Menu Zavřít

Financial Times: Krocení Gazpromu

11. 9. 2012
Autor: profimedia.cz

Evropa potřebuje Gazprom. Ale Gazprom potřebuje Evropu jako svůj nejvýnosnější trh ještě více. To dává Bruselu při jeho antimonopolním vyšetřování ruského giganta do rukou skutečnou palici. Jde o údajná zneužití postavení na trzích střední a východní Evropy.

Ruské dodávky plynu budou ještě dlouho hrát zásadní roli při uspokojování evropských energetických potřeb. Gazprom tvrdí, že kvůli nákladnému výzkumu těžby v arktických oblastech musí stejně jako další velcí dodavatelé pracovat s dlouhodobými kontrakty.

Evropská komise by však měla zajistit, že tyto smlouvy budou férové a transparentní. Gazprom musí vědět, že nesmí penalizovat menší země, v nichž se jeho postavení blíží monopolu, například „cílovými“ klauzulemi, které zemím zakazují přeprodávat plyn dále za hranice.


Čtěte také:

Někteří obchodníci s plynem v zimě riskují, levný dodavatel se může prodražit

RWE posiluje pozice vůči Gazpromu


Vytvořit skutečný unijní trh s plynem znamená mnohem více než zajistit, aby Gazprom hrál podle pravidel. Evropa potřebuje více plynovodů a lepší podmínky pro obchod s plynem. Ale zkrocení Gazpromu je dobrý začátek.

SME: Madrid na tahu

Mario Draghi splnil slib, že „udělá cokoli“, aby zachránil eurozónu. Na vidinu nekonečného tištění peněz reagovaly trhy euforicky a tvrzení, že jde o dosud nejsmělejší krok ECB, lze jen těžko zpochybnit. Přesto není jasné, co se oslavuje.

Princip monetární „bazuky“ je na světě. Nejde tu ale o techniku, tedy zda to Draghi dokáže uskutečnit, ale zase o politiku. Podmínka, že každý zájemce o intervenci musí nejdříve požádat o přijetí do programu eurovalu a podepsat memorandum, dává Draghiho pojmu „cokoli“ jasný strop. Španělsko už dlouhé týdny odmítá požádat o pomoc jen proto, aby se nemuselo dělit s trojkou o rozpočtovou suverenitu.

Ale budiž. Goldman Sachs tipují, že premiér Rajoy do týdne změkne. Ale co pak? Představme si, že plnění podmínek se ukáže jako sporné. I sami Španělé už si v Bruselu vydupali výjimky. A co teď? Jestliže ECB řekne, pardon, končíme, málo jste privatizovali a zvyšovali daně, co se v tu chvíli stane na trzích?

Frankfurter Allgemeine Zeitung: Paralympijské obavy

Po nádherných olympijských týdnech v Londýně následovala oslava sportu postižených, jakou paralympijská historie nepamatuje.

MM25_AI

Už Peking v roce 2008 přišel se záměrem dát paralympijským hrám stejný lesk, jakému se těší hry olympijské, a tento záměr po organizační stránce do puntíku naplnil. Londýn k tomu dokázal přidat olympijské fluidum publika poháněného sportovním duchem a vášní. Více než jindy vyvstává otázka, zda s rostoucím významem her neporoste i pokušení uměle zlepšovat výkony a s nimi úspěšnost akcí.

Dopingové skandály v klasickém smyslu se objevily jen mezi vzpěrači. Do popředí se ale tlačí jiné typy manipulací typu „boostingu“, který stojí na faktu, že pokud se tělu přivodí určitá zranění, stoupne krevní tlak a tepová frekvence.
Složité debaty se povedou i o technických pomůckách. Sportovci se zatím těmto debatám vyhýbají. Mají důvod. Paralympiáda žije i z iluze, že soutěže probíhají zcela spravedlivě.

  • Našli jste v článku chybu?