Menu Zavřít

Facelifting pro stařenku

22. 1. 2004
Autor: Euro.cz

Praha chystá světovou raritu: čistírnu za třicet miliard

Před třemi lety ještě měla stát méně než pět miliard, nyní už je na třiceti. Ohromující číslo se týká jediné investice hlavního města: nové čistírny odpadních vod v Praze-Čimicích. Na rozhodnutí o tom, zda Praha zvolí tuto futuristickou podzemní variantu, nebo bude skromnější a přijme některý z dřívějších plánů, není mnoho času. O rekonstrukci za patnáct miliard, nebo nové čistírně za třicet se bude hlasovat už letos na jaře.

Rekonstrukce na ostrově.

Týdeník EURO zjistil, že pražští zastupitelé dostanou na stůl tři varianty: třicetimiliardovou v Čimicích, jejíž projekt se připravuje teprve rok, jen o málo levnější výstavbu v Klecanech a rekonstrukci nynější čistírny na Císařském ostrově. Zastupitelstvo bude muset vybrat jen jednu, na rozsáhlé diskuse nebude mnoho času. Nynější pražská čistírna není schopná zajistit požadovanou čistotu vypouštěné vody a výjimka, kterou jí poskytuje současné vodohospodářské rozhodnutí, platí jen do konce roku 2005. Hlavní město by do té doby mělo mít v ruce stavební povolení, a to buď na rekonstrukci nynějších kapacit na Císařském ostrově, nebo na výstavbu nové čistírny.
Primátor Pavel Bém preferuje moderní řešení, ale zdůrazňuje, že se čistírna musí vejít do finančních možností města. Proto za nejvíc reálnou považuje variantu rekonstrukce čistírny na Císařském ostrově. „V lokalitě je už čtyřicet let a lidé jsou na ni zvyklí. Čimice a Klecany by byly zcela novými stavbami s nejmodernější technologií a zařízením, ale museli bychom počítat s dvojnásobnými náklady,“ vysvětlil pro týdeník EURO.

Stoletá historie.

Pražská čistírna zahájila provoz už před sto lety a poslední zásadní změnou – rozšířením z levého břehu Vltavy na Císařský ostrov - prošla v šedesátých letech minulého století. Plány na přemístění mimo Prahu, do Hostína na Mělnicku nebo do Klecan, existují už od osmdesátých let. Firma Hydroprojekt za tu dobu zpracovala pro výstavbu nové čistírny celkem devět studií, většina mimopražských variant však nakonec padla. Hostínská například proto, že měla sloužit pro celý region a obce na Mělnicku si mezitím vybudovaly vlastní čistírny. Klecany jsou ještě ve hře a připravovaný územní plán středočeského kraje s výstavbou v dané lokalitě počítá. Není však ještě schválený a Praha se obává možných problémů se stavebním povolením.
Problémem čištění pražských odpadních vod se v roce 2000 zabývali i zahraniční investoři - renomované vodárenské firmy, které se ucházely o vstup do Pražských vodovodů a kanalizací (PVK). Součástí jejich nabídky tehdy byla i předběžná kalkulace nezbytných investic. Všechny počítaly s rekonstrukcí nynější čistírny a její náklady odhadly na 1,5 až pět miliard korun.
O nákladech ve výši patnáct miliard korun začala Pražská vodohospodářská společnost (PVS), která pro město spravuje jeho vodárenský majetek, hovořit až loni. Vedoucí úseku Ústřední čistírna odpadních vod Václav Chytil za PVS vysvětluje, že náklady narostly s přísnějšími normami a na základě zkušeností z povodní roku 2002 se zvýšily také požadavky na bezpečnost.

Proč ten spěch.

PVS připomíná, že opožděné rozhodnutí o výstavbě nebo rekonstrukci může znamenat, že město bude muset po roce 2010 platit obrovské pokuty. Čistírna na Císařském ostrově dnes neplní české limity z roku 1999 a Česká republika se v přístupových rozhovorech s unií zavázala, že do roku 2010 zvýší kvalitu vypouštěné vody na úroveň evropských norem. „Za nedodržení této kvality hrozí až statisícové pokuty za každý den,“ upozorňuje Chytil.
Pro město velikosti Prahy mohou pokuty vyšplhat na dvacet až pětadvacet tisíc eur denně. Mnohem dřív než z Bruselu, už za dva roky, však hrozí sankce za nedodržení českých norem od České inspekce životního prostředí. Její ředitel Jan Slanec pro týdeník EURO uvedl, že jednotlivé pokuty mohou po každé z kontrol vyšplhat až na dvacet milionů korun. Ve vypouštěné vodě je nadbytek dusíkatých látek a čistírna nemá dostatečnou kapacitu, aby ho mohla snížit na úroveň normy z roku 1999. Dosavadní výjimku si Praha může prodloužit jediným způsobem, v novém vodohospodářském rozhodnutí, které zohlední to, že už zahájila kroky k nápravě. „Pokud ho Praha získá, nebudeme ji během nápravných opatření pokutovat,“ potvrdil šéf inspekce, který byl až do loňského léta ředitelem PVS.

bitcoin_skoleni

Miliardové počty.

Náměstek primátora Jiří Paroubek (ČSSD), zodpovídající za finance, bude prosazovat rekonstrukci čistírny na Císařském ostrově. Připomíná, že Praha má dnes pětatřicetimiliardový dluh a jeho další nárůst si nemůže dovolit. „Máme obrovské výdaje s budováním metra, tramvajových tratí a další dopravní infrastruktury. Za maximum možného tak považuji náklady v rozmezí patnácti až dvaceti miliard korun,“ uvedl pro týdeník EURO.
Čistírnu na Císařském ostrově zatím preferují také zastupitelé z výboru pro infrastrukturu. Jenže i když ji v listopadu minulého roku vybrali jako nejlepší z předkládaných možností, vyžádali si zároveň pokračování na projektu Čimice. Předseda výboru Lubomír Habrnál (ČSSD) připouští, že jde částečně o alibistický tah. Po technické a bezpečnostní stránce jsou oba projekty srovnatelné, ale u čistírny na ostrově se bude ještě diskutovat o způsobu likvidace kalů. „Potřebujeme dostatečné argumenty, protože se obáváme, že by rekonstrukce mohla narazit na protesty ekologů nebo silné lobbistické tlaky ze strany stavebních firem.“
Výsledek hlasování zastupitelstva přesto není předem jasný. Rekonstrukci se brání městská část Praha 6, která má Císařský ostrov ve svém katastru, a výstavbu nové čistírny podporují také vodárenští odborníci. Pro podzemní variantu se naposledy vyslovili koncem minulého roku v oponentním řízení nad posudky k jednotlivým návrhům. „Čistírna na Císařském ostrově může být rekonstruována přibližně za patnáct miliard s tím, že bude sloužit dalších pětadvacet až třicet let. Během té doby se však musí připravit výstavba nové čistírny, která už bude plně vyhovovat potřebám jednadvacátého století,“ shrnuje jejich argumenty Václav Chytil.

Krátkodobé řešení.

Nová čistírna má řadu příznivců rovněž mezi urbanisty. Zastupitel Milan Urban (Evropští demokraté), člen výboru pro územní rozvoj, připomíná, že čistírna na Císařském ostrově odporuje dlouhodobé strategii města: „Jde o lokalitu, která byla v územním plánu určena pro sport a rekreaci. Rekonstrukce je sice levnější, ale je dočasným řešením, které jen posouvá ten problém do budoucnosti.“ Vymístění čistírny, nejlépe do Klecan, by dal přednost také jeho stranický kolega Jiří Witzany.
Členové výboru pro rozvoj nejsou ani zdaleka v otázce čistírny jednotní. „Rozdílné názory najdete i mimo výbor, napříč politickými stranami,“ upozorňuje Urban. Zástupkyně starosty Prahy 6 Jaroslava Trnková doufá, že se rozhodování o čistírně přidrží věcných argumentů. „Doufám, že si politici nebudou na tomto problému ostřit svůj vtip a v diskusi budou hledat nejlepší technické řešení.
Francouzská Veolia Water, která v roce 2000 zvítězila v soutěži na provoz pražské vodárenské sítě a je majitelem PVK, se zatím nechce k žádné z variant vyjadřovat. Její mluvčí Eva Kučerová zdůraznila, že pro provozovatele je nejdůležitější, aby se během výstavby nebo rekonstrukce co nejméně narušil provoz čistírny. „Je na městu, kterou variantu vybere. Jeho rozhodnutí budeme naprosto respektovat.“ Nová čistírna pro Prahu Ve hře jsou tři možnosti:
Císařský ostrov - rekonstrukce současné čistírny + je nejlevnější (odhadované náklady 14,2 miliardy Kč*)
- nebude řešením na dalších sto let
Čimice – nová, plně podzemní varianta + moderní, možnost rychlejšího dokončení než při rekonstrukci na Císařském ostrově
- nejdražší 29,96 miliardy Kč)* Klecany – nová, částečně podzemní varianta + z pohledu financí i budoucího využití něco jako střední cesta (26,38 miliardy Kč)*
- problém s povolením, leží mimo Prahu

  • Našli jste v článku chybu?