Kapacita domácích úložišť se pohybuje v průměru mezi 4,8 až 16 kilowatthodinami (kWh). Lze očekávat, že díky technologickému rozvoji, postupnému snižování cen domácích úložišť a zvyšujícím se nárokům na ochranu životního prostředí bude počet bateriových systémů u nás růst.
Praktické zkušenosti, vlastní výroba
Už čtyři roky v objektu kancelářského centra společnosti Fenix Trading v Jeseníku si holding Fenix Group testuje propojení fotovoltaické elektrárny, baterio vého úložiště, systému elektrického sálavého vytápění a vnější distribuční sítě. V té době také holding založil společnost AERS, která se věnuje vývoji vlastních bateriových úložišť.
Výsledkem je například špičkovací stanice SAS umístěná ve výrobním závodě firmy Fenix v Jeseníku, která je jednou z největších bateriových úložišť v Česku.
Technické řešení této špičkovací akumulační stanice v Jeseníku bylo oceněno i v rámci 17. ročníku celostátní soutěže Český energetický a ekologický projekt, stavba, inovace roku 2018. Cenu Titul ČEEP 2018 v kategorii Inovace a cenu Technologické agentury ČR převzal v listopadu loňského roku za projekt Cyril Svozil, ředitel a předseda správní rady společnosti Fenix Group.
„Získaná data a zkušenosti nám ukázaly, že úložiště funguje zcela podle našich potřeb a plní všechny hlavní funkce, které jsme od něj očekávali. Celou investici jsme realizovali bez jakýchkoli dotací a náklady představovaly 12 milionů korun. Jejich návratnost vidíme podle dosavadních měření na cca sedm let, výhledově bude ještě nižší. Největší přínos není v úsporách energetických nákladů, i když i tady ročně šetříme stovky tisíc korun. Zásadní je pro nás naprostá spolehlivost v dodávkách energie a 100 procent absence mikrovýpadků, tam jsou roční úspory vyšší než 1,5 milionů korun,“ řekl Cyril Svozil.
Špičkovací akumulační stanice je koncepčně navržena tak, aby mohla být použita v širokém spektru cílových aplikací. Stanice SAS obecně zajišťují vytvoření vlastní energetické kapacitní zálohy provozu výrobního nebo obchodně-komerčního objektu a jsou určeny pro provoz v režimech snížení rezervovaného výkonu (rozložení spotřeby do 24 hodin), řízení čtvrthodinového maxima, ochrana a energetická záloha proti výpadkům (mohou způsobit významné škody ve výrobě), řízení a kompenzace kvality sítě a eliminace pokut za překročení maxim.
České řešení
Špičkovací stanice pro průmysl a obchod mají za sebou už první praktické realizace, nyní se pozornost obrací i na trh domovních stanic instalovaných v rodinných domech. Společnost AERS v loňském roce úspěšně dokončila několikaletý vývoj a certifikaci domovních modulárních akumulačních stanic s názvem AES. Tyto stanice jsou kompletně českým řešením – know-how pochází od firmy AERS, samotná úložiště jsou pak sestavována ve výrobním závodě Fenix v Jeseníku.
Její ředitel, Cyril Svozil jr., k tomu uvedl: „Vývoj zajišťovala naše společnost AERS, v rámci celého holdingu Fenix Group pak bylo rozhodnuto rozběhnout sériovou výrobu ve výrobním areálu v Jeseníku. V lednu jsme tady dokončili rekonstrukci objektu, který bude sloužit právě pro výrobu stanic AES. První bude uveden na trh typ AES 10, což je akumulační energetická stanice o výkonu 10 kW s kapacitou úložiště 11,25 kWh.
Je to modulární systém a kapacita této verze bude jednoduše i dodatečně rozšiřitelná až na kapacitu 22 kWh. Stanice dodáváme v provedení ‚all in one‘, akumulace je zajištěna pomocí článků LiFePO4 od osvědčeného výrobce.
Výroba domovních akumulačních stanic bude v závodě v Jeseníku třetím stěžejním výrobkovým střediskem a doplní stávající výrobu sálavých panelů ECOSUN a topných kabelů a rohoží ECOFLOOR.“
Technické parametry jednotky:
* Hybridní systém s režimy On-Grid i Off -Grid (ostrovní provoz)
* Asymetrický třífázový střídač – 10 kW
* Bateriové úložiště LiFePO4 – 11,25 kWh (rozšiřitelné až na 33,75 kWh)
* Možnost dobíjení úložiště z distribuční sítě
* Připojení FV s MPPT řízením do výkonu 2 × 6 kWp
* Symetrizace napájení dobíjecístanice elektromobilu
* Podpora vzdáleného přístupu pro řízení a dohled
Další informace najdete na www.aers.cz a www.fenixgroup.cz.