Menu Zavřít

Fincentrum a PwC ČR vyhlásily Investici roku 2010

9. 2. 2011
Autor: profit

Nejlepším fondem se stal ING (L) Invest Prestige & Luxe. Mezi podílovými fondy určenými pro zhodnocování úspor drobných investorů přinesl drobným střadatelům nejlepší zhodnocení při nejnižším riziku.

Foto: Fincentrum

Čeští spotřebitelé při správě svých osobních financí dlouhodobě chybují. Nerozlišují základní vztahy výnosu a rizika, neumí rozlišit význam časového horizontu, na který investici zamýšlejí. Analýza investičního trhu s názvem Investice roku 2010 je dalším z projektů, kterým chce Fincentrum přispívat pravidelně ke zvyšování míry finanční gramotnosti českých spotřebitelů,“ uvedl při vyhlášení Investice roku 2010 Petr Stuchlík, předseda představenstva skupiny Fincentrum.

Součástí Investice roku 2010 je proto také pohled na rok 2011. „Dostupné studie PwC indikují mírné oslabení růstu globální ekonomiky na řádově 4 %. Větší zpomalení přitom očekáváme v EU, kde budou stále chrastit kostlivci ve skříních. Tématem zde budou stále deficity některých států. Globální lídři budou věřit spíše rozvíjejícím se trhům,“ uvedl Petr Kříž, vedoucí partner sektoru Finančních služeb PwC Audit.

Výsledky analýzy Investice roku 2010

Vítězný fond ING (L) Invest Prestige & Luxe těžil z oživení trhů v době odeznívání finanční a ekonomické krize. „Fond investuje do značek, které jsou spojované s prestiží a luxusem. Jeho dobré výsledky potvrzují, že úspěšní lidé se po odříkání v roce 2009 vloni dopřáli odměnu za svou tvrdou práci. V analýze se dařilo i dalším fondům s podobným zaměřením,“ uvedl Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum.

Na zhodnocení ve fondech peněžního trhu měla vliv nízká cena peněz na mezibankovním trhu. Plusového zhodnocení tak dosáhly většinou pouze fondy s nízkými správcovskými poplatky. Zajímavých výnosů dosáhli investoři také ve smíšených fondech – některé z nich nabídly v roce 2010 při nižším riziku než akciové fondy velmi zajímavá zhodnocení.

Metodiku pro hodnocení a porovnání jednotlivých fondů zpracoval analytický tým společnosti Fincentrum. Právě poměr čistého výnosu a rizika investice do fondu je vhodný pro srovnání jednotlivých fondů, které se drobným investorům nabízí.

Investice roku 2010: objektivní a proklientská metodika

Hodnocení fondů je založené na objektivních a proklientských kritériích. Výsledky vychází z celkového ročního výnosu fondu po odečtení poplatků, od něj byl odečtený 12-měsíční PRIBOR platný ke konci roku 2009. Výsledkem je „nadvýnos“, který říká, jakou přidanou hodnotu přinesl fond v porovnání s bezrizikovou investicí na finančním trhu.

Pro drobné investory je velmi důležitá možnost srovnat bez problémů fondy v jednotlivých kategoriích. Aby bylo možné srovnat například akciové a dluhopisové fondy, vydělili hodnotitelé před stanovením konečného pořadí nadvýnos průměrnou volatilitou konkrétního fondu. „Výsledkem je míra čistého nadvýnosu v přepočtu na jednotku celkového rizika – takzvané Sharpe ratio,“ doplnil Josef Rajdl.

Velké rezervy ve znalostech drobných investorů

MM25_AI

Analýza investičního trhu Investice roku 2010 vznikla jako reakce na nedostatečné znalosti a informovanost drobných investorů, se kterou se setkávají při každodenní práci finanční poradci skupiny Fincentrum.

Po snížení státní podpory stavebního spoření sledujeme zvýšený zájem o podílové fondy také u spotřebitelů, kteří se doposud spokojili s výnosem stavebního spoření. Rozdmýchání diskuse o podílových fondech a další finanční vzdělávání obyvatel České republiky je nezbytným předpokladem toho, aby se drobní investoři a střadatelé vyhnuli případným omylům a zklamáním,“ uzavřel Petr Stuchlík.

  • Našli jste v článku chybu?