Menu Zavřít

Farmaceutické firmy i lékárny kritizují zákon o léčivech

13. 10. 2016
Autor: Pixabay.com

Zástupci farmaceutických firem, distributorů i vlastníků lékáren kritizují pozměňovací návrhy k novele zákona o léčivech. Podle nich nezamezí vývozu léků mimo ČR a mohou snížit dostupnost některých léků na tuzemském trhu. Své výhrady dnes představili novinářům. Předseda sněmovního zdravotního výboru Rostislav Vyzula (ANO) je odmítá, podle něj zákon kritéria pro vývoz léků zpřísňuje.

Podle pozměňovacího návrhu Jiřího Běhounka (za ČSSD) a dalších poslanců bude mít distributor právo požadovat dodávku léků od výrobců, a to maximálně v rozsahu podílu distributora na trhu. Výrobce pak bude muset této žádosti vyhovět.

„Návrh žádným způsobem nezaručuje, že distributor léky nedodá jinému distributorovi či je nevyveze do zahraničí,“ uvedl Martin Mátl, ředitel České asociace farmaceutických firem (ČAFF).

Nejčastěji se v minulých letech vyvážely léky pro onkologické pacienty, dále přípravky k léčbě revmatické artritidy, Crohnovy choroby, epilepsie, léky proti srážlivosti krve nebo pálení žáhy. „V některých případech se jedná o specializované přípravky, ke kterým neexistuje alternativa. Může tedy trvat několik dní nebo týdnů, než se podaří výpadek nahradit, což vystavuje naše pacienty riziku ohrožení života,“ uvedl Jakub Dvořáček, ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP).

Přečtěte si, jak jsou na tom tuzemští prodejci léků se svými zisky:

Lékárny v tuzemsku loni utržily 73 miliard korun. Zisk rostl meziročně o 7,5 procenta

 Sortiment lékárny

Zástupci farmaceutických firem, distributorů i lékáren kritizují i návrh poslance Vyzuly, který má omezit maximální cenu všech podobných přípravků v rámci jedné referenční skupiny. Podle Vyzuly má opatření zvýšit dostupnost cílené léčby a levnější varianty biologických léků, tzv. biosimilars. Oponenti ale tvrdí, že snížení cen oddálí uvedení těchto léků na trh.

„Tyto dva pozměňující návrhy vedle sebe jsou důkazem, že máme trh přeregulovaný. Na jedné straně úředním způsobem zasahujeme do cen a tento zásah prohlubujeme. Na druhé straně ho dostáváme do úplného extrému, kdy výrobcům a distributorům ukládáme povinnost prodávat,“ uvedl Mátl.

Poslanci ale za svými návrhy stojí. „Novela o léčivech výrazným způsobem zpřísňuje kritéria pro vývoz či reexporty, a pokud se tato kritéria budou dodržovat, tak nebude docházet k reexportu,“ řekl k věci Vyzula.


Ze zdravotnictví čtěte více:

Čínské testování léků: firmy zfalšovaly 80 procent studií

MM25_AI

Němeček proti Babišovi: Prosadím navyšování plateb za pojištěnce

Nejvíc klientů přibude pojišťovně ministerstva vnitra


  • Našli jste v článku chybu?