Devět z deseti firem je přesvědčeno, že stát má zachovat stávající systém závodního stravování a stravenek. Vyplývá to z výsledků výzkumu realizovaného společností Factum Invenio v dubnu roku 2011.
Foto: Profimedia.cz
Co přinese zaměstnanecký paušál? Naprostá většina firem, které svým zaměstnancům poskytují závodní stravování, předpokládá, že v souvislosti se zavedením zaměstnaneckého paušálu vzrostou provozní náklady přibližně o 20%. Přijetí navrhované úpravy se však projeví v mnoha dalších oblastech.
Takzvaný zaměstnanecký paušál předpokládá zrušení dosavadního systému stravenek a jeho nahrazení daňově uznatelným odpočtem, který zaměstnancům přinese měsíční daňovou úsporu nejvýše 250 Kč. Firmy, které provozují jídelny, se v této souvislosti obávají zejména tlaku na zvýšení mezd ze strany zaměstnanců, kteří rozdíl mezi stravenkami a paušálem pocítí v největší míře.
Miroslav Fous, ředitel výzkumu ve Factum Invenio uvedl: „Zatímco o smyslu současného systému závodního stravování se stravenkami nepochybuje 92% firem se závodní jídelnou, v případě zaměstnaneckého paušálu jsou názory výrazně skeptičtější. Zaměstnanecký paušál nepovažuje za smysluplný 67% firem.“
„Zaměstnanecký paušál postrádá pro zaměstnavatele smysl, neboť neplní roli zaměstnaneckého benefitu – nemotivuje zaměstnance k pravidelnému stravování, nevytváří vztah mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem a neodlišuje zaměstnavatele na trhu práce,“ říká Pavel Dušek, prezident Unie zaměstnavatelských svazů.
Zatímco současný systém stravování považuje za diskriminační pouze 14% firem, zdá se, že navrhovaný zaměstnanecký paušál, na který má nárok každý zaměstnanec po dosažení určité úrovně příjmů, má v tomto ohledu větší slabiny. Aktuální studie poradenské společnosti Mazars odhaduje, že přibližně 500 tisíc zaměstnanců z nižších příjmových skupin na navrhovaná daňová zvýhodnění nedosáhne. Stávající systém závodního stravování a stravenek je výhodnější než zaměstnanecký paušál pro 83% zaměstnavatelů disponujících závodní jídelnou.