Menu Zavřít

Facebook jako stát a Zuckerberg jako neomezený vládce

2. 6. 2016
Autor: ČTK

Dominantní postavení, které Facebook na poli sociálních sítí má, leží v žaludku odpůrcům kontroly a regulace internetu. Podle spoluzakladatele nelegální sítě na sdílení obsahu Pirate Bay Petera Sundeho je Mark Zuckerberg diktátor, který ve svém "největším státě světa" vládne železnou rukou.

„Facebook je největším státem na světě, který má svého diktátora, když se na to podíváme z hlediska demokracie,“ prohlásil známý internetový pirát Peter Sunde během rozhovoru pro CNBC.

Oním neomezeným vládcem je podle něj právě šéf a zakladatel sociální sítě s dominantním globálním postavením na trhu Mark Zuckerberg. „Nevolil jsem ho, ale on přesto určuje pravidla,“ postěžoval si Sunde novinářům.

V zajetí sociální sítě

Používání Facebooku je sice dobrovolné, nicméně v současnosti zasahuje do téměř všech oblastí lidského života. Podle názoru zakladatele Pirate Bay pak absence lidí na Facebooku přináší jasné negativní dopady i v jejich reálném životě.

„Nemůžete se vymanit z Facebooku. Já osobně tam sice nejsem, ale přináší to spoustu nevýhod v mém životě mimo internet. Žádné pozvánky na společenské akce ani informace od přátel, a to vše jen kvůli tomu, že nejsem na Facebooku,“ sdělil a dodal, že se s ním kvůli tomu dokonce i odmítají lidé bavit.

Představa Facebooku coby virtuálního státu je podle něj dále posilována tím, že političtí lídři tímto způsobem k sociálnímu médiu přistupují. Zmínil například to, jakým způsobem Facebook konfrontovala ohledně jeho přístupu ke zprávám kriticky se vyjadřujícím o současné migrační vlně německá kancléřka Angela Merkelová.

Pirát jako zastánce cenzury

Sunde by podle svých slov preferoval, kdyby byli evropští lídři poněkud více „hard core“ a Facebook by v případě, že nehraje podle jejich pravidel, ve svých zemích zakázali či cenzurovali. To však vzhledem k bývalým aktivitám zakladatele Pirate Bay, které je masivním porušováním autorských práv proslulé, podle serveru Fortune.com působí poněkud zvláštně.

Sunde zkritizoval i politiku Facebooku, která uživatele nutí používat v rámci sítě svá skutečná jména. Podle něj jsou právě kvůli tomu lidé v některých zemích pronásledováni státními orgány. „Důvod pro tuto politiku je ten, že Mark Zuckerberg chce vydělat další dolar,“ sdělil k věci s odkazem na podnikatelské zájmy a bohatý původ zakladatele sítě.

WT100


Přečtěte si více o dohodě mezi Facebookem a evropskými vládami

Dohodnuto: Facebook, Twitter a YouTube budou potírat nenávist

  • Našli jste v článku chybu?