Menu Zavřít

Fešácké příměří

29. 6. 2007
Autor: Euro.cz

Memorandum otevřelo cestu různým typům hospodaření

Neuvěřitelné se stalo skutkem a v Lesích ČR se bude hospodařit oběma protichůdnými způsoby najednou. To samozřejmě může být už v blízké budoucnosti zdrojem nového napětí, jen co se začne prodávat vytěžené dříví. Teď, v bodě nula, však v celém oboru lesnických činností nelze najít nikoho, kdo by podepsání příměří po čtyřech letech drsných půtek neuvítal. Co přimělo lesnické podnikatele zabouchnout dveře za vzájemnými spory, způsobenými nevěrohodnými soutěžemi v minulosti? Proč už není důležité, že si vinou předchozích managementů Lesů ČR mohly dělat nároky na hospodaření v jedné lokalitě dvě společnosti najednou? Co žaloby podnikatelů na neprůhledně rozhodující státní podnik? A co výroky antimonopolního úřadu jednou hot a podruhé čehý? To všechno bylo možné přejít jedině pod hrozbou, že přijde něco ještě mnohem horšího.
Postrachem pro lesnické firmy se stala reforma prosazovaná ministrem zemědělství Petrem Gandalovičem. Hrdí lesničtí podnikatelé, kteří od začátku devadesátých let měli možnost pružným výběrem sortimentů a jejich nabídkou na trhu utvářet zisk, se náhle měli stát službou, jež provádí práce za úplatu. A o sortimentu i o prodeji by rozhodoval státní zaměstnanec.
Státní podnik však není stát a zisk ze státního podniku není přínosem do státního rozpočtu. Státní podnik je tu od toho, aby ekonomicky účelně reinvestoval získané peníze zpět do lesa a zajistil všechny jeho mimoprodukční funkce, od vodohospodářské po rekreační, a zabezpečil jeho udržitelný vývoj. Cožpak podnik s tímto břemenem může být podnikatelskou štikou? Vlastně pohodlnou velrybou, protože mezi všemi prodejci dříví by byl největším monopolistou. To by mu stejně nakonec neprošlo. Pod existenční hrozbou lesničtí podnikatelé zmoudřeli. Tváří v tvář velkému nebezpečí pro své podnikání nešli vrčet motorovými pilami před ministerstvo a házet vajíčka na ministra, jako se to dělo za Jaroslava Palase, který celou tu bídu Lesů ČR svým destruktivním řízením vyvolal. Podnikatelé odložili všechny vzájemné spory. Spojili se se zástupci dřevozpracujícího průmyslu, ekonomicky ohrožovaného nejistotou dodávek dříví, a vytvořili semknutě vystupující konfederaci, kontrolující nejen většinu pil, harvestorů (lesnických kombajnů) a lesnických lanovek, ale i celulózek a velkopil v zemi. Ministr Gandalovič projevil státnickou moudrost, když přijal nabízený kompromis. Konfederace mu pomohla odbočit z bludné cesty.
Glanc přitom neztratí. Celá polovina smluvních územních jednotek pojede v jím prosazovaném režimu. Ještě v den podpisu memoranda byla území rozlosována a výběrové řízení na služby bude vyhlášeno obratem. Na přání konfederace zahájí během několika týdnů i výběrové řízení na komplexní lesnické služby podle novodobé praxe. Ta prý je českým vynálezem, jak vyvést peníze ze státního lesa. Hřiště si však nevolí podnikatel, ale lesník státního podniku. Tím, že nemusí počítat plnometry jako v předchozím modelu, může mít oči jako ostříž, aby podnikatel dodržel všechny smluvní podmínky. Že pak na trhu získá za stejné dříví více než státní podnik? S tím se počítá, kvůli tomu si podnikatelé v soutěži se státním modelem tak věří. Zahajuje zvláštní soutěž, která má pro různé soutěžící různá pravidla. A tak jediným srovnatelným kritériem je zisk. Zatímco však pro dřevařského podnikatele je to ten nejsrozumitelnější cíl, lesník-hospodář by ho v žádném případě neměl mít na prvním místě. Jak tedy soutěžit? Rozšíří Lesy ČR svůj personál o techniky, organizující těžbu, tvorbu sortimentů a prodej, nad nimiž budou bdít jako nad externími firmami lesní hospodáři? Připočítají si Lesy ČR zvýšené náklady na tyto pracovníky k těm za zaplacené služby při bilancování efektivnosti protichůdných způsobů hospodaření?
Všechno má porovnávat nezávislá komise a po dvou letech má doporučit, jakou cestou se dát při uzavírání dlouhodobějších kontraktů na jaře 2010. V memorandu je deklarovaná i společná vůle po objektivním posouzení obou modelů.
Ještě je to příliš syrové, aby lídři firem sdělili, zda budou soutěžit v obou typech zakázek, a tím vlastně nepřímo soutěžit sami se sebou. Malým či pohodlnějším firmám může navíc vyhovovat práce ve mzdě. Každý si může přijít na své. Nirvána.
Co se však bude dít, až promluví zasutá minulost? Ospalé české soudy mlčely, když různé strany sporů stály proti sobě v zákopech. Teď panuje konečně mír. Zdalipak mu neublíží, až ze zaprášených soudních šuplíků vyplave nějaká stará žaloba?

  • Našli jste v článku chybu?