Menu Zavřít

Fed překvapivě snížil základní úrok o půl procentního bodu. Reaguje tím na dopady koronaviru

3. 3. 2020
Autor: CC BY-SA 2.0: 401(K) 2012 via Flickr

Kvůli negativním dopadům koronaviru na ekonomiku dnes americká centrální banka (Fed) překvapivě snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu do pásma 1,00 až 1,25 procenta. Fed se tak rozhodl krátce po telekonferenci ministrů financí a guvernérů centrálních bank zemí G7. Americký prezident Donald Trump na twitteru Fed vyzval k dalšímu snížení úrokové sazby a uvolňování měnové politiky.

Na nezvykle rázné opatření Fedu okamžitě krátce zareagovaly vzestupem hlavní indexy amerických akciových trhů. Později ale zisky smazaly a klesají.

"Základy amerického hospodářství zůstávají silné. Nicméně rizika, která koronavirus pro ekonomickou aktivitu představuje, se neustále rozvíjejí. Kvůli těmto rizikům, na podporu co nejvyšší zaměstnanosti a k udržení cenové stability se Výbor pro operace na otevřeném trhu rozhodl snížit rozmezí základní úrokové sazby," uvedl měnový výbor Fedu v prohlášení. Rozhodnutí schválil jednohlasně.

"Centrální banka snižuje (úrokovou sazbu), ale musí dále uvolňovat (měnovou politiku), a hlavně se musí přizpůsobit dalším zemím/konkurentům. Nesoutěžíme za stejných podmínek. To není vůči Spojeným státům fér! Konečně přišel čas, aby americká centrální banka stála v čele. Více uvolňování (měnové politiky) a snižování (úrokové sazby)!" napsal na twitteru Trump.

https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1234869067892305923

Výjimečný krok, který americká centrální banka učinila před zasedáním měnového výboru plánovaným na 17. a 18. března, odráží naléhavost opatření, kterým se Fed snaží zamezit světové hospodářské recesi, napsala agentura Reuters. Vážnost situace naznačuje i skutečnost, že se jednalo o první takové mimořádné snížení úrokové sazby americkou centrální bankou od finanční krize v roce 2008.

Šéf Fedu Jerome Powell později na tiskové konferenci uvedl, že dopad koronaviru na americkou ekonomiku je stále "velmi nejistý". Dá se podle něj pozorovat narušení dodavatelských řetězců, pokles cestovního ruchu a také to, že epidemie ovlivňuje hospodářský výkon mnoha zemí i globální akciové trhy.

Od minulého týdne, kdy akciové trhy klesly nejvíce od roku 2008, a Fed přesto nereagoval, "jsme pozorovali další rozšíření viru. Považovali jsme to za ohrožení ekonomiky, a tak jsme se rozhodli jednat," konstatoval Powell. "Věříme, že naše jednání výrazně zvýší ekonomiku," dodal.

Fed v dnešním prohlášení dále uvádí, že vývoj pečlivě sleduje a v případě potřeby bude jednat, aby ekonomiku podpořil, přičemž k tomu využije všechny své nástroje. Podobně se Powell vyjádřil už minulý pátek, připomněl ekonom britského ústavu Capital Economics Paul Ashwort. Vyvozuje z toho, že Fed se přiklání k dalšímu snížení úrokové sazby, možná už na plánovaném zasedání v polovině března.

"Virus poukázal na to, že teď, když jsou úrokové sazby krajně nízké, je nutné lépe koordinovat daňovou a měnovou politiku," uvedla analytička Julia Coronadová ze společnosti MacroPolicy Perspectives. Na Fedu podle ní "leží domácí (americké) i světové břímě", protože je jednou z mála centrálních bank zemí s rozvinutou ekonomikou, která má úrokovou sazbu, co se neblíží nule.

Šéf Fedu Jerome Powell minulý pátek uvedl, že americká ekonomika zůstává v dobrém stavu, i když koronavirus představuje riziko. Dodal, že centrální banka vývoj pečlivě sleduje a v případě potřeby bude jednat, aby ekonomiku podpořila, přičemž k tomu využije všechny své nástroje.

MM25_AI

Fed naposledy základní sazbu snížil loni v říjnu. Uvolňováním měnové politiky se snaží zajistit, aby hospodářství Spojených států pokračovalo v růstu. Snížení úroků zlevňuje úvěry, což je jedna z možností, jak podpořit ekonomickou aktivitu. Firmy jsou motivovány investovat, vyvíjet činnost, a tím pádem nepropouštět, protože si mohou levněji půjčit potřebné prostředky.

  • Našli jste v článku chybu?