Menu Zavřít

Fannie a Freddie: nakolik se změní

16. 9. 2008
Autor: Euro.cz

Jakou podobu získají hypoteční agentury...

Celý podtitul: Jakou podobu získají hypoteční agentury po převzetí státem? Zde jsou tři možné scénáře

Překvapivě razantní krok ministra financí Henry Paulsona v podobě zestátnění (byť dočasného) strádajících hypotečních gigantů Fannie Mae a Freddie Mac byl všeobecně přijat překvapivě dobře. Velkou otázkou ale zůstává, jak by tyto dva subjekty měly být jednou restrukturalizovány, až bezprostřední insolvenční krize pomine.
Rozhodnutí učiní až nová administrativa a nový Kongres, ale obrysy řešení se již ukazují. Kritici dlouho poukazovali na to, že společnosti Fannie a Freddie jsou předurčeny již svým hybridním charakterem. Očekávalo se, že zajistí veřejné zájmy, jako je dostupné bydlení, a zároveň vytvoří bohatý zisk akcionářům. Zatímco oba prezidentští kandidáti vyjádřili podporu výjimečnému převzetí společností, každý z nich má odlišný pohled na dlouhodobou roli, kterou by měly hypoteční agentury hrát. Republikánský uchazeč John McCain okamžitě přišel s názorem, že jakmile se ozdraví, měly by se tyto společnosti zmenšit a privatizovat. Jeho protivník, demokrat Barack Obama, prohlásil, že se vláda musí chovat opatrně, aby se ujistila, že žádná ze změn nezpůsobí další rozklad trhu s bydlením a kolaps finančních trhů. Zde je pohled na možnosti, o nichž se diskutuje v politice a ve finančních kruzích, a na to, co by každá z nich mohla znamenat.

PRODEJTE JE

Zastánci
Republikánský prezidentský kandidát John McCain a další konzervativci. Bývalý předseda centrální banky Alan Greenspan.

Východiska
Tento tábor věří, že Fannie a Freddie by se měly zmenšit a rekapitalizovat kombinací prodeje majetku a infuze z federálních fondů. Pak by se mohly rozdělit a prodat.

Podrobnosti
Privatizovaní poskytovatelé půjček by se orientovali na zisk, byli by odpovědní pouze vlastníkům akcií a podrželi by si právo kupovat cenné papíry zajištěné hypotékami do vlastního portfolia.

FANNIE FREDDIE 2.0

Zastánci
Poslanec Barney Frank (demokrat z Massachusetts) a senátoři Charles Schumer (demokrat z New Yorku) a Christopher Dodd (demoktat z Connecticutu)

Východiska
Tato skupina chce, aby Fannie a Freddie měly jasněji stanovené veřejné a soukromé funkce. Měly by se zmenšit, ale pravděpodobně by měly zůstat veřejně obchodovatelnými. Někteří lidé z ministerstva financí poukazují na to, že vzorem by se mohly stát podniky veřejných služeb.

Podrobnosti
Zisk akcionářů by mohl být omezen a svobodná možnost každého poskytovatele půjček vyvíjet nové produkty nebo investovat do vlastního portfolia by měla být limitována.

ZNÁRODNĚTE JE

Zastánci
Neexistují žádní prominentní zastánci. Většina ale připouští, že je příliš brzy na to, společnosti odepsat.

Východiska
Podle tohoto scénáře by se Fannie a Freddie mohly oficiálně stát vládní agenturou, zaměřenou výhradně na své veřejné poslání. Poskytovaly by likviditu hypotečnímu trhu a podporovaly by vlastnické bydlení pro Američany s nízkým příjmem.

Podrobnosti
Fannie a Freddie by již neuspokojovaly vlastníky akcií. Také by jim nebylo dovoleno investovat do cenných papírů zajištěných hypotékami.

MM25_AI

Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Překlad: Marie Růžičková

  • Našli jste v článku chybu?