Menu Zavřít

Fermentací proti viru

2. 3. 2020
Autor: Euro.cz

Lev na vaší straně ve světě financí. Slogan, který používala Investiční a Poštovní banka (IPB), je pro mě osobně jedním z největších symbolů 90. let, kterému se může vyrovnat jen Vladimír Železný s jeho hláškou „dobrou chuť, pokud právě obědváte“ a Robert Záruba, který pár vteřin před koncem finálového zápasu v Naganu vykřikl: „Otevíráme zlatou bránu olympijského turnaje, jsme olympijští vítězové.

Přepište dějiny!“

Zatímco na hokejový úspěch vzpomínáme s pozitivní nostalgií, kauzy kolem arbitráží spojených s TV Nova a IPB mají konotaci veskrze negativní. Spor Vladimíra Železného se skupinou CME Ronalda Laudera stál daňové poplatníky „jen“ deset miliard, zato čištění zkrachovalé IPB přišlo český stát přinejmenším na 160 miliard. A suma to není konečná.

ČSOB, která majetek padlé banky od státu převzala, totiž během posledního roku zdvojnásobila odhad závazků spojených s kauzou IPB na více než 23 miliard. Pokud soudní spor banka prohraje, bude žádat odškodnění v plné výši po ČNB. Což národní banka odmítá, takže je víc než zřejmé, že kauza bude dál pokračovat tam, kde je posledních 20 let „doma“, tedy u soudu.

Mimochodem tehdy na konci února roku 2000, čtyři měsíce před pádem IPB, se poprvé objevila fáma o problémech banky, o níž se v 90. letech tvrdilo, že je tak velká, že nemůže padnout. Spekulace o nucené správě nahnaly lidi k přepážkám IPB, akcie během jednoho dne spadly o dvanáct procent. „Je to naprostý nesmysl,“ citovala média Luďka Niedermayera, tehdejšího člena bankovní rady ČNB, který je dnes poslancem Evropského parlamentu.

Přestože je „lev ve světě financí“ již téměř dvě desetiletí mrtvý, kauza pokračuje dál a logo IPB je živou připomínkou divokých 90. let.

To současnost je víc než čímkoli jiným ovlivněna rychlým rozšířením koronaviru Covid-19, hrozící epidemií a s tím spojeným vykupováním obchodů. Češi vybílili regály s moukou a konzervami, přitom zapomínají na způsob uchovávání potravin, které znaly již naše babičky – kvašení. V aktuálním vydání týdeníku Euro jsme se podívali na fenomén, který pronikl do řady českých restaurací, bister či kaváren. A navrch jsme přidali pár receptů, jak si fermentované potraviny připravit doma. Je to levný způsob, jak přeměnit základní suroviny v něco chutnějšího a hlavně zdravějšího pro budoucí použití. Místo do lékárny pak budete častěji chodit pro mléko či zeleninu.

Přeji vám dobrou chuť a inspirativní čtení.

bitcoin_skoleni

O autorovi| ONDŘEJ HERGESELL, hergesell@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?