Facebook chystá velkou ofenzivu na trh se streamováním živého videobsahu. Pro svou službu Facebook Live si smluvně zavázal už na 140 subjektů, kterým celkově vyplatí přes 50 milionů dolarů (1,2 miliardy korun). Vydělávat hodlá hlavně na reklamách. Podle jeho viceprezidentky zřejmě video nahradí klasické textové příspěvky.
Mezi subjekty, které budou pro Facebook vytvářet exkluzivní videoobsah, patří například velké mediální společnosti jako CNN nebo New York Times, celebrity v čele s šéfkuchařem Gordonem Ramsayem nebo hercem Kevinem Hartem, ale také velká americká muzea či sportovní týmy.
Vůbec nejlukrativnější kontrakty mají právě mediální společnosti. Za roční vysílání dostane BuzzFeed 3,05 milionu dolarů, na dalších místech jsou již zmínění New York Times (3,03 milionu) a CNN (2,5 milionu). Vyplývá to z dokumentu, který má k dispozici Wall Street Journal.
Velké investice Facebooku potvrzují jeho velké ambice na poli videobsahu. V tomto směru totiž stále zaostává za jasnou jedničkou YouTube, ale také například i za službou Periscope, která patří pod Twitter.
Od textu k videu
Přesto je jasně patrný trend růstu. Uživatelé na Facebooku zhlédnou v průměru sto milionů hodin videonahrávek denně. Celkový počet přehrání stoupá, naposledy z jedné miliardy na osm a to pouze během jednoho roku. Četnost psaných sdělení přitom podle Facebooku každoročně klesá.
Velký důraz na videoobsah může pro Facebook znamenat právě i odklon od klasických textových příspěvků. Takový názor vyjádřila Nicola Mendelsohnová, viceprezidentka Facebooku pro Evropu, Afriku a Střední východ. Video by podle ní mohlo už do pěti let nahradit funkci psaných příspěvků.
„Kdybych si měla vsadit na to, jak bude Facebook vypadat za pár let, sázela bych na větší využívání mobilních zařízení a spoustu videa,“ uvedla Mendelsehnová během mezinárodního setkání nejvlivnějších žen světa pořádaném časopisem Fortune v Londýně.
Odklon od textu podle Mendelsohnové přináší pozitiva. „Lidé chtějí vyprávět příběhy a video pro to představuje v dnešním světě přesyceném informacemi ten nejlepší způsob,“ tvrdí. „Umožňuje nám totiž zpracovat mnohem větší množství informací v kratším čase,“ dodává.
Divácký potenciál živého vysílání zdůrazňuje také fakt, že fanoušci konkrétní facebookové stránky dostanou vždy upozornění, když dojde k živému vysílání. A například již zmiňovaný BuzzFeed s nejvyšší uzavřenou smlouvou má u své stránky téměř 7,7 milionu sledovatelů.
Podívejte se na deset triků, které vám pomohou získat kontrolu nad vaším profilem. 10 vychytávek, které vám na Facebooku usnadní život |
Alespoň jedno živé video odvysílalo letos v květnu 44 procent z 500 mediálních společností s nejpopulárnějšími stránkami na Facebooku, přičemž v lednu to bylo jen jedenáct procent. To jasně potvrzuje rostoucí popularitu služby Facebook Live.
Proč je právě live obsah tak důležitý? Vysvětluje to testování, které Facebook nedávno provedl. Vyšlo z něj najevo, že když se lidé dívají na přímý přenos, vydrží jej sledovat až třikrát déle. Původně živé vysílání si ale přitom hned dvě třetiny diváků pustí až ze záznamu. Aby tak Facebook maximalizoval své zisky z reklamy, musí uživatele nalákat na sledování živého vysílání.
Živá videa se podle Mendelsohnové těší mnohem větší popularitě než nahrávky a lidé je komentují až desetkrát více. Další možnosti uživatelům na Facebooku otevře plánované uvedení virtuální a obohacené reality na trh.