Menu Zavřít

Facelifting prochází žaludkem

31. 1. 2006
Autor: Euro.cz

Globalizace menu po rekonstrukci restaurace příjemně překvapila

Oslňující prostředí hotelové haly, kterou je třeba projít, většinou bohaté založení, obsáhlý lístek s ne vždy známými pokrmy a jistě také ceny – takové jsou možné důvody, proč restaurace velkých hotelů stále ještě budí v našinci respekt a „ulice“ tyto podniky často nevyhledává. U vědomí všech těchto faktorů přistoupili nedávno v pražském hotelu Hilton k rekonstrukci, která byla více než jen pouhým faceliftem.

Znal jsem starou restauraci, a ač jsem tam zdaleka nebýval denním hostem, měl ji rád. Především pro moderně pojatou a velice dobře vyladěnou českou kuchyni. Zvědav, co přinesla „operace“, a také trochu s obavami, vyvolanými jistou globalizací nabídky, jsem podnikl do inovovaného CzechHouse restaurantu výlet.

Stojím na prahu sálu a otevřenými křídly nahlížím do jeho útrob. Dlouhý, předlouhý sál je opticky ještě natažen kobercem s ostře červenými podélnými pruhy, které z koridoru mezi dvěma řadami sloupů tvoří jakousi atletickou dráhu. Téměř v nedohlednu pak je runway ukončena krbem s příjemně praskajícím ohněm. Než se mě stačil zmocnit pocit běžce olympijské štafety před posledním úsekem, ujal se mne maître d´ hôtel. Usazen vnímám výzor zcela jinak. Řady hranatých sloupů rozbíjejí prostor a dělí jej na jakési sekce, takže pocit nedohledna mizí. Sympatický mobiliář oživuje atmosféru, cele prosklená jedna z delších stěn nechává městu vstoupit dovnitř a spoluoslovit přítomné. Druhá stěna nabízí možná zajímavější podívanou. Průhledy je možné popatřit do kuchyně, jiné „okno“ v celistvé stěně za barem nabízí pohled do „akvárka“ s řadou lahví všech možných alkoholů ze všech možných světa stran. Ještě dále směrem k ohništi se nabízí další zajímavá scenérie - prosklená vinotéka nabitá nejvěhlasnějšími etiketami.

To ale již přikvačil číšník a předestřel mi lístek. Shledávám, kterak se nabídka rozšířila o grilované speciality a nejrůznější pečeně. Lístek není až tolik rozsáhlý, ovšem co do obsahu je těžké si zvolit. S pomocí obsluhy se s nabídkou nakonec vypořádám a v očekávání prvního dějství se dále rozhlížím. Holé sloupy, byť provedeny v jakési pololesklé úpravě barvy jantaru, kupodivu studí a jsou pro mne jistým disonančním prvkem. Naproti tomu panó s fotografiemi velkých Čechů hned za vchodem zahřeje nejen zobrazenými osobnostmi, ale i starosvětským provedením tónovaných obrázků. Když však nahlédnu do nitra kuchyně, umístěné „dopředu“, zalituji, že jsem se nenechal posadit na zvláštní, „automatový“ vyvýšený pult před průhledem. Pracovní místnosti totiž vévodí v barvě společnosti - tedy temném nachu - vyvedený král sporáků. Molteni. Sen snad všech kuchařů je nejen pracovním prostředkem vzácných vlastností, ale i pronikavě elegantním dekoračním prvkem.

Nemám možnost hledat další atraktivity interiéru, na řadě je první chod: hrachová polévka s růžovou krevetkou. V provedení capuccino přede mnou stojí titěrný šálek se svěže zelenou, hutnou polévkou, z níž při zamíchání vzlínají k hladině drobné bleděrůžové kry masíčka. Jak jednoduchá je na pohled, tak je polévka postavená i chuťově. Hladká, jemně nasládlá chuť čerstvého hrášku se neustále prolíná s valéry masa, plnými moře a soli. Krevetky jsou počítány mezi jemná sousta, ovšem zde, vedle sametového ladění sládnoucího krému, plní úlohu razantnějšího chuťového vstupu. Takže se v ústech brzy zmocní vedoucího partu a vystaví na odiv chaluhami a přístavem dýšící akord. Ten je však podkreslen neutuchající, jen zpočátku lehce upozaděnou mladistvou příchutí čerstvé, jakoby právě sklizené zeleniny.

