “Evropa dnes stojí nad propastí a v nadcházejících měsících do ní spadne, pokud teď Německo a Francie společně neotočí volantem a neseberou odvahu k fiskální a politické unii v euroskupině,“ varoval Fischer.
Pokud zkrachuje euro, rozpadne se podle něj i společný evropský trh. To bude mít podle jeho názoru za následek světovou hospodářskou krizi, kterou současné generace ještě nezažily.
Nejprve podle Fischera chaos pohltí Řecko. “Pak vyvolaná bouře vůči bankám ve Španělsku, Itálie a Francii strhne lavinu, která pohřbí Evropu,“ popsal katastrofický scénář. Pokud skončí euro, zmizí podle něj z mezinárodního politického výsluní celá Evropa.
Aby tomu zabránilo, bude Německo podle Fischera “nakonec muset ručit za finanční přežití eurozóny svou hospodářskou silou a svým majetkem“. To podle něj znamená umožnění neomezeného nákupu státních dluhopisů krizových zemí Evropskou centrální bankou, vytvoření společných dluhů prostřednictvím eurobondů a zavedení programů na podporu hospodářského růstu. První dvě opatření vláda Merkelové rozhodně odmítá.
Fischer ve svém příspěvku vyzval k urychlenému opuštění politiky striktních úspor. “Jde o dny a týdny, možná o měsíce, ale už ne o roky,“ varoval.