Menu Zavřít

Export proti diplomacii

8. 10. 2010
Autor: Euro.cz

Politika

bitcoin školení listopad 24

Václav Klaus se chystá na přelomu října a listopadu navštívit Kuvajt a Jemen. Součástí jeho delegace mají být i čeští exportéři. „Cesta se dlouhodobě připravuje, ale detaily zveřejníme později. Cíl je stejný jako v ostatních případech státních návštěv - posílit bilaterální vztahy a spolupráci obou zemí, a to ve všech oblastech,“ řekl týdeníku EURO prezidentův mluvčí Radim Ochvat.
Klausova cesta přichází na pořad měsíc po rozhodnutí vlády uzavřít zastupitelský úřad právě v jemenském hlavním městě Saná kvůli úsporným opatřením ve státní správě. Cesty by se měli zúčastnit zástupci firem z ropného průmyslu, Aero Vodochody, Česká zbrojovka a další společnosti, které s regionem dlouhodobě spolupracují.
Česká diplomacie se již delší dobu snaží nahrazovat uzavírané úřady sítí takzvaných Visegrádských domů. Středoevropské země jsou totiž nuceny šetřit podobně jako česká exekutiva. V březnu proto tehdejší ministr zahraničí Jan Kohout otevřel ve spolupráci se Slováky, Poláky a Maďary Visegrádský dům v JAR v objektu bývalého generálního českého konzulátu v Kapském městě. „Měli jsme od Poláků a Maďarů nabídku vytvořit podobný projekt i v Saná. Tím, že jsme si v hlavním městě ambasádu zavřeli, přestože jsme tam byli z Visegrádu jediní, připravili jsme se o trumf do vyjednávání,“ kritizoval postup ministerstva diplomat, jenž si nepřál být jmenován.
Podobně ukvapené rozhodnutí omezit chod ambasády padlo i v případě Iráku. Tam má být zcela zrušen obchodně-ekonomický úsek. „Považuji to za chybu. Je to priorita českého exportu. Podepsali jsme za svaz dohodu o spolupráci s iráckými průmyslovými a obchodními komorami. Oslovil jsem v této věci ministra zahraničí i průmyslu a obchodu. Příští týden k tomu budeme mít schůzku,“ řekl týdeníku EURO Jaroslav Hanák, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy. Obchodní výměna s Irákem se jen v letošním prvním pololetí více než ztrojnásobila oproti roku 2008. Vyvezli jsme do země zboží za 2,6 miliardy korun.
„Existuje málo teritorií, kde se očekává rozvoj. Jsme tam už od roku 2003 a daří se nám dobře. Jde však o rizikovou oblast, kde se nemůžete volně pohybovat. Není to jako v Egyptě,“ přibližuje realitu Petr Pokorný, ředitel firmy Sigmainvest, která v Iráku buduje čističky odpadních vod a závlahové systémy. I on považuje zrušení obchodně-ekonomického úseku za nešťastný krok. Diplomat, který pro české firmy může jednat na místních úřadech, je podle Pokorného nenahraditelný.

  • Našli jste v článku chybu?