Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) oznámil, že nepovažuje svá zjištění o užívání soukromého e-mailu demokratické uchazečky o prezidentský úřad Hillary Clintonové za tak závažné, aby kvůli tomu doporučil její trestní stíhání.
FBI zjistil, že soukromou e-mailovou adresou Clintonové prošlo v době, kdy byla ministryní zahraničí, 110 zpráv obsahujících tajné informace. Zároveň obvinil ji a její podřízené z toho, že s e-maily zacházeli „nesmírně lehkomyslně“.
„K tomuto případu nepřísluší žádné obvinění,“ oznámil šéf FBI James Comey. Ve srovnání s ostatními podobnými vyšetřovanými případy si FBI podle něho nemyslí, že by se nějaký soudný prokurátor snažil dostat tuto záležitost před justici.
„Přestože jsme nenašli jasný důkaz, že exministryně Clintonová nebo její kolegové měli v úmyslu porušit zákon upravující nakládání s utajovanými informacemi, existují důkazy, že byli velmi nedbalí s tím, jak zacházeli s velmi citlivými a vysoce utajovanými informacemi,“ dodal.
Před třemi dny FBI Clintonovou kvůli e-mailům vyslechla a uzavřela tak zhruba rok trvající vyšetřování celé záležitosti. Konečné rozhodnutí o stíhání padá na ministerstvo spravedlnosti. Od vlády demokratického prezidenta Baracka Obamy se dá ale jen těžko očekávat, že by proti Clintonové vzhledem k vyjádření FBI něco podnikala.
Bílý dům také v první reakci konstatoval, že se k záležitosti nebude vyjadřovat a že nyní má slovo resort spravedlnost. Hovořit o tom nebude ani Obama s Clintonovou, k níž se dnes připojí v její předvolební kampani. Představit má argumentaci ve prospěch Clintonové.
Už inspekce amerického ministerstva zahraničí v květnu dospěla k závěru, že Clintonová používáním soukromého e-mailu pro pracovní účely porušila vládní pravidla. Clintonová podle vyšetřovatelů přes soukromý e-mail odeslala nebo přijala řadu tajných informací, přestože podle vládních nařízení podobnou poštu lze rozesílat jen přes bezpečnostně zajištěné kanály. Exministryně ale tvrdila, že její pošta žádná utajovaná data neobsahovala.
Přečtěte si o slibech Hillary Clintonové Nová kapitola amerického snu. Clintonová sliby poráží Trumpa |
Republikáni se z provalení kauzy snažili politicky co nejvíc vytěžit, aby ukázali Clintonovou jako dostatečně nevěrohodnou k tomu, aby byla s to zastávat prezidentský úřad. Faktické uzavření případu ze strany FBI, byť s přísným pokáráním, ale naznačuje, že se Clintonové v této otázce uvolňují definitivně ruce.
Výsledek šetření ostře odsoudil republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan. Podle něho odmítnutí stíhat Clintonovou za nedbalost a nesprávnou manipulaci s informacemi týkající se národní bezpečnosti představuje „hrozný precedens“. Ryan také tvrdil, že z šetření vyplývá, že Clintonová „lhala americkému lidu, když byla konfrontována se svými trestnými činy“.
Pravděpodobný soupeř Clintonové v boji o Bílý dům Donald Trump reagoval na rozhodnutí FBI na internetové sociální síti s rozhořčením. „Ředitel FBI řekl, že nečestná Hillary ohrozila naši národní bezpečnost. A žádné stíhání! No teda!“ napsal prakticky jistý republikánský kandidát na prezidenta. „Systém je zmanipulovaný… Velmi, velmi nespravedlivé! Jako obvykle špatné rozhodnutí,“ dodal.
Mluvčí Clintonové Brian Fallon vyjádřil nad závěry FBI uspokojení. Připomněl, že Clintonová svou chybu uznala a omluvila se za ni. „Záležitost nyní považujeme za uzavřenou,“ řekl Fallon.