Menu Zavřít

Fandi, ale hlavně nakupuj

28. 5. 2006
Autor: Euro.cz

Když bude hrát Anglie, v Londýně se nebude skoro vůbec obchodovat

V Brazílii se tento rok volí prezident a burza si od této události slibuje růstový impulz. Existují ale i důležitější věci. Alespoň krátkodobě by mohlo mít mnohem větší vliv na kurzy mistrovství světa v kopané. Když Brazílie v roce 1994 vyhrála, dostala země pod kontrolu hyperinflaci a dosáhla růstu. Naopak když Brazílie prohrála v roce 1998 ve finále s Francií, růst hospodářství se utlumil. Kurzy strmě poklesly. Zda tento vývoj souvisí s hospodářskou krizí, či s rozdílem ve skóre, je věc názoru. Fotbaloví fanoušci mezi akcionáři však mají jasno. Legenda kapitálových trhů André Kostolany dokonce prohlásil, že burza je hlavně psychologie: „Trh reaguje jen z deseti procent na základě faktů.“ O tom ostatním se rozhoduje i na fotbalovém hřišti.
Psychologové zkoumají, jaký vliv na akcie mají slunce, déšť, Velikonoce či Vánoce. To vše s pozoruhodnými výsledky. Proto nepřekvapuje, že i fotbalový šampionát by mohl rozpohybovat akciové trhy. Existují statistické údaje dokumentující, že prohra národního týmu má dopad na náladu domácí burzy. Když mužstvo odchází poraženo, kurzy klesají. A dále: akciový trh hostitelské země se obvykle vyvíjí před a po mistrovství světa výrazně lépe než celkový trh. „Mistrovství světa má značný emoční dopad, a proto ovlivňuje jak konjunkturu, tak trhy,“ tvrdí Holger Bahr, ředitel finančního oddělení německé banky Deka.
Analytik společnosti Patria Finance David Marek předpokládá, že světový šampionát oživí hlavně německé akciové trhy. „Určitě se očekává, že mistrovství bude velkým oživením pro německou ekonomiku. Mohlo by se projevit i na burze. Ta je v evropském kontextu velmi silná a ostatní by ji mohly vývojově následovat,“ uvedl Marek.
„Nálada na trzích je hodně důležitá. Spíš si ale myslím, že si hodně lidí uvědomí, že jsou i příjemnější věci než sedět 24 hodin u počítače. Fanoušci si vezmou dovolenou. Odhaduji, že obchodování bude nižší a uvolněnější,“ řekl týdeníku EURO analytik Tibor Bokor ze společnosti Wood & Company. Přímý dopad očekává hlavně u mediálních společností. „U nás se obchoduje CME. Její dceřiná společnost Nova ale fotbal nevysílá, mnoho inzerentů se přesune na Českou televizi a akcie CME poklesnou. Podobný trend jsme zaznamenali například při olympijských hrách,“ uvádí Bokor. Podle něj by se mohly také změnit kurzy velkých fotbalových klubů, které se v zahraničí běžně obchodují.
Co se české burzy týče, je analytik David Marek skeptický. „Myslím, že emoce spojené s fotbalem by mohly české investory přijít draho. Řídit své investice podle výsledku zápasu by mohla zkusit jen malá skupinka spekulativních burzovních hráčů, která bude reagovat rychle. Když k nějaké změně dojde, bude jen krátkodobá, v řádu hodin, maximálně dní,“ odhaduje Marek. I on však očekává nižší aktivitu burzy ve dnech, kdy český tým bude na place.
Extrémní situace by mohla nastat v Anglii. „Když bude hrát Anglie, v Londýně se nebude skoro vůbec obchodovat. Naši angličtí kolegové jsou fotbaloví nadšenci,“ podotýká Andreas Höfert, ředitel Global Investment Recommendations finančního institutu UBS.
Co analytici tuší, může statisticky doložit vědecký triumvirát Alex Edmans, Diego Garcia a Oyvind Norli. Trojice zkoumala 1100 tisíc fotbalových zápasů mezi roky 1973 a 2004 a jejich dopad na trhy 42 zemí. Den po prohře jsou kurzy průměrně o 38 bodů nižší, což by z měsíčního hlediska odpovídalo sedmiprocentní ztrátě.
„Je smysluplné použít pohyby trhu související s fotbalovým mistrovstvím pro část svého portfolia,“ míní hlavní ekonom UBS Klaus Wellershoff. Prohry na hřišti poskytují dobrou příležitost vstoupit na burzu. „Jak výrazný je efekt, to už souvisí s tím, jestli výsledek dlouhodobě ovlivní náladu v zemi,“ dodává Wellershoff. Například nové statistiky o nezaměstnanosti mohou dopad fotbalu rychle přebít. Jedno je však jasné. „Vypadne-li brazilský tým překvapivě brzy, bude to dobrá příležitost nakoupit brazilské akcie,“ doporučuje Höfert.

bitcoin_skoleni

Burzovní šampion Ukrajina
Analytici společnosti Fidelity International mají o vítězi mistrovství světa již jasno. Podle nich zvítězila Ukrajina. Hodnota její burzy totiž od posledního fotbalového klání v roce 2002 stoupla o neuvěřitelných 588 procent. Etablované finanční trhy typu Německa, USA, Nizozemska či Velké Británie nestačily na ofenzivní mladé hráče.
V nervy drásajícím finále porazila Ukrajina výborně hrající Saúdskou Arábii (444 procent). O třetí místo se utkala Argentina s Českou republikou. Naše mužstvo však nestačilo dravému tempu Argentinců a podlehlo 277:418. O velké překvapení se postarala Brazílie. Horký favorit na fotbalový trůn i přes razantní nástup neobstál. Brazilská burza skončila s 240 procenty na pátém místě a těsně minula semifinále.
Mezi nejsilnějšími hráči se nejlépe dařilo španělské burze (nárůst o 72 procent). Následují Německo (35), USA a Francie (32) a Velká Británie (29). Koncové světélko bliká oranžově – nizozemsky. Fotbalový národ se ocitl s dvanácti procenty růstu burzy na úplném konci tabulky.

  • Našli jste v článku chybu?