Například více než dvě třetiny obyvatel si nepřejí zavedení společné měny euro v Česku. Strany, které se s tímto přáním ztotožňují, však podle aktuálních volebních preferencí sbírají dohromady něco kolem deseti procent. Nejvíce preferencí má pak politické hnutí, o jehož evropské politice se neví fakticky nic.
Andrej Babiš se zatím vzmohl jen na konstatování, že euro bude, ale teď na to není čas. Ten teprve přijde. Kdy? Někdy. Co takhle zkusit stanovisko ANO k případnému zrušení evropské povinnosti přimíchávat do pohonných hmot biopaliva, kromě jiného z Agrofertu, když už je jasně prokázáno, že biopaliva jsou pro životní prostředí významně škodlivější, než ropné produkty? To asi neprojede, ale nešť.
Zúčastníte se voleb do Evropského parlamentu?
Jasnou proevropskou politiku má jen ČSSD. Hlásí se k fiskálnímu paktu hezky po evropsku. Odhlasujeme, ale dodržovat nebudeme. Jak evropské. Vždyť kde je dnes Pakt stability a růstu? A jak se staly z maastrichtských kritérií roličky toaletního papíru? Než tímto kovaně evropským přístupem vyvěšených fangliček a hvězdičkami. U nás na Hradě taky taková visí a v podhradí se dějí věci.
Kdybychom zapomněli na TOP 09, Miroslav Kalousek by se asi zlobil. Není sice zrovna pravicově konzervativní dát na první místo kandidátky nestraníka a na druhé dezertéra z ODS, ale proevropský postoj je zde autentický od počátku, kdy se tato strana potřebovala vymezit vůči starší a tehdy větší sestřičce na pravici. Nehledě na to, že rodina Schwarzenbergů ovlivňovala evropskou politiku sto let před Římskými smlouvami. Takže zde snad voliči vědí, že volí evropský mainstream v jeho federalizační podobě.
Přesto pohled na předvolební politickou mapu vyvolává trochu smutek, jak málo lidí chápe, k čemu slouží volební právo a co ho odlišuje od volby zlatého slavíka.
Čtěte také:
Evropské volby: Útok českých politických stran bude nebývale silný
Poslední volební průzkum: ANO a ČSSD vedou, preference pravice klesly