Dobročinnost
Warren Buffett se svou firmou Berkshire Hathaway je považován za druhého nejbohatšího muže planety. V pětasedmdesáti letech se rozhodl 85 procent svého jmění - 37,4 miliardy dolarů - věnovat na dobročinné účely. Jednatřicet miliard obdrží Gatesova nadace, tedy nadace prvního nejbohatšího muže na světě. Buffetovo rozhodnutí vzbudilo velký zájem, protože byl celý život považován za lakomce.
Buffett se tomuto přesvědčení směje a novinářce Carol L. Loomisové řekl, že jeho před dvěma lety zesnulá žena Susan by takový krok učinila již dříve, ale on jí oponoval tvrzením, že filantropie je moc dobrá věc, ale v budoucnu že bude stejně potřebná. Navíc věřil, že dokáže se svými penězi zacházet lépe než nadace, a že je tudíž v průběhu času ještě rozmnoží a bude jich moci na obecně užitečné věci věnovat ještě mnohem víc.
Novinářce doslova řekl: „Narodil jsem se proto, abych úspěšně investoval kapitál, a měl jsem to štěstí, že jsem byl od začátku obklopen lidmi, kteří mně pomáhali z mého nadání udělat to nejlepší, co šlo. Moje žena z představy, že jednou budeme bohatí, nijak nadšená nebyla. Jakmile jsme ale skutečně zbohatli, bylo nám jasné, že vydělané peníze zase vrátíme společnosti, která nám to umožnila.“
A tady se dostáváme k důležitému momentu typickému pro americkou společnost, která je tradičně silně věřící. Skoro každý zdravý člověk je tam přesvědčen, že peníze, které vydělá, pocházejí ze společnosti, v níž žije, a proto cítí povinnost této společnosti většinu vydělaných peněz na konci života nějak vrátit.
Buffett měl samozřejmě štěstí, že se narodil do druhé půlky minulého století právě v Americe, která byla velká, bohatá a v níž fungoval velký kapitálový trh, ale zároveň nezapomněl na své vychování a peníze mu nezatemnily mozek. Proto dnes říká: „Nikdy jsme se ženou nepomysleli na to, že bychom svým dětem věnovali větší peníze. Samozřejmě těžily z toho, že žily v našem domě, že mají dobré vzdělání, ale díky tomu se také naučily racionálně zacházet s penězi. Už díky tomu mají oproti ostatním velký náskok. Společnost, která si zakládá na dědictví megabohatství, nemá velké šance na přežití.“