Menu Zavřít

Fenomén konečně dorazil do Česka

27. 6. 2005
Autor: Euro.cz

PLATEBNÍ SYSTÉM PAYPAL Na tuzemské kreditní karty už je možné používat nejznámější internetový platební systém PayPal. Zatím však ještě přes něj nelze peníze inkasovat. Vhodný je tudíž v současné podobě spíše pro nakupování.

PLATEBNÍ SYSTÉM PAYPAL Na tuzemské kreditní karty už je možné používat nejznámější internetový platební systém PayPal. Zatím však ještě přes něj nelze peníze inkasovat. Vhodný je tudíž v současné podobě spíše pro nakupování.

Vybírat peníze za služby na internetu je dlouhodobý problém. Po celém světě se to řeší takzvanými mikroplatbami a virtuálními účty. Firmy, které provozují právě mikroplatební systémy nebo virtuální účty, pak zajišťují transparentnost převodů peněz a přebírají za ně odpovědnost.

V Česku se mikroplatební systémy pomalu znovu rodí (viz Profit 11/05), ale od předminulého týdne už existuje možnost využít k placení po internetu nejpoužívanější a nejznámější platební kanál PayPal. Je původem ze Spojených států a neodlučitelně patří k nejznámějšímu aukčnímu centru eBay.com. PayPal využívají internetoví surfaři především právě pro nákup na eBay, ale i na jiných serverech. Je to totiž spolehlivý platební prostředek.

POSLAT ANO, INKASOVAT NE V Česku ho však nikdo nemohl používat, neboť PayPal neumožnil založit si účet vázaný na českou banku, respektive kreditní kartu. Situace se však částečně obrátila. Od poloviny června už je možné založit účet na PayPal i v Česku. Má to však chybu - není to účet plnohodnotný. Můžete jeho prostřednictvím platit za zboží nebo služby po internetu, ale nemůžete je zinkasovat. To znamená, že systém zatím není otevřen pro obchodníky, kteří by chtěli prodávat zboží do světa a placení nechat právě na systému PayPal. Zatím totiž nelze peníze převést z účtu PayPal do české banky. Jedinou možností je utratit přijaté peníze za jiné zboží. Lepší to tak mají zájemci o nakupování. Stačí se jen zaregistrovat na stránkách PayPal, nahlásit číslo kreditní karty a mohou nakupovat. Zájem o PayPal je u nás, alespoň co se týče diskuzí na internetových serverech, veliký. Důvod je podle diskutujících jasný: úspora peněz. „Přes PayPal v USA obyčejně nakupuji knihy a cédéčka, které v Evropě nejsou k sehnání, nebo jsou příšerně drahé. V Americe je na burze seženu levně, třeba za jeden až pět dolarů. K tomu zaplatím za dopravu sedm až dvacet dolarů. Nákup stejného zboží, pokud bych ho vůbec sehnal, by mě v Evropě přišel o polovinu dráž,“ vysvětluje internetový diskutér s přezdívkou Peter. CO JE PAYPAL A JAK NA NĚJ

Celý systém funguje podobně jako virtuální peněženka. Za jejím vznikem byla ochrana kupujících i nakupujících před zneužitím jejich peněz a osobních údajů. PayPal je prostředník mezi dvěma obchodními stranami a zaručuje, že ani zákazník, ani obchodník nepřijdou o vložené peníze nebo zboží.

Kromě nakupování služeb či zboží se mohou peníze převádět i mezi dvěma jednotlivci ve 45 zemích světa. Například snadno pošlete peníze z Brna do Los Angeles prakticky bez poplatků. Ty zaplatí jen příjemce podle výše převedené částky a měsíčního obratu na jeho účtu.

Pro registraci na PayPal je nutné vlastnit embosovanou kreditní kartu, tedy kartu s vystouplými údaji. Kreditní karta musí být buď Visa, MasterCard nebo AmericanExpress. A druhou podmínkou je mít platnou e-mailovou adresu. Registrace je nutná na www.paypal.com, pak proběhne ověření e-mailové adresy. Potom PayPal ověří platební kartu strhnutím 1,5 eura, které později zase na účet připíše. Pak už je vše připravené pro nakupování na internetu.

Při nakupování nebo posílání peněz pak stačí v systému zadat e-mailovou adresu příjemce, částku, měnu a důvod platby. Platební systém už pak zařídí to ostatní, převod je otázkou několika minut po celém světě.

KOLIK ZAPLATÍTE

Další výhodou jsou cenové nároky. PayPal nevybírá ani od prodávajících, ani obchodníků žádné poplatky za registraci do systému. Plátce také nemusí uhradit žádné poplatky z odesílání peněz. Náklady hradí příjemce. Ty se pohybují mezi 1,9 až 3,4 procenta z poukázané částky plus standardní poplatek 0,35 eura. V případě posílání peněz v cizí měně si ještě PayPal přiráží další 2,5 procenta z objemu transakce za výměnu peněz.

Postupem času se PayPal stal jakousi normou pro placení na internetu, zejména ve Spojených státech. Často není ani možné na internetu zaplatit jiným způsobem než právě přes PayPal. Podnikatelský úspěch inspiroval mnoho dalších firem, které si založily živnost na stejném principu. Namátkou například lze jmenovat firmy Moneybookers nebo epassporte.com.

bitcoin_skoleni

PRO A PROTI SYSTÉMU PAYPAL

+ snadná dostupnost popularita jednoduchá obsluha bezpečnost - nemožnost výběru peněz systém neumí česky vyšší cena oproti konkurenci

  • Našli jste v článku chybu?