V dobách, kdy se celý svět potýká s nástrahami nového a doposud nepříliš dobře popsaného koronaviru, na který podle aktuálních údajů zemřelo již přes deset tisíc lidí, se hoaxy a „fake news“ šíří velice snadno.
O to důležitější je nastavit oblíbené sdělovací a komunikační prostředky tak, aby dokázaly těmto dezinformacím v co největší míře zamezit. Jenže právě to se Facebooku, respektive jedné z jeho dalších aplikací známé jako Whatsapp podle irského premiéra Lea Varadkara příliš nedaří.
„Naléhám na všechny s prosbou, aby přestali se šířením nepodložených informací na whatsappových skupinách,“ uvedl Varadkar na svém twitteru. „Tyto zprávy děsí a matou lidi a způsobují skutečné škody. Čerpejte prosím informace z oficiálních, důvěryhodných zdrojů.“
Podle jedné z fám lze koronavirus porazit pitím horké vody
Jedním z hoaxů, který skrze oblíbenou platformu koloval, respektive koluje, je podle webu CNN například fáma, jež lidem radila, aby každou čtvrt hodinu pili horkou vodu, neboť tak potenciální koronavirus zneutralizují. Což je pochopitelně nesmysl, který navíc může dotyčnému přivodit i vedlejší zdravotní problémy.
Trumpův mocný lék na koronavirus. Antimalarikum chlorochin
Důvod, proč se podobné zavádějící informace šíří po whatsappu oproti jiným platformám tak snadno, je vlastně celkem prostý. Může za to způsob jeho zabezpečení. Zprávy lidí, kteří jeho prostřednictvím komunikují, jsou zajištěny pomocí takzvaného koncového šifrování, což mimo jiné znamená, že se zobrazí pouze příjemci a odesílateli. Nikdo jiný se k nim nedostane, a proto vystopovat původce takovýchto „fake news“ je pro příslušné autority v podstatě nemožné, jak zdůrazňuje zpravodajský server.
Že je potřeba podobným případům zamezit, ví velmi dobře i místopředsedkyně pro hodnoty a transparentnost Evropské komise Věra Jourová.
„Je jasné … že se ve veřejné sféře i nadále objevuje spousta nepravdivých informací. My musíme především lépe pochopit rizika, která jsou spojena s komunikací skrze služby s koncovým šifrováním,“ cituje českou političku CNN.
Kdo si neví rady, ať se obrátí na „ověřovací skupiny“
S tím, že v dnešní době představují nejrůznější
hoaxy a jiné dezinformace daleko větší riziko než v minulosti, souhlasí i
samotné vedení Whatsappu. Jeho šéf Will Cathcart se nechal slyšet, že
společnost v tomto ohledu již podnikla celou řadu kroků, které by měly
svévolnému šíření podobných „fake news“ zabránit či je alespoň významně omezit.
Mezi tato opatření patří například finanční podpora skupin, jež se zabývají ověřováním informací, které si lidé mezi sebou předávají. V praxi to funguje tak, že ve chvíli, kdy si uživatel není jist, zda je obdržená zpráva s nějakým hlubším společenským rozsahem pravdivá, či nikoliv, předá ji právě těmto speciálně vyčleněným „informátorům“, kteří jsou schopni ji ověřit. Tuto službu mohou sice prozatím v rámci Whatsappu využít jen v několika málo zemích světa, i tak je to ale velmi dobrý příslib do budoucna.
„Dosud existuje více než tucet (místních ověřovatelů), a my chceme, aby takových, kteří jsou schopni dělat svoji důležitou práci a tyto pověry identifikovat a zatočit s nimi, bylo ještě víc, uvedl na twitteru Cathcart.
A protože se v době, kdy celý svět čelí hrozbě nebezpečného koronaviru, objem těchto hoaxů, byť třeba vytvořených neúmyslně, značně navýšil, rozhodla se společnost o existenci takovýchto skupin informovat své uživatele i prostřednictvím mateřského facebooku.
Jourová všechny výše uvedené snahy vítá, zároveň ale připomíná, že prostoru pro zlepšení je i nadále relativně hodně.
„Whatsapp informoval Komisi ohledně některých opatření, které zavedl, aby omezil šíření dezinformací, nejvíce problematickým obsahem se však zdá být takzvaný organický obsah, to znamená takový, jenž je vytvořen samotnými uživateli,“ dodává.
Zdroj: www.cnn.com