Prodej státního podílu v Madetě vyšetřovala i policie
Ministr zemědělství Jaroslav Palas, který v létě minulého roku pozastavil prodej státního podílu v jihočeské Madetě farmářům, se nyní rozhodl tuto transakci zcela zrušit. Zjistil navíc, že prodej byl od samého počátku nelegální. O Madetě, kterou tvoří skupina osmi potravinářských výrobců, se rozhodovalo ještě v sekretariátu bývalého ministra zemědělství Jana Fencla. Formální vlastník státního podílu, Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF), vyřadil tehdy nejvyšší nabídku 115 milionů korun společnosti Wood and Company a doporučil tři farmářská společenství s tím, že jde o dodavatele Madety. Ministr Jan Fencl pak rozhodl prodat státní podíl Mlékařskému a hospodářskému družstvu Jih za 82,12 milionu korun. Pár dnů na to ministerstvo opustil. Oficiálním důvodem nevýhodného prodeje měla být stabilizace trhu s mlékem. Stal se však pravý opak.
Zmatek nad zmatek.
Smlouva o prodeji měla být podepsána do týdne, finanční vypořádání se mělo uskutečnit do tří týdnů. Ani jedno z toho se nestalo. Důvodů bylo několik. Farmářům se nepodařilo sehnat úvěr, protože banky se zdráhaly farmářskému družstvu se základním kapitálem 128 tisíc korun půjčit desítky milionů (EURO 26/2002). Obchodník s cennými papíry, společnost Patria, navíc označil způsob prodeje největšího zpracovatele mléka v České republice za nestandardní a odmítl 36,24 procenta akcií převést. Týdeník EURO má informace, že tento prodej dokonce prověřovala analytická skupina Úřadu pro finanční kriminalitu a ochranu státu. Poté, co obchodník s cennými papíry označil celou transakci za neplatnou a převod akcií neuskutečnil, policie své vyšetřování odložila. „Ano, mám informaci, že prodej Madety by nebyl platný od samého počátku,“ potvrdil pro týdeník EURO ministr zemědělství Jaroslav Palas. „Prodej státního podílu v Madetě probíhal poněkud uspěchaně, jen pár dnů před parlamentními volbami,“ dodal (EURO 21/2002).
Kolik skutečně stojí?
Tři dny po svém příchodu na ministerstvo zemědělství měl Jaroslav Palas údajně obdržet znalecký posudek, který ocenil státní podíl v Madetě řádově na tři sta milionů korun. Jak uvádí zdroj z ministerstva zemědělství, který nechtěl být jmenován, zaplatil stát v minulosti za akcie Madety kolem 170 milionů korun. „Do vlastnictví fondu se podíl Madety dostával postupně,“ vysvětlil nabytí podílu předseda představenstva fondu Lubomír Netolický. „Něco přišlo z Fondu národního majetku, část se dokupovala, akcie jsou navíc po opravných položkách, takže jejich hodnota může být jiná. Dnes bychom ovšem dali přednost nějakým neutrálním cenným papírům.“
Když ministr Palas v červenci minulého roku rázně zastavil prodej více než třetinového podílu v Madetě, zdůvodnil své rozhodnutí snahou udržet stabilitu cen mléka. „Atmosféra je příliš rozjitřená,“ řekl tehdy (EURO 31/2002).
Volné místo.
Jihočeští zemědělci totiž ihned po schválení prodeje zvýšili nátlak na ředitele Madety Milana Teplého ohledně výkupních cen. Požadovali místa ve správním orgánu společnosti, ale k jejich obsazení v červnu na řádné valné hromadě nedošlo. PGRLF navíc odvolal svého zástupce Karla Machovce a místo v představenstvu za vlastníka podílu 36 procent zůstalo dodnes neobsazené. Předseda představenstva PGRLF Lubomír Netolický se domnívá, že rozhodne další řádná valná hromada v červnu. „Myslím si, že jako vlastník takového podílu bychom v představenstvu někoho mít měli, ale konkrétní jméno dosud nepadlo,“ potvrdil pro týdeník EURO ministr Palas, který se původně chtěl k prodeji Madety vrátit již loni na podzim. Jakmile se blíže seznámil s pozadím celé kauzy, změnil názor. Dnes říká: „Madetu za 80 milionů neprodám,“ a dává přednost výkonu akcionářských práv. Ředitel společnosti Wood & Company Jan Sýkora však tvrdí, že cena státního podílu v řádu sto milionů korun je adekvátní. „Situace je nyní složitější, ale náš zájem dále trvá. V případě revize této nabídky bychom se na ocenění museli znovu podívat, aby cena odrážela situaci na trhu.“