S chuťovými „radary“ nastavenými směrem ke kuchyni a vyburcovanými na maximum už nedočkavě čekám na druhý díl. Carpaccio z červeného tuňáka s hřebenatkami a krémem Wasabi je na pohled grafickým obrazem, který je mi až líto rozbít. Jakási trojkruhová kompozice - do kruhu sestavené lesklé plátky růžovočerveného masa s terčíkem bělavého kroužku hřebenatky. Potom už jen semtam pohozená snítka zelené nati a čárance wasabi pasty, poházené jednak po mase, jednak po volné ploše talíře. V ústech krmě opět rozehrála fanfáry k poctě kuchařova umu. Jemňoučký, jen nepatrně se prosazující akord masa hřebenatky je doprovázen jen o málo důraznějším přiznáváním masa z tuňáka, vazkého a zvláštně mořem akcentovaného. Prvek oživení vnáší wasabi, ovšem nikoli takový, který jako hordy divokých kmenů vtrhne na scénu, prodere se do popředí a tam setrvá „do poslední opony“. V tomto případě byla pasta chuťově vybalancována tak, že dala málo výrazným projevům obou mas život a přitom nechala promluvit jejich charakter, jakkoliv byl kultivovaný a bázlivý. I tato harmonie zazněla bez falešných prvků, variety chuti se spojily v ucelený, zaoblený závěr bez ostrých hran a rohů.

Teď už natěšen na nejvyšší míru upírám zraky jen a jen ke kuchyni, kde se v průhledu míhá šéfkuchař. Kdykoliv se otevřou dveře, jímám se příboru v očekávání, že přichází mé jídlo. Ovšem musel jsem pár chvil posečkat. O to více zvědav se ihned po servírování hlavního chodu - je jím sirloin steak s barbecue omáčkou - pouštím nožem do masa a až neurvale odkrajuji kus šťavnaté pečeně, abych seznal její chuť. Vysoký špalík roštěnce zdobený lístky různých salátů, potměšile pomrkávající krhavé rudé očko cherry rajčátka a loužička omáčky, ze které pramení drobné potůčky, obkličující maso ze všech stran. To je potěšení pro oko, ústa se radují ze zdařile upraveného masa. Když v řezu vyjukne jádro v odstínech krvavé až růžové, k okraji postupně tmavnoucí, mé obavy mizí. Měl jsem z toho trochu vítr, protože úprava roštěnce je věc ošemetná, vyžadující hodně zkušenosti. Jinak se často projeví jako velmi „podešvózní“, tohle však naštěstí a ku chvále kuchařově nebyl onen případ. Sousto bylo plné šťav, vláčné, měkoučké a vonící, báječné chuti. Pohříchu se přece jen projevil jeden falešný tón. Zazníval ze „sekce koření“ a znamenal o čárku překořeněný steak. Čistý animální projev masa se tak neprosadil, až někde vzadu za dominantou koření a druhým plánem omáčky bylo možné vystopovat latentní projev zdravé rurální chuti hověziny z dobrého kusu. To také byl jediný stín jinak báječné, opulentní večeře. Tak syté, že na dezert nebylo ani pomyšlení.

Pravda, 1390 korun, na něž takový večer přijde, není málo. Pokud ale krok za krokem proberete vše, co vám za tuto cenu bylo poskytnuto, včetně vysoce profesionální, jen lehce nerozhodně působící obsluhy, zvláštní atmosféry, která jen zvolna odhaluje svá pozitiva,a jistě i váhy jména hotelu, potom ji lze považovat za adekvátní.

Value for Money: 9/10 + atraktivní průhledy do otevřené kuchyně
- zprvu neosobně chladné ladění interiéru

CZECHHOUSE GRILL & ROTISSERIE HILTON PRAGUE Pobřežní 1, 186 00 Praha 8
tel.: +420 224 841 111, fax: +420 224 842 378
e-mail : cuisine@corinthia.cz, www.corinthia.cz

  • Otevírací doba: Po-Ne 18.00- 3.00
  • Počet míst: restaurace 98, salonek 16, sezení u kuchyně 12
  • Druh kuchyně: současná světová v kombinaci s tradiční českou
  • Přijímané platební karty: všechny obvyklé
  • Jídelní lístek: čeština, angličtina
  • Jazyková vybavenost personálu: angličtina
  • Země původu nabízených vín: Argentina, Austrálie, Česko, Francie, Chile, Itálie, JAR, Španělsko, USA

Hodnocení restaurace: Atmosféra, pohodlí, estetika: 9 bodů z 10
Prostírání: 10 bodů z 10
Úroveň jídelního a nápojového lístku: 10 bodů z 10
Chování personálu: 9 bodů z 10
Kvalita jídla a nápojů: 19 bodů z 20

CELKEM: 57 BODŮ ZE 60

Všechny údaje uvedené v následující pasáži jsou přesným opisem jídelního a nápojového lístku. Případné chyby dokládají péči, jaká je věnována jejich úpravě.

MM25_AI

Výběr z jídelního lístku: Guláš z českých hub s bylinkovým knedlíkem a slaninou 330 Kč Tomatové consommé s raviolami plněnými bazalkou a sýrem Cottage 210 Kč Špíz z vepřového hřbetu a toskánská klobása 510 Kč
Nejlepší severoamerická hovězí svíčková (220 g) podávaná se zeleninou, pečenými bramborami nebo domácími smaženými hranolkami a s omáčkou Bérnaise, Barbecue nebo pepřovou 780 Kč
Na špízu pečené „baby“ kuře ochucené česnekem, rozmarýnem a citronovou solí 570 Kč
V bylinkách marinovaná pečená jehněčí kýta ze Šumavy servírovaná s čerstvou zeleninou a gratinovanými bramborami 540 Kč
Celý pečený mořský jazyk z Atlantiku s čerstvou zeleninou a máslovými bramborami s koprem nebo hranolkami a s omáčkami Bérnaise, Dijonskou hořčicí s citronem nebo olejem a aromatickými bylinkami 590 Kč
Celozrné špagety s rajčaty Pachino, cuketou, lilkem a bazalkovou omeletou 320 Kč
Pečené vepřové koleno s krustou z rozmarýnu a černého pepře, nakládané zelí, hořčice a křenový krém 510 Kč
Trilogie z pošírovaných hrušek, čokoládového krému a křupavého karamelového krému 210 Kč

Výběr z vinného lístku: 0,75 l Piper Heidsieck 2985 Kč
0,75 l Rulandské šedé – Fr. Mádl, Velké Pavlovice 2004 810 Kč
0,75 l Granée Gavi di Gavi D.O.C. Batasolio 2004 850 Kč
0,75 l Domaine de la Perrier Sancerre 2004 1390 Kč 0,75 l Riesling Feinherb Gaacher Himmelreich Spätlese 2003 1320 Kč
0,75 l Penfolds Koonguga Hill Chardonnay 2002 995 Kč
0,75 l Napa Valley Fumé Blanc – Robert Mondavi 2001 1985 Kč
0,75 l Coteaux d‘Aix en Provence 2004 890 Kč
0,75 l Rulandské Modré pozdní sběr, Habánské sklepy 2003 895 Kč
0,75 l Rioja Tinto Crianza DOC, Margués de Cáceres 2001 1100 Kč
0,75 l Casas del Bosque Cabernet-Casablanca Valley 2002 1195 Kč
0,75 l Maschiarelli Montepulciano,D‘Abruzzo 2001 1440 Kč
0,75 l Rosemount Estate, GSM – Grenache-Syrah-Mourvédre 2001 2295 Kč

  • Našli jste v článku chybu?