Bývalý ředitel městské firmy Pražská strojírna Vladimír Říha bral zhruba deset let plat na základě neplatné pracovní smlouvy. Vyplývá to z dnešního verdiktu soudu, uvedl web iDnes.cz. Obvodní soud pro Prahu 9 rozhodoval o žalobě, kterou se Říha domáhal doplacení části platu po odvolání z funkce. Podle soudu ale byla Říhova smlouva neplatná, protože byl zároveň v čele představenstva firmy.
Říha byl v Pražské strojírně deset let generálním ředitelem až do února letošního roku, kdy byl odvolán. Po stejnou dobu byl Říha i předsedou představenstva strojírny, ale takový souběh funkcí je zakázán. Soud proto Říhovu žalobu o doplacení části platu za únor zamítl. „Máme za to, že pracovní smlouva, kterou uzavřel pan žalobce, je neplatná. Pokud máme neplatnou smlouvu, nevznikají ani žádné nároky z této smlouvy,“ uvedla podle serveru předsedkyně soudního senátu Michaela Wenzlová.
Říha tak neoprávněně pobíral k odměně za funkci v představenstvu ještě ředitelský plat 100 tisíc korun měsíčně, uvedl iDnes.cz. Rozsudek zatím není pravomocný. „Ohledně dalšího postupu se poradím s právním zástupcem,“ řekl Říha webu.
Už jen „nízkopodlažní“. Pražská doprava má být do roku 2025 bezbariérová
Nové vedení Pražské strojírny již dříve podalo na Říhu trestní oznámení kvůli neoprávněnému nákupu brousicího stroje. Podle právních analýz nákupem zřejmě způsobil škodu v řádech desítek milionů korun. O podezření z trestné činnosti bývalého vedení firmy hovořila již v dubnu primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Podle tehdejšího vyjádření firma manipulovala s knihami jízd či zneužívala karty na nákup pohonných hmot.
Dopravní podnik hlavního města Prahy, pod který Pražská strojírna spadá, proto zadal vypracování hloubkového auditu. Podle závěrů auditorů strojírna například vyplácela v minulých letech miliony korun firmám ve snaze expandovat na některé zahraniční trhy, ale na tržbách se to neprojevilo. Pražská strojírna mimo jiné pro dopravní podnik vyrábí a opravuje tramvajové koleje a výhybky. Výrobky dodává i do ciziny.
Z rubriky Praha čtěte také: