Návrhy administrativy jsou rozsáhlé. Otázka teď zní: Jsou dost přísné?
Prezidentovi Baracku Obamovi patří uznání alespoň za toto: jeho návrh na reorganizaci regulace finančního trhu je ambiciózní a zahrnuje všechno – počínaje prosazením kontroly nad složitými trhy finančních derivátů a konče opětovným potvrzením starých bankovních zásad o potřebě omezených finančních pák a silného kapitálu. Přesto kritici tvrdí, že se Bílý dům při přetváření regulační struktury vyhnul některým z nejobtížnějších problémů, a někteří se obávají, že nová pravidla nejsou dost účinná. Obamův návrh by mohl rovněž narazit na potíže v Kongresu, kde má mnoho zákonodárců vlastní představy o tom, jak systém upravit. Následuje letmý pohled na klíčové prvky plánu:
PŘEPISOVÁNÍ PŘEDPISŮ Co chce Bílý dům, co tvrdí kritici a jak by se nová pravidla mohla osvědčit
Cíl: Zabránit zhroucení finančního systému
Návrh: V čele monitorování velkých finančních firem by kvůli rizikům, která představují pro celou ekonomiku, stál Federální rezervní systém (Fed). Klíčovou roli při čištění nestabilních finančních společností by hrála Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC).
Perspektiva: Hodně bude záviset na tom, jak přísný by Fed opravdu byl a jak dobře by on a další vládní organizace spolupracovaly. Kritici prohlašují, že Fed se zapsal jako průměrný regulátor a má v rukou už přílišnou moc.
Cíl: Chránit spotřebitele před finanční újmou
Návrh: Kreditní karty, hypotéky a další finanční produkty určené zákazníkům by regulovala nová vládní organizace. Regulaci vzájemných fondů a speciálních daňově zvýhodněných účtů bude dál provádět Komise pro cenné papíry a burzy (SEC).
Perspektiva: Tento záměr má silnou podporu mnoha demokratů, ale finanční firmy k němu mají odpor. Pokud se naplní, nová vládní organizace by omezila vysoké poplatky a další praktiky, které zvedají zisky bank. Možná by také snížila úrokové sazby. Proti tomu bude určitě finanční odvětví tvrdě bojovat.
Cíl: Regulovat to, co není regulované
Návrh: Administrativa by poprvé prosadila regulaci směn úvěrového selhání (CDS) a dalších komplexních finančních produktů. Od hedgeových fondů by rovněž vyžadovala, aby se registrovaly u SEC a posílaly jí o sobě finanční informace.
Perspektiva: Mnoho hedgeových fondů se už registruje, ale ty největší mohou rozzlobit jakékoli změny, jež by je nutily ještě k něčemu dalšímu. Kritikům rovněž působí starosti, že navrhované předpisy týkající se derivátů pořád ještě nechávají obchodníkům spoustu skulin k vyvádění nepředložeností.
Cíl: Posílit banky
Návrh: Banky by stály před přísnějšími kapitálovými požadavky, jež by účinně omezovaly dluh, který na sebe mohou brát. Záměrem je zabránit bankám s vysokým podílem úvěrů, aby způsobily finanční nestabilitu. Před novými kapitálovými limity budou stát i další finanční instituce.
Perspektiva: Očekávejte hodně reptání, že přísnější pravidla by poškodila ziskovost a schopnost bank soutěžit s jinými finančními institucemi. Avšak vzhledem k tomu, že se blížilo skutečné zhroucení systému, tento protiargument patrně nebude mít velkou váhu.
Cíl: Držet na uzdě ratingové agentury
Návrh: Administrativa by do jisté míry nechala model hodnocení úvěruschopnosti, za které platí emitent, nedotčený. Jenže Obama a spol. by požadovali větší otevřenost, pokud jde o metody používané k hodnocení cenných papírů, a chtějí prosadit přísnější pravidla ohledně střetu zájmů.
Perspektiva: Pravidla jsou méně restriktivní, než mnozí očekávali, ale kritici budou dál zpochybňovat hodnověrnost ratingů, dokud je budou platit emitenti, nikoli investoři.
Cíl: Nutit věřitele, aby nechávali ve hře svou kůži
Návrh: Od tvůrců a prodejců cenných papírů jištěných hypotékami a dalších dluhů „zajištěných aktivy“ by se požadovalo, aby si podrželi pětiprocentní podíl. Cílem je pomoci zajistit, aby měli větší zájem o udržení vysokých úvěrových norem.
Perspektiva: Nové pravidlo by snížilo zisky a svázalo kapitál, což by patrně zmenšilo chuť bank a dalších na sekuritizaci. To by zase omezilo tok financí dostupných pro nové úvěrování.
Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek
PŘEKLAD: Jiří Kasl