Ještě předloni sládek Jakub Veselý vařil ve slánském podniku Továrna. Dlouho už je ale všechno jinak, naplno se věnuje své vlastní značce Falkon, založené už v roce 2012, a soutěži World Beer Idol.
„Snažil jsem se být trpělivý a každou vydělanou korunu investovat do rozvoje podnikání. Tento způsob s sebou nesl jedno výrazné riziko, že když se něco ve výrobě nepovede, může to znamenat konec. Naštěstí se nám daří a každým rokem rosteme,“ popisuje Veselý. Falkon patří mezi létající pivovary, tedy podniky bez vlastní výrobny, které vaří zrovna tam, kde mají kamarády a kde je volná kapacita.
Sortiment Falkonu z českého minipivovarnictví jasně vyčuhuje. Designem lahví a hlavně jejich obsahem. Produkce stojí na „exotičtějších“ speciálech, které nejsou jen k zahnání žízně. „Potřebuji neustále popouštět uzdu kreativitě. Jinak by mě to nebavilo,“ tvrdí Veselý. A i když si dřív nepřipouštěl, že by jeho Falkon někde „přistál“ natrvalo, poslední dobou mluví trochu jinak. Myšlenky na spontánně kvašená piva či dozrávání v dřevěných sudech možná povedou k tomu, že se z Falkonu stane tradiční „kamenný“ pivovar.
První vlaštovkou je zprovoznění vlastního výčepu v Praze. Bar Malý/Velký Falkon otevřel předloni na podzim i proto, aby měl pod kontrolou svá piva od začátku výroby až po načepování.
Kreativitu Jakuba Veselého jsme vyzkoušeli na dvou speciálech. Stalker je světlý Midwest American IPA s 6,9 procenta alkoholu, vařený z několika druhů sladů a chmelů. Doprovází ho svěží chmelová vůně, ovocitá čerstvost, v chuti postupně nabíhá mírná, avšak jasně zřetelná hořkost.
Vítejl je American Amber Wheat Ale s 4,4 procenta alkoholu vznikl před časem jako kooperace značek Falkon, Clock a Zhůřák. Polotmavé pšeničné pivo jemně voní po citrusech a jarní nádech mu dodává i lehká ovocná chuť.
Pivovar Falkon (létající pivovar) Mikovcova 4, Praha 2 (Malý/Velký pivní bar) Sládek: Jakub Veselý