Menu Zavřít

Film Králova řeč a soutěž o knihu

7. 3. 2011
Autor: profit

Získat a udržet si pravého přítele je někdy krkolomná a těžká cesta, zejména když vyslovení důležitých a správných slov brání vada řeči. A co teprve, má-li si člověk na svoji stranu přiklonit celý britský národ. Celkem banální zápletka – film ale naštěstí nabídne mnohem víc, než se může zprvu zdát.

Foto: Mladá fronta

Britský režisér Tom Hooper proslul historickým seriálem Královna Alžběta s Helen Mirren a Jeremy Ironsem v hlavních rolích. I tentokrát proměnil devětatřicetiletý Brit zajímavý příběh ve filmovou podívanou pyšnící se hned 12 nominacemi na Oskara, z čehož tři byly proměněny. Proč ale právě tenhle příběh nadchl široké publikum a získal si pozornost po celém světě? Odpověď je jednoduchá – lidé všeobecně mají rádi snímky o nedokonalých jednotlivcích, kteří se, ať už vlastním přičiněním, nebo vinou osudu, proderou nahoru. A Králova řeč má ještě navíc punc modré krve, o to je pro lidi nedokonalost hlavního hrdiny zajímavější.

Koktavý Bertie (Colin Firth) se králem Jiřím VI. stává po skandální abdikaci bratra Eduarda VIII. (Guy Pearce), a to zrovna v době, kdy Británie stojí na prahu druhé světové války a potřebuje silného vůdce. Což ale jeho vada řeči poněkud vylučuje. Králova milující manželka Alžběta (Helena Bonham Carter), budoucí královna matka, se snaží manželovi pomoct, až nakonec nalezne úspěšného, ale poněkud svérázného logopeda Lionela Loguema (Geoffrey Rush).

Společné oťukávání krále a logopeda přináší spoustu roztomilých zápletek, kterých se protagonisté zhostili velice důstojně a zároveň dopřávají divákovi požitek z kvalitního herectví se špetkami britského humoru. Nahlížení do obou osudem spřízněných duší je díky tomu poctivé, nefalšované a odkrývá spoustu zajímavých životních detailů sociálně a společensky určených rolí.

Musím ale přiznat, že například pracovna logopeda vypadá na jeho postavení až příliš dezolátně a působí skličujícím dojmem. Zřejmě žádný pacient by se tu necítil dobře. Jako by režisér chtěl, aby temnota doby a zoufalost prosákly do každého záběru, a uvěznily tak diváka po celou dobu vyprávění v ponuré vizi. Nebylo to ale vůbec zapotřebí. Snímek si pozornost, i přes svoji délku, vyváženě udržuje, a nepotřebuje tak přílišně podtrhovat šedivost doby. Zasloužil by si i občasnou barevnost bez celkové tmavé filtrace záběrů.

I přesto ale patří Králova řeč k výborným snímkům mapujícím jedno vznikající přátelství založené na lidské nedokonalosti. Po právu si tak získal místo v mnoha srdcích filmových fanoušků po celém světě.

Hodnocení Vládi Baráka: 90 %

Na české pulty se dostala knižní podoba předlohy filmu Králova řeč s Colinem Firthem a Geoffreyem Rushem v hlavní roli. Příběh nás zavede do první poloviny 20. století, kdy mladší syn britské panovnické rodiny Albert, vévoda z Yorku, urputně bojuje se svým koktáním s nimž se mu snaží pomoct neortodoxní logoped z Austrálie - Lionel Logue. Kniha Králova řeč vychází z deníku logopeda, který s králem Jiřím VI. navázal přátelský vztah, a přináší fascinující pohled do zákulisí ostrovní monarchie v době, kdy britská říše procházela nejtěžší krizí. Recenzi ke stejnojmennému snímku přineseme v následujícím čísle Profitu.

Soutěžní otázka: Který král skandálně abdikoval po smrti anglického krále Jiřího V.?

Svou odpověď zašlete od 7.3. do 13.3. na email soutez@profit.cz a nezapomeňte prosím připojit vaši adresu pro zaslání případné výhry.

Vyhlášení soutěže o knihu:

Zájem zasoutěžit si o knihu Králova řeč, byl značný. Všech pět výtisků proto v nejbližších dnech rozešleme výhercům, kterými jsou:

V. Soukup, Poděbrady

K. Prášková, Znojmo

J. Zuska, Stráž pod Ralskem

L. Marečková, Praha

MM25_AI

P. Kuklík, Moravská Třebová

Výhercům gratulujeme a těm, na které se štěstí neusmálo přejeme trochu toho štěstíčka v příští soutěži.

  • Našli jste v článku chybu?