Menu Zavřít

Finsko zvažuje dodávky plynu z Norska. Spolu s Estonskem postaví plynovod

15. 11. 2018
Autor: Profimedia.cz

Finsko by mohlo v budoucnosti dostávat plyn z Norska prostřednictvím sítě plynovodů, jejichž výstavba se plánuje v pobaltských zemích a Polsku. Finsko a Estonsko postaví ve Finském zálivu plynovod nazvaný Balticconnector, který propojí obě země a mohl by se napojit na další plánované plynovody v regionu. Opatření je součástí snahy omezit závislost na dovozu plynu z Ruska, uvedla agentura Reuters.

Kapacita přepravy plynovodu Balticconnector má být 7,2 milionu metrů krychlových denně. Komerční provoz by měl začít v lednu 2020. Jeho spolumajiteli mají být finský provozovatel soustavy pro přepravy zemního plynu Baltic Connector a jeho estonský protějšek Elering.

„Plán je, že Finsko získá plné napojení na evropskou plynovou síť a napojení na plyn z dalších zdrojů, jako je norský plyn,“ řekl agentuře Reuters ředitel společnosti Baltic Connector Herkko Plit. Balticconnector by měl takový dovoz umožnit díky plynovodu GIPL mezi Polskem a Litvou, který by mohl být připojen na plánovaný Baltic Pipe spojující Polsko s Norskem přes Dánsko.

GIPL má být dokončený do prosince 2021. Investiční rozhodnutí o projektu Baltic Pipe v hodnotě 2,1 miliardy eur (54,6 miliardy korun) má být učiněno ještě do konce letošního roku. Na projektu se podílejí provozovatelé přepraveních soustav z Polska a Dánska - Gaz-System a Energinet.

Finsko a země východní Evropy se v posledních letech snaží snížit svoji závislost na ruském plynu. Částečně kvůli obavám, že Moskva by mohla využít svůj plynový monopol na politický vliv, podobně jako po roztržce s Ukrajinou před zhruba deseti lety.

Finsko dováží veškerý plyn, který potřebuje, z Ruska. Na celkové energetické spotřebě má plyn podíl pět procent.

Čtěte také: Evropa se chystá obrátit naruby finanční svět. Důležité nemají být výnosy, ale ekologičnost investic

 Banky pod zelenou kuratelou, ilustrační foto

FIN25

Dále čtěte:

Trumpův zemní plyn rozděluje Evropu. Poláci a Ukrajinci po něm touží, Němci ho nepotřebují

Esej: Vysoká hra o trubky

Američané mohou vytlačit Rusko z evropského trhu s plynem. I když jsou dražší

Kontrola potrubí

  • Našli jste v článku chybu?