Z neveřejné části spisu podle soudu zmizelo více než 65 procent listin. "Takové vedení spisové dokumentace jako v nyní posuzované věci již není takzvaně na hraně, ale je daleko za hranicí toho, co lze v právním státě od orgánu veřejné moci tolerovat," uvedl ústavní soudce Jan Filip v odůvodnění. Napsaly to dnes Hospodářské noviny (HN).
Odvolací finanční ředitelství, které řeší spory finančních úřadů s podnikateli, vážné pochybení odmítá. Berní úředníci podle něj ze spisu vyřadili pouze listiny, které pro posouzení případu nebyly podstatné. "Jako nešťastné je možné shledat to, že o jejich vyřazení není ve spise veden úřední záznam," připustila mluvčí úřadu Veronika Dvořáková. Nemyslí si ale, že by se spisem někdo manipuloval úmyslně. Proto podle mluvčí finanční správa nebude vyšetřovat, který úředník dokumenty odstranil.
Kauza spadá do období, kdy byl ministrem financí současný premiér Andrej Babiš (ANO). Pavlata se v roce 2015 odvolal proti tomu, že mu finanční úřad neuznal některé daňové odpočty, třeba na propagaci hudebního festivalu JamRock. Právě v té době z jeho spisu měla zmizet velká část důkazních listin, u těch zbývajících úředníci změnili čísla označující pořadí, píšou HN.
Pavlatův advokát Ondřej Lichnovský uvedl, že například barevné fotografie vylepených plakátů s reklamou ve spisu nahradily nekvalitní černobílé kopie. Z nich pak Nejvyšší správní soud nedokázal určit, kdy ani kde byly snímky pořízeny.
Poslanci rozpočtového výboru by se měli příští týden v pátek zabývat aktuálním nálezem Ústavního soudu i zjištěním serveru Seznam Zprávy, podle kterého mají berní úředníci z centrály dané kvóty, kolik musí každý rok vydat zajišťovacích příkazů a vyhlásit dražeb majetku exekučně zabaveného dlužníkům. Na jednání poslanci pozvali ministryni financí Alenu Schillerovou (za ANO) a šéfku Generálního finančního ředitelství Tatjanu Richterovou.