Menu Zavřít

Fincentrum Hypoindex: Pokles úroků u hypoték se zastavil

16. 2. 2011
Autor: profit

Hypotéky již nezlevňují. Hodnota indexu úrokových sazeb hypoték klesla v lednu oproti předchozímu měsíci o pouhé tři setiny procentního bodu. I přesto se daří bankám udržovat výrazný meziroční růst v objemu poskytnutých hypoték, který narostl v lednu o více než třetinu.

Foto: Profimedia

Úrokové sazby klesaly v loňském roce každý měsíc o desetiny procenta a čtyřprocentní hranice se zdála na dosah. Bohužel s koncem roku se ochota bank k dalšímu snižování sazeb začala vytrácet a v ojedinělých případech dokonce již nabídkové sazby nepatrně povyrostly. Výsledek těchto kroků na sebe nenechal dlouho čekat.

Hodnota souhrnného ukazatele, který sleduje průměrné úrokové sazby skutečně poskytnutých hypoték, v lednu meziměsíčně klesla o pouhé tři setiny procentního bodu a zastavila se na 4,20 %. I přes zpomalení tempa poklesu úrokových sazeb a nárůst sazeb nabídkových mají klienti v současnosti stále ještě unikátní příležitost ke sjednání či refinancování hypotéky za velice zajímavých úrokových podmínek. Oproti stejnému období loňského roku byly sazby v letošním lednu o 1,32 procentního bodu níže, což v korunovém vyjádření znamená, že klient s dvoumilionovou hypotékou a splatností 20 let platí splátku hypotéky 12 331 Kč oproti 13 780 Kč ve stejném období loňského roku.

Zdroj: FINCENTRUM HYPOINDEX

V meziměsíčním porovnání v lednu nejvíce zlevnily hypotéky s úrokovou sazbou zafixovanou na jeden rok (4,55 %; -14 b.p.), ovšem vzhledem k jejich nízké četnosti se tento posun v průměrných sazbách téměř vůbec neprojevil. Rozhodující roli v tomto směru hrají hypotéky s tří a pětiletou fixací, které mají dohromady bezmála 90 % trhu a meziměsíčně zlevnily jen o tři resp. čtyři setiny procentního bodu.

Průměrné sazby se v lednu změnily jen nepatrně, ale výrazně vzrostly rozdíly v sazbách jednotlivých bank. Například variační rozpětí průměrných sazeb u pětiletých fixací stouplo na 1,68 p. b., zatímco po většinu loňského roku se drželo pod 1 p. b.,“ komentuje aktuální vývoj na trhu Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum. “Na rozdíl od loňského roku, kdy sazby bank byly relativně blízké, mohou nyní klienti narazit na stále vyšší rozdíly s tím, jak některé banky zvyšovaly sazby, zatímco jiné pokračovaly v trendu snižování ze závěru minulého roku. Vzhledem k situaci na trhu lze předpokládat, že banky budou nyní klienty více lákat na slevy poplatků za sjednání úvěrů než na další snižování sazeb,“ doplňuje Josef Rajdl.

Zajímavostí lednových statistik je také skutečnost, že zatímco v prosinci 2010 klienti jednoznačně preferovali pětileté fixace na úkor tříletých, v uplynulém měsíci se situace obrátila. Podíl tříletých fixací na celkovém počtu poskytnutých hypoték vzrostl na 49 %. Hypotéce s pětiletou fixací dalo přednost jen 38 % klientů.

FIN25

Celkově banky v uplynulém měsíci poskytly 3404 úvěrů (meziročně +34,4 %) v celkovém objemu 5,716 miliardy korun (+33,5 %). Průměrná částka hypotéky tím pádem klesla o necelých 6 tisíc korun na 1 679 107 korun. Výrazné meziroční zlepšení je z velké části dáno nízkou srovnávací základnou, neboť v loňském lednu objem poskytnutých hypoték (4,28 mld.) klesl vlivem hospodářské recese na pětileté minimum.

Více informací o aktuálním vývoji ukazatele FINCENTRUM HYPOINDEX včetně predikce vývoje úrokových sazeb hypotečních úvěrů v ČR naleznete na www.hypoindex.cz.

  • Našli jste v článku chybu?