"Vládu a banky žádáme neprodleně o bezúročné úvěry na řešení situace v souvislosti s koronavirem. Komerční banky odmítají jakkoliv navyšovat úvěry. A to v situaci, kdy firmy mají desítky milionů v neodebraném zboží a nezaplacených fakturách," uvedl Grund. Jde podle něj o kritickou věc, která způsobuje druhotnou platební neschopnost firem.
Banky by podle Asociace exportérů neměly registrovat odložené splátky a úroky do kategorie nesplácených úvěrů. Měly by také zastavit automatické strhávání splátek úvěrů. "Pomozte řešit rostoucí druhotnou platební neschopnost. Převeďte verbálně deklarovanou ochotu pomoci v konkrétní potřebné činy," vyzvali exportéři banky.
Deflační koronavirus. Proč se únorový inflační kvapík nebude opakovat
"Banky tuto situaci vidí, není jim vůbec lhostejná a již opakovaně deklarovaly, že vyjdou klientům vstříc," reagoval prezident České bankovní asociace Pavel Štěpínek. Udržení provozního financování firem a zamezení druhotné platební neschopnosti v dodavatelském řetězci je podle něj v tuto chvíli prioritou. Opatření ale musí být definována v rámci právního řádu, který zahrnuje i obezřetnostní pravidla pro výkon bankovní činností. Náběh prvního sledu těchto opatření lze čekat již v první polovině příštího týdne, dodal.
Podniky jsou podle Grunda nyní vystaveny bezprecedentnímu tlaku. "Pomoc teď potřebují i firmy, které zatím žijí," uvedl. Podniky podle něj při sníženém prodeji nemají dost peněz. Dopadá na ně nedostatek komponent pro výrobu a nedostatek pracovních sil způsobený nemocností a karanténami zaměstnanců, ošetřováním dětí a zdržováním takzvaných pendlerů na hranicích.
Vláda pro podnikatele připravila program Úvěr COVID pro bezúročné půjčky, za které bude ručit Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB). V první vlně programu ČMZRB přijala zhruba 3200 žádostí přesahující deset miliard korun. Pro pokračování programu je připraveno 35 miliard korun. Program ČMZRB je podle Asociace exportérů potřebný, ale současnou situaci průmyslových podniků a vývozců neřeší.