Menu Zavřít

Extrémní názory učitelů islámu

30. 1. 2009
Autor: Euro.cz

Rakousko

Každý pátý učitel islámu odmítá demokracii a téměř patnáct procent rakouskou ústavu. To je jen část závěrů studie provedené arabistou a sociologem Mouhanadem Khorchideem mezi 199 učiteli islámu činnými v Rakousku (dále viz Radikální kantoři).
Jejich zveřejnění minulou středu v deník Die Presse vyvolalo v Rakousku politické pozdvižení. Nejmírněji se vyjádřili Zelení – ti volali pouze po lepším dohledu nad náboženskými učiteli. Naopak lidovci (ÖVP) již mluvili o zásahu a radikální pravicové strany Svobodní (FPÖ) a Svaz pro budoucnost Rakouska (BZÖ) dokonce požadovaly okamžité odvolání, respektive vykázání problematických učitelů islámu. K situaci se zároveň vyjádřilo tamější ministerstvo školství s tím, že bude po Islámské náboženské obci v Rakousku (IGGiÖ), která je za jmenování učitelů zodpovědná, požadovat rozsáhlou zprávu o činnosti těchto vykladačů koránu.
Dle Khorchidea jsou jejich radikální postoje důsledkem jejich omezeného vzdělání: celých 37 procent v současnosti činných učitelů islámu nemá žádné teologické a 41 procent dokonce ani pedagogické vzdělání. Přitom jsou extrémní názory častější u starších pedagogů, což je důsledkem skutečnosti, že i když k zavedení výuky islámu došlo v roce 1982, tak teprve v roce 1998 vznikla ve Vídni Islámská teologická akademie.

FIN25

BOX
Radikální kantoři
22 % odmítá demokracii, neboť je v rozporu s islámem
28 % vidí rozpor v tom být muslimem a Evropanem
14 % tvrdí, že islám zakazuje účast na volbách v Rakousku
15 % odmítá rakouskou ústavu pro rozpor s islámem
17 % tvrdí, že islám zakazuje účast na rakouských kulturních akcích (divadlo, umění)
18 % vidí trest smrti za opuštění islámu za správný
Pramen: Mouhanad Khorchide: Postoje islámských učitelů na veřejných školách v Rakousku

  • Našli jste v článku chybu?