Menu Zavřít

Farmáři Gates s Bezosem. Ve snaze uniknout inflaci investují slavní miliardáři do zemědělské půdy

20. 5. 2022
Autor: Depositphotos
  • Bill Gates nashromáždil 270 tisíc akrů zemědělské půdy, zatímco Jeffu Bezosovi patří 420 tisíc akrů polností. Půda pro ně představuje jistou ochranu před inflací

  • Farmářům se to ale nelíbí. Tvrdí, že velkým investorům nezáleží na hodnotě zemědělství a šponují ceny

  • Sehnat pozemky je pro drobné investory často velmi těžké. Proto se pouštějí do investic skrze nemovitostní fondy


Do čeho v krizi investují ti nejbohatší z nejbohatších? Zlato, startupy ani technologie to nejsou. V době, kdy trhy ovládl strach a kdy index S&P 500 (akciový index zahrnující akcie 500 největších na burze obchodovaných podniků v USA) klesl o 16 procent, zatímco největší ekonomický burzovní trh Nasdaq přišel o 26 procent hodnoty, se soustředí na starou dobrou zemědělskou půdu.

Právě pozemky jsou známé jako nejjistější ochrana majetku v dobách, kdy investory znervózňuje zvyšování úrokových sazeb, problémy s dodávkami často základních surovin anebo zpomalování světové ekonomiky.

Zatímco lodě plné zboží mohou uvíznout v přístavech, měny mohou padat a úspory na účtech okusuje inflace, půda nikam neuteče. Její vlastnictví a následné obdělávání je navíc pro lidskou civilizaci naprosto zásadní, protože jíst se prostě musí. Proto poptávka po pšenici, sóji nebo rýži nikdy nezmizí.

Chtěla nakrmit svět, teď ho ale naopak o svoji pšenici připravuje. Indie navázala na potravinový protekcionismus dalších zemí
Přečtěte si také:

Chtěla nakrmit svět, teď ho ale naopak o svoji pšenici připravuje. Indie navázala na potravinový protekcionismus dalších zemí

Potravinářský průmysl po celém světě nyní prochází šoky v souvislosti s válkou na Ukrajině, jelikož hlavními exportéry obilovin a olejů byly donedávna obě bojující země. Kvůli zákazu exportu palmového tuku z Indonésie a vedru decimujícímu indickou úrodu onu díru, jež po rusko-ukrajinském vývozu na trhu zůstala, nezaplnila ani Asie, další velký producent potravin. A právě proto teď může mít pole s obilím cenu zlata, respektive ještě větší.

Gates vám pole nesebere

Bill a Melinda Gatesovi během deseti let manželství, které předcházely zřejmě nejdražšímu rozvodu v historii, nahromadili zhruba 270 tisíc akrů zemědělské půdy. Z toho, kolik půdy zakladateli Microsoftu patří, si dělá legraci i Elon Musk. Jeho vtipy dokonce způsobily vznik konspirační teorie, že Gates vlastní většinu americké půdy a schválně způsobuje hladomor. To samozřejmě pravda není – Gatesovi patří jen 0,027 procenta polností.

Skutečností ale zůstává, že jeho rival v boji o pozici nejbohatšího muže světa, zakladatel a předseda představenstva Amazonu Jeff Bezos, vlastní 420 tisíc akrů pozemků. Většinu z nich přitom nakoupil v posledních letech. Mezi další významné investory do zemědělské půdy pak patří zakladatel CNN Ted Turner a obchodník Thomas Peterffy.

Investice do farmářské plochy ze strany miliardářů, firem nebo zahraničních fondů ale znervózňují samotné farmáře. Bývalý guvernér státu Missouri Joe Maxwell říká, že zmíněné subjekty nezajímá hodnota půdy – vnímají ji prostě jako investici, a tak tlačí na ceny zemědělců, aby získali maximální výnos.

Bojím se, že pesimisté mají pravdu, říká Bill Gates. Očekává zpomalení světové ekonomiky
Přečtěte si také:

Bojím se, že pesimisté mají pravdu, říká Bill Gates. Očekává zpomalení světové ekonomiky

Podle údajů amerického ministerstva zemědělství patří zhruba 80 procent tamní půdy investorům, kteří na ní sami nehospodaří. Toto číslo by se mohlo dále zvedat, až byznysmeni zatouží po jistotách za každou cenu. Přímo koupit kus pole je totiž, minimálně za oceánem, velmi drahé a komplikované. Drobní podnikatelé tak dosáhnou maximálně na pár akrů, jež se občas objeví ve veřejné nabídce nemovitostních fondů.

Čím dál více americké půdy navíc spravují cizinci – zahraniční investoři s firmou Monsanto v čele ovládají podle dat USDA na 37,6 milionu akrů, což je 2,9 procenta celkového soukromého vlastnictví zemědělské půdy v zemi. Také je to rozloha o trochu větší, než jakou má stát Illinois.

Nezbohatnete, ale proti inflaci to stačí

Gladstone Land patří mezi pár čistě zemědělských realitních investičních fondů na trhu. Společnost vlastní 112,5 milionu akrů zemědělské půdy, kterou pronajímá pouze zemědělcům s excelentní úvěrovou historií a zkušenostmi. I tak má ale obsazeno 100 procent polí a luk. Fond je rozdělil mezi 164 farem. Gladstone aktuálně nabízí 2,2procentní dividendový výnos, v návaznosti na zdražování potravin ale výdělek dál poroste.

Dalším obdobným fondem zaměřeným na zemědělskou půdu v USA jsou Farmland Partners, jimž patří 185 700 akrů v 19 státech. Půdu rozdělili mezi stovku nájemců, kteří tam pěstují 26 hlavních komerčních plodin. Okrajově pak do portfolia fondu spadají i podzemní vody a statky na zpracování obilí. Akcie fondu slibují dividendový výnos 1,7 procenta. To věru není moc a pasivní příjem to nezajistí, nicméně jako ochrana kapitálu před inflací se počítá jakékoliv drobné zhodnocení.

Místo Ruska hledají těžaři vzácné kovy v Africe. Bojují při tom s gangstery a zloději
Přečtěte si také:

Místo Ruska hledají těžaři vzácné kovy v Africe. Bojují při tom s gangstery a zloději

Za zmínku však stojí, že ani jeden z nich nepředstavuje zrovna ideální místo, kde s investicemi do zemědělství začít. Farmland Partners strávili poslední roky vleklými soudními spory, a jakkoli se Gladstone Land jeví díky inflaci jako ziskový podnik, posledních sedm let na trhu spíš zaostával.

MM25_AI

Do podobných fondů láká investory hlavně krize a je možné, že po jejím odeznění jich spousta zase odejde. Pád akcií totiž nyní předpovídá téměř polovina (49 procent) obchodníků na burze. Míru jejich znepokojení značí skutečnost, že manažeři fondů drží nejvyšší úrovně hotovosti od 11. září 2001. Podle Bank of America si nechávají v hotovosti zhruba 6,1 procenta spravovaných aktiv.

  • Našli jste v článku chybu?