Zbrojní průmysl
Na pátém mezinárodním zbrojním veletrhu IDET 99 minulý týden v Brně se opět sešly všechny české zbrojařské firmy, aby ukázaly celému světu své novinky. Soudě podle nabídky zboží, český zbrojařský průmysl toho moc nabídnout nemůže. Podle ministra obrany Vladimíra Vetchého chce armáda utratit v blízké budoucnosti za techniku minimálně 60 miliard korun.
Rada českých zbrojních výrobců si zjevně ještě nedávno myslela, že po vstupu republiky do NATO se před jejich dveřmi budou tvořit fronty zákazníků. Dnes už jim je zřejmě jasné, že nic takového se dít nebude. Technici i obchodníci z oboru nyní v rozhovorech s novináři mnohem zřetelněji než dříve zdůrazňují, že i ve zbraních rozhoduje o úspěchu kvalita, špičková technologie, ceny a hlavně komerční a politické kontakty.
Poloozbrojený Zeman
„Skončila doba, kdy se vládní činitelé chovali ke zbrojnímu průmyslu štítivě, prohlásil na mezinárodní výstavě zbrojařské techniky IDET v Brně v úterý 4. května premiér Miloš Zeman. „Jediným výsledkem snahy pacifistů začátkem devadesátých let, vedoucím k dramatickému omezení zbrojního průmyslu, bylo vytlačení českých výrobků ze světových trhů a návrat na ně bude velmi složitý… Každá slušná vláda se snaží pomáhat svému průmyslu, ať už obrannému nebo jinému, zdůraznil Zeman.
Premiér nicméně neřekl, komu konkrétně chce vláda pomoci. Na základě dosavadních informací včetně existujícího revitalizačního plánu, zejména v neoficiálním pojetí stále prosazovaném ministrem průmyslu a obchodu Miroslavem Grégrem, se lze ale domnívat, že jde například o Škodu Plzeň, Tatru Kopřivnice nebo Synthesii. Je rovněž známo, že na diplomatickém úsilí vlády závisí značná část budoucího obratu Aera Vodochody, které chce do dávat své letouny L-159 mimo jiné i do Polska. Připomeňme však, že Aero Vodochody je i přes nevyjasněnost určité části svého odbytu jediným výrazným příkladem úspěšné větší spolupráce české a zahraniční zbrojovky, konkrétně s americkým Boeingem.
Důvodné obavy
Někteří odborníci jsou si však i přes všechny líbivé řeči vlády budoucností českého zbrojařského průmyslu nejistí. „Je to opravdu těžké něco vyrábět, když armáda sama neví, co v této chvíli chce, řekl pro týdeník EURO Jiří Pisklák, viceprezident pro mezinárodní vztahy a výkonný ředitel Asociace obranného průmyslu České republiky.
„Cpát peníze v rámci revitalizačního programu do českého zbrojního průmyslu bez toho, aby se vědělo, do čeho ty peníze jdou a proč, jsou peníze vyhozené oknem, uvedl na stejné téma představitel jedné zahraniční zbrojovky, který si nepřál být jmenován, což je jen tak mimochodem - asi pochopitelně - pro tuto branži typické.
Ministr obrany Vladimír Vetchý na veletrhu prohlásil, že přezbrojení armády ČR na standard NATO bude vyžadovat přes šedesát miliard korun. V tomto směru podle jeho slov existuje velká šance i pro domácí zbrojovky. Vetchý zdůraznil, že minister stvo obrany se bude chovat vstřícně vůči českým firmám při výběrovém řízení na přezbrojení armády, ovšem podmínkou bude, že jejich nabídky budou mít stejnou kvalitu jako zahraniční technika. Aby se nikdo neurazil, ministr nicméně jedním dechem dodal, že domácí firmy budou muset projít stejným výběrovým řízením jako zahraniční zbrojovky.
Hlavně železo
Na veletrhu IDET v Brně byl k vidění například bojový vůz pěchoty z výbavy české armády, který pro Švédy modernizuje VOP-026 Šternberk. Další český zbrojař, VOP-025 Nový Jičín, návštěvníkům názorně předvedl svůj modernizovaný tank T-72 se systémem řízení palby od italské firmy Officine Gallileo, který ovšem nefunguje tak, jak to chtěla armáda. Střílet přesně možná umožní francouzský systém od společnosti SAGEM, který do T-72 namontovala společnost PSP Bohemia z Přerova. Oficiálně ale o tom zatím nikdo nerozhodl.
Ze sofistikovaných produktů si bylo možné v Brně sáhnout na některé prvky vybavení takzvaného pozemního bojovníka (Land Warrior), na němž se podílí řada světových firem pro účely amerického a možná později i evropského projektu. Jde o&nbs p;vizi vojáka v poli vybaveného mimo jiné přístrojem pro noční vidění, spoustou technicky náročných zbraní a přístroji pro přesnou identifikaci jeho případných zranění. Vědeckofantastické filmy, jak je známe například z televize Nova, jsou ve srovnání s tímto projektem jen slabým odvárkem. Sci-fi to ale není, jak v těchto dnech znovu a znovu potvrzuje děsivě přesná technoválka v Jugoslávii.
Svou zbrojní nabídku představila i Škoda Plzeň. Zákazníci se mohli seznámit mimo jiné s jejím novým projektem 30milimetrové munice, kterou Plzeňští vyvinuli ve spolupráci se švýcarskou zbrojařskou firmou Oerlikon - Contraves Zürich. Munice je určena pro obrněná vozidla typu BVP (bojové vozidlo pěchoty) 2 a 3 a podle továrny prostřelí pancíř o síle do 60 milimetrů. Pro doplnění výzbroje českých letadel L-159 od Aera Vodochody připravila Škoda Plzeň nabídku na výrobu pum podle standardů užívaných armádami NATO, pro další složky armády je určen projekt výroby dělostřeleckých hlavní ráže od 30 do 300 milimetrů a vývoj nového dělostřeleckého kompletu ráže 155 milimetrů . Škoda Plzeň nicméně ústy svých představitelů zdůraznila, že hodlá obnovit svou kdysi slavnou zbrojní výrobu pouze ve spolupráci se zavedeným partnerem. Jestliže je to pravda, je to určitě moudré, protože dobré kanony dnes nabízí opravdu kdekdo.
Dobře informovaný zdroj z vysokých českých zbrojařských kruhů se týdeníku EURO svěřil s poznatkem, že na letošním veletrhu IDET nebyla zajímavá ani tak předváděná technika, jako spíše dvoudenní konference Poradenské průmyslové skupiny NATO (NI AG), na níž ke generálům a zbrojařům z nových členských států Severoatlantického paktu (ČR, Maďarsko a Polsko) promluvili mimo jiné vojáci a armádní úředníci z Bruselu. O čem konkrétně se na konferenci mluvilo, to se organiz átorům podařilo dobře utajit, alespoň pro tuto chvíli. Problém s informacemi zřejmě souvisí i se skutečností, že Česká republika zatím neustavila Zbrojní úřad, a tudíž ani jeho ředitele, od kterého by se jinak snad bylo možné alespoň něco dozvědět. Polští vojáci si veletrh velmi pochvalovali.
Slováci zbystřili
Nepřehlédnutelní byli v Brně Slováci, kteří přijeli s velkou expozicí a netajili se ochotou spolupracovat ve zbrojařském oboru v rámci celého středoevropského regionu. To je oproti nedávné minulosti, kdy Slovensku vládl Vladimír Mečia r a tlačil je zbrojně na Ukrajinu a dál na východ, dost podstatná změna. Slovenské zbrojovky předvedly hlavně svou těžkou techniku.
„Je tu velký prostor nejen z hlediska vojenského, ale také hospodářského. Budeme dělat všechno pro to, aby se tento potenciál využil ve prospěch našich zemí, řekl v Brně Pavol Kanis, ministr obrany Slovenské republiky. „I když naše postavení v bezpečnostním systému kolektivní obrany je vzhledem k členství České republiky v NATO odlišné, oba státy usilují o to, aby se potenciál našich armád i obranného průmyslu využíval efektivněji, dodal slovenský armádní šéf po jed nání se svým českým kolegou.
Kanis v této souvislosti mimo jiné připomenul, že na produkci slovenské houfnice Zuzana se podílelo i 56 českých firem. Naznačil rovněž slovenské možnosti při modernizaci tanku T-72. V souvislosti s touto akcí také podotkl, že „obě z emě zaplatily za dvě verze modernizace, což je pro tak dva malé státy zbytečné. Čtyři verze nejsou pro nikoho efektivní. V budoucnosti bychom proto měli na těchto projektech více spolupracovat, uvedl slovenský ministr obrany. Pro srozumitelnost dod ejme, že Slováci stejně jako Češi připravují pro modernizaci tanku T-72 dva palebné systémy, z nichž ale pro praktické využití zatím žádný schválen nebyl.
Nutnost spolupracovat
Hodně účastníků veletrhu IDET vyslovilo dojem, že jeden z hlavních důvodů, proč mnohé západní zbrojovky přežívají, je, že mezi sebou spolupracují. Dnes si třeba americké firmy Boeing a Lockheed Martin konkurují ve snaze prodat své nadzvukové st íhačky do světa, jenže obě firmy zase kooperují na jiných projektech, například na vývoji stíhacího letounu nové generace F-22.
Z rozhovorů mezi veletržními stánky jsme rovněž pochopili, že šanci uplatnit se v zahraničí má řada českých firem, třeba i kopřivnická Tatra se svými tahači nebo výrobce munice Sellier & Bellot. Z elektronické oblasti mají dobré předpokla dy firmy, které se odštěpily od pardubické Tesly jako třeba E. R. A. Pardubice. Hodně expertů, které týdeník EURO oslovil, se ale domnívá, že řada českých zbrojovek se bude muset smířit se skutečností, že v budoucnu bude dodávat partnerům pouze komp onenty, a nikoli celé hotové výrobky.
„Když se firma stane dobrým subdodavatelem, který dodává své produkty do celého světa, tak se nemá za co stydět, řekl nám Oats Schwarzenberger, zástupce prezidenta společnosti Lockheed Martin Tactical Aircraft Systems.
Předseda vlády Miloš Zeman po prohlídce veletrhu konstatoval prosperitu jednotlivých vystavujících firem, růst produkce i prosazování na zahraničních trzích. Připomněl i stabilizující funkci zbrojního průmyslu vůči vnitřní bezpečnosti státu. Zbrojaři jeho slova příliš nekomentovali. Jasnou skutečností však podle nich je, že sociálnědemokratická vláda chce zbrojaře podporovat